Ana Sayfa Genel 2019 Dul Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2019 Dul Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2019 yılı başlamadan özellikle dul maaşı ile geçinen birçok eşi vefat etmiş durumda olan kadınımızın merak ettiği soruların başında dul maşlarına 2019 yılında yapılacak zam konusu yer alıyor. Özellikle enflasyon rakamlarının 2018 yılı için daha önceki senelere kıyasla yüksek çıkması sonucu birçok kişinin aldıkları dul aylıklarındaki artış beklentisi de yükselmişti. 2019 dul aylıklarında artış aslında bir zamdan ziyade bir enflasyon artışı şeklinde gerçekleşmiş durumda. Bu açıdan da 2019 dul maaşları ne kadar diye sorun kişiler için öncelikle bu açıklanan enflasyon oranları dikkate alınıyor.

Dul Maaşı Nasıl Alınır?

Devlet tarafından eşi vefat etmiş ve geliri olmayıp muhtaç durumda olan kadınlar için 2 ayda bir ödenen dul maaşı için devlet tarafından gelir incelemesi yapılarak ödeme kararı alınır. Diğer yandan 2019 dul maaşları ne kadar olacak konusunun da asıl muhatabı bu açıdan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı olarak karşımıza çıkıyor.

Esas olarak dul maaşı Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan sosyal yardımlar kapsamında bilhassa kadınlara yönelik olarak yapılan yardım ve desteklerden birisi olarak kabul edilmektedir. Bu ödemeden yararlanmak isteyen bir kadının bu sebeple yaşadığı ilde veya varsa ilçede yer alan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvurarak dul maaşı ödemesi talebinde bulunması gerekiyor.

Dul Maaşı Kime Verilir?

Dul maaşı almanın birinci şartı söz konusu yardım programının adından da anlaşılacağı üzere yardım talep eden kadın vatandaşın eşinin vefat etmiş olması şartıdır. Diğer yandan söz konusu eşin beraber yaşanan nikahsız bir eş veya sadece imam nikahı ile evli olduğu iddia edilen bir eş olması yardımdan faydalanılmasını engeller. Zira vefat eden eşin mutlaka resmi nikâhla evli olunan bir eş olması gerekir. 2019 da dul maaşı ne kadar diye sorulmadan bu hususlara mutlaka dikkat edilmesi gerekir. Eşi vefat eden kadın geliri olmadığını Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde il ve ilçelerde oluşturulmuş mütevelli heyetine sunar ve mütevelli heyeti kadının eşinin vefat durumunu ve gelir durumunu inceledikten sonra kadının bu 2 aylık yardıma hak kazanıp kazanmadığı konusunda bir karara varır. Bu açıdan 2019 dul maaşı her ay mı alınacak sorusunun cevabı 2018 yılı ile aynı diyebiliriz aslında. Bu ödemeler aynen eski yıllarda olduğu gibi 2 ayda bir yapılacak.

2019 Dul Maaşları Kaç Para Alınacak?

2018 yılında eşi vefat etmiş olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki mütevelli heyetince dul maaşı ödenme kararı verilmiş olan kadınlar 2 ayda bir 500 TL yardım alıyordu. 2 aylık dul maaşı ne kadar diye sorulacak olunursa; 2019 yılında bu 2 aylık ödemeye %10 oranında zam yapıldı ve 2 ayda bir yapılan dul yardımının tutarı 550 TL oldu. Diğer yandan aslında bu ödeme aylık olarak değil de iki ayda bir alınan bir ödeme olduğu için reel olarak dul maaşından yararlanan kadınları aylık bazda ellerine 25 TL gibi bir ilave ödeme geçmiş oluyor.

2019 Dul Maaşı Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Öncelikle Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesinde belirlenen dul maaşı için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuran bir kadın 2018 yılı içerisinde 500 TL aylık alırken bu sene %10 zamlı olarak 500 x 1,1 = 500 TL 2 ayda bir ödeme alacak. Burada kadının diğer özel durumlarının bir önemi yok.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz