Pisagor kimdir ?

Pisagor M.Ö. 596 – M.Ö. 500 tarihleri arasında yaşamış İyonyalı filozof matematikçi ve Pisagorculuk olarak bilinen akımın kurucusudur. Doğum yeri Sisam adasıdır. M.Ö 529 yılında Sisam’dan Güney İtalya’ya Crotona’ya göç etmiştir. Pisagor burada zengin ve soylu delikanlılardan üçyüz kadarını bir çatı altında topladı ve okul kurdu. Pisagor öğrencilerini iki bölüme ayırıyordu : dinleyiciler ve matematikçiler. okula dinleyicilik ile başlanıyor başarılı olunursa matematikçiliğe geçiliyordu.

Pisagor için sayılar çok önemliydi çünkü Mısır’da aldığı eğitim ve daha sonrasında Babil’in Mısır’ı işgal etmesi ile gittiği Matematik ülkesi Babil’de aldığı eğitim ile Matematiğin kutsallığına fazlasıyla inanmıştır. Pisagor 1’i tanrısal olarak yorumlarken 10 sayısının tanrısal olanla hiçliğin mükemmel birliği ifade ettiğini savunmuştur. Bir sayısı temel sayıdır ve diğer tek ve çift sayıları bir sayısı meydana getirir. Sayıların ve varlıkların sonsuz dizisi bu sayıdan çıkar. Pisagor öğretisi evrende her şeyin bir sayı ile (özellikle tam sayı) özleştiğini öne sürer. 5 rengin, 6 soğuğun, 7 sağlığın, 8 aşkın nedenidir. Düzgün geometrik şekiller de pisagorculukta önemlidir. Sayıların notalarla paralel olarak belirli bir düzende sıralandığını savunmuştur.

Pisagor’un öğrencileri kendilerini Pisagorcular olarak adlandırıyorlardı , ve ”Ögeler” adlı kitabı yazarak Aksiyomatik geometrinin başlangıcında rol oynadılar. Ünlü Pisagorcular:

 1. Himeralı Petron
 2. Metapontlu Hippasos
 3. Krotonlu Alkmaion
 4. Tarentli Arkhytas

Pisagor bir çalgı aletinde bir telin kısalmasıyla sesin inceldiğini keşfetmiştir. Eğer tel diğerinin 2 katıysa kısa telin çıkardığı ses, uzun telin çıkardığı sesin 1 oktav üstündeydi. Eğer tellerin uzunluklarının oranları 3/2 ise tellerin çıkardığı sesler beşli aralıklıydı.

Sabah Yıldızı ile Akşam Yıldızının aynı olduğunu anlayan ilk Yunanlı Pisagordur.Kendisinden sonra bu yıldız uzun bir süre afrodit olarak anıldı. Bugün bu yıldızın Venüs gezegeni olduğunu biliyoruz.

Müziğin 1, 2, 3, 4 sayılarının orantılı aralıklarına dayandığını keşfetmiştir. Dünyanın yuvarlak olduğunu, her gezegenin bir ekseni olduğunu ilk söyleyen kişi Pisagordur ve bu gezegenlerin belli bir merkezi noktada döndüklerine inanır. Pisagor, M.Ö. 6. yüzyılda, dünyanın güneş etrafında hareket ettiğini ileri sürdüğü zaman oldukça sert olan bir hareketle karşılaşmıştır.

Pisagor Teoremi :

Pisagor, bir üçgende dik kenarların karelerinin toplamının hipotenüsün karesine eşit olduğunu bulmuştur.Yani c2 = a2 + b2 (c: Hipotenüs uzunluğu, a: Dik kenarlardan birinin uzunluğu, b: Diğer dik kenarın uzunluğu.) Bu teorem bilinen en eski geometri teoremlerden biridir.

Pisagorun Bilim ve Sanata Katkıları :

 • Pisagor teoremi ve irrasyonel sayıları buluşu
 • Diatonik skalayı keşfetmişttir ve müziğin matematiksel oranlara indirgenebileceğini savunması
 • Çarpım tablosunu ilk olarak kullanması
 • Müzikle tedavi çalışmaları ile tıbba da katkısı olmuştur.

Pisagor’un bu başarısını hazmedemeyen bir takım kişiler halkı Pisagor’a karşı ayaklandırarak Pisagor okulunu ateşe vermişlerdir. Pisagor ve öğrencileri hatta onların çalışmaları bu okul içinde yanıp gitmiş ve bugün Pisagordan ve öğrencilerinin çalışmalarından bize çok az bilgi kalmıştır.

Çeşitli kaynaklardan alıntı yapılmıştır.

admin hakkında

Öğrenim düzeyi yüksek lisanstır. Tarih en büyük ilgi alanıdır. Yüzme başlıca hobisidir.
Bu yazı Biyografiler kategorisine gönderilmiş ve , , , , , , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Pisagor kimdir ? için 4 cevap

 1. Geri izleme: MATEMATİK HAKKINDA BİLMEDİKLERİNİZ….! » Kerim Usta

 2. buket ergül der ki:

  ödev olarak kullanmak istiyorum çıktı yapıcam lütfen e mail adresime yazıyı gönderin

 3. ayse der ki:

  Ödev olarak kullanmak istiyorum.

 4. Ayda der ki:

  Ödev için kullanmak istediğim bu güzel çalışmayı bana mail atabilir misiniz?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir