Ana Sayfa Genel 2019 Araç Muayene İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (Randevu, Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler)

2019 Araç Muayene İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (Randevu, Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler)

2019 araç muayene için istenen olan belgeler eksiksiz bir şekilde muayene sırasında hazır edilmelidir. Bu evrakların yanı sıra bazı ekipmanların da araç içerisinde olması gerekir. Araç muayeneleri trafiğin daha güvenli hale getirilmesi için yapılmaktadır. Bundan dolayı araçların düzenli bir şekilde muayene edilmesi zorunludur. Muayenesi olmayan araçlar cezai işleme tabi tutulur. Geciktirilmeden araç muayenesinin yapılması önemlidir. Araç muayene ücreti ise internetten hızlı bir şekilde öğrenilebilir.

Bu muayeneler sırasında en temel olarak aracın trafikte olmasının bir sakıncası var mı sorusuna yanıt aranır. Ayrıca araçların en kötü duruma hazırlıkları olup olmadığı da kontrol edilir. Örneğin ilk yardım çantaları olmayan araçlar muayeneden geçemezler. Bunun yanı sıra istenen ekipmanlar şunlardır:

  • Üçgen reflektör,
  • Yangın söndürme tüpü,

Ayrıca muayene sırasında araçlara ait bazı belgelerin de bulunması gerekir. Eksiksiz bir şekilde muayeneye götürülmesi gereken belgeler şu şekildedir:

  • Aracın ruhsatı,
  • Trafik sigortası,
  • Aracın cezasının ya da borcunun olmadığına dair belge,
  • Egzoz muayenesi belgesi,

Bu belgelerin dışında LPG li araç muayene şartları arasında gaz sızdırmazlık belgesinin muayeneye getirilmesi vardır. Herhangi bir evrak ya da ekipmanın eksik olması muayene işleminin yapılamayacağı anlamına gelir. Bundan dolayı her şeyin tam olup olmadığına dikkat edilmelidir.

Aracın Egzoz Muayenesinin Yaptırılması

Araçların muayeneye götürülmeden önce egzoz emisyon ölçülerinin yapılması gereklidir. Bu işlemin zorunlu tutulmasındaki amaç egzoz gazlarının doğaya büyük zarar vermesidir. Bundan dolayı aracın egzoz emisyonunun gerekli seviyede olması gerekir. Egzozları ölçüm işlemleri TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında yapılabilir. Bunun yanı sıra gezici bazı istasyonlarda da egzoz muayenesi yapılabilmesi mümkündür.

Yaptırılması zorunlu olan egzoz emisyon ölçümü için ödenmesi gereken bir tutar bulunmaktadır. 2019 araç egzoz muayene ücreti TÜVTÜRK araç muayene istasyonlarında 65 TL olarak belirlenmiştir. Ancak egzoz muayenesi yapan diğer yerlerdeki fiyatlar bu ücretten biraz daha farklı olabilir.

Araç Muayenesinin Gecikmesi

Araçların düzenli olarak muayene ettirilmesi zorunludur. Araç muayenesinin yaptırılmaması ya da geciktirilmesinin de bir cezası mevcuttur. Herhangi bir ceza ile karşılaşmak istemeyen kişiler araçlarının muayene ettirmeleri gereken tarihleri iyi bir şekilde takip etmeleri gerekir. Muayene geciktirme cezası araçların tipine göre değişebiliyor. Ayrıca geciktirme süresinin ne kadar olduğu da ceza tutarını belirliyor. 2019 araç muayene cezasının hesaplanabilmesi için de basit bir yöntem mevcuttur.

Cezasını hesaplamak isteyen kişiler ilk olarak TÜVTÜRK’ün internet sitesine girmelidir. Daha sonrasında aracın cinsi ve son muayene geçerlilik tarihi gibi bilgilerin doldurulmasının ardından ödenmesi gereken muayene ücreti ve geciktirme cezası hesaplanabilir.

Araç Muayene Randevusu Nasıl Alınır?

Araç muayene randevusu alabilmek için başvurulabilecek adres yine TÜVTÜRK’ün internet sitesidir. Bu siteden randevu işlemelerinin yapıldığı sayfaya gidilmelidir. Sonrasında ekranda yer alan plaka no, ruhsat seri numarası ve şehir bilgilerinin doldurulmasının ardından devam tuşuna basılmalıdır. En son olarak da gün ve saat seçilerek randevu alma işlemi tamamlanmalıdır.

Muayeneye Gitmeden Önce Yapılması Gerekenler

Araç muayene işlemleri sırasında herhangi bir aksilik ile karşılaşmamak adına bazı önlemlerin alınması gerekir. Bu önlemlerin başında istenen belgelerin kontrol edilmesi gelmektedir. Araç muayenesine giderken şunlara dikkat edilmesi gerekir:

  • Aracın herhangi bir borcu olup olmadığının kontrol edilmesi,
  • Egzoz emisyon ölçümünün yapılmış olması,
  • Gerekli tüm evrakların alınmış olması,

Ayrıca aracın kilometre bilgisinin kontrol edilmesi de gereklidir. Muayene girerken bu bilgi araç sahibine sorulur. Muayene işleminin ardından da hazırlanmış olan raporun, diğer evraklar ile beraber alınması unutulmamalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz