Ana Sayfa Pratik Bilgiler 18 Yaş Altı Banka Hesabı Nasıl Açılır?

18 Yaş Altı Banka Hesabı Nasıl Açılır?

Kredi kartı hakkı kazanmak için yasal olarak 18 yaşına girilmesi gerekmektedir. Bankalar 18 yaşına gelmemiş fakat öğrenci olması sebebiyle kredi kartına ihtiyaç duyan kişiler için özel hizmetler sunmaktalar. Kredi kartı dışında para biriktirmek, havale ve EFT yapmak için de bankalar veli onayı olması halinde vadesiz hesap açma imkanı da tanımaktadır.

Hesap Açma aşamaları

Her bankada ortak olarak aranan şart veli onayıdır. Bir kişi 18 yaşın altındaysa ve kredi kartı veya vadesiz hesap başvurusu yapacaksa anne ve baba gibi birinci dereceden akraba ile bankaya gidip başvurusu yapması gerekmektedir. Birçok banka dede, teyze, hala ve amca gibi akrabaları kesinlikle kabul etmemektedir. Kişi hesap açabilmek için yasal ebeveyni bankaya getirmek zorundadır. Ebeveyn onayı olması durumunda bankadan sıra alarak o gün içerisinde başvuruyu rahatlıkla yapabilirsiniz. Kart bankadan bankaya değişiklik göstermekle birlikte 1 veya 2 hafta içerisinde ulaşmaktadır.

İş Bankası

Bu hizmeti veren bankaların başında gelen İş Bankası, 1990 yıllardan beri bu hizmeti başarıyla vermektedir. Banka bu hizmeti vererek küçük yaşlardan itibaren insanları kendi bankasına alıştırmayı da hedeflemektedir. “İlk imza” adı verilen bu hizmette İnternet bankacılığını bile kullanabilirsiniz. Veliniz ile gitmeniz durumunda bu hesabı açabilir ve öğrencilik dönemi boyunca hesap işletim ücreti gibi masraflardan muaf tutulursunuz. Bu hesaba sahip olan kişi 18 yaşını geçtiğinde ise, İlk imza hesabını normal hesaba şubeden 1 iş günü içerisinde çevirebilir.

Akbank

16 ile 26 yaş aralığında ki gençlere “Exi26” adlı hizmeti sunan Akbank, belirli bir oranda kredi kartı hizmeti bile vermektedir. Gençler velilerinin belirlediği oranda aylık harcamalarını yapabilirler. İnternet bankacılığı hizmetine de sahip Exi26, havale yaparken de hesap işletim ücreti almamaktadır. Bu hesabı kullanan kişi 18 yaşını geçip üniversiteye başlaması durumunda ise eğitim kredisi bile çekebilir.

Vakıfbank

“Bankomat Kart” adı verilen bu hizmetten sadece 24 yaşın altında ki kişiler yararlanabilir. Alışveriş, nakit para çekme, havale, eft ve belirli bir oranda kredi kartı hizmeti bu kartın özelliklerinden bazılarıdır.

ING Turuncu Hesap

“Turuncu Çocuk Hesabı” adı verilen bu hesapta 18 yaşın altında ki kişiler yararlanabilir. Para çekme, havale, eft ve İnternet bankacılığı gibi hizmetlere sahiptir. Veliler çocuklarının geleceğini garanti altına almak adına vadeli hesap açarak da birikimleri bu hesapta saklayabilirler.

TEB Global Genç Hesap

Global Genç Hesap adı verilen bu hesap Marifetli Hesap uygulamasının bir alt ürünüdür ve 25 yaşın altında ki kullanıcılar için özel oalrak oluşturulmuştur. Bu hesapla kullanıcılar yurt dışında bile para çekebilir veya yatırabilir. Hesapta 12-15, 16-17 ve 18-25 olarak 3 farklı yaş grubu bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz