Niçin Tarih Öğreniyoruz ?

image_pdfimage_print

Sosyal bilimlerin en temel disiplinlerinden biri olan Tarih, geçmişte var olan olayları, yer, zaman ve şahıslar vererek, bu unsurlara dair kaynaklar sunarak, olayları sebep-sonuç ilişkisi belirterek inceleyen bilim dalıdır. Peki niçin tarih öğreniyoruz ve öğrenmeye gereksinim duyuyoruz ?

İnsan sosyal bir varlıktır ve çevre ile sürekli etkileşim içerisindedir. Dolayısı ile yaşamının bu gününü ve yarınını planlaması gerekir. İnsanın geleceğe dair planlar yapması için dününü bilmesi gerekir. Toplumların ve milletlerinde varlıklarını koruyup devam ettirebilmesi için geçmişinde yaşadığı olayları bilip, bunlardan ders çıkarması ve gerekli tedbirleri alması gerekir. Bu konuda tarih bizim için geçmişimize ışık tutan bir aynadır. Mustafa Kemal ATATÜRK bu konunun önemini şu sözlerle vurgulamıştır:

Tarih ne güzel aynadır. Bugünkü uyanışı düne, geçmişe borçluyuz”

İleriye bakıp, geleceğe dönük plan yaparken başvuracağımız temel kaynak tarihtir. Bu yüzden tarih öğretiminin bir neslin devamında en etkili şey olduğu açıktır. Geleceğimize güvenle bakabilmek için geçmişte yaşadığımız olayları bilmek, bu olaylardan gerekli dersleri çıkarmak, düştüğümüz hatalara tekrar düşmemek için gerekli tedbirleri almak zorundayız. İşte geçmişte yaşadığımız olayları bilmek içinde tarih öğrenmek zorundayız.

Kısmen alıntı yapılmıştır.

14,216 total views, 5 views today

Bir önceki yazımız olan Mehter Marşı Tarihçesi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz..

7 Yorum yapıldı Niçin Tarih Öğreniyoruz ?

 1. ali diyor ki:

  metni bana gönderirmsiniz

 2. berkekaan diyor ki:

  çok güzel birmetin bana gönderirimisiniz.

 3. ilayda diyor ki:

  acilen bu metni gönderir misinizz 😀

 4. ümit diyor ki:

  çok güzel bir metin

 5. arda diyor ki:

  Metni bana gönderebilirmisiniz

 6. kadir diyor ki:

  çok güzel bana yollarmısınız

 7. AKİF diyor ki:

  harika bir metin

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir