Ana Sayfa Genel 2019 Emlak Vergisi Ne Kadar, Nasıl Ödenir?

2019 Emlak Vergisi Ne Kadar, Nasıl Ödenir?

Özellikle ev sahiplerini yıl sonu ilgilendiren ve artışlar konusunda düşündüren konuların en başında 2019’da emlak vergilerine yapılacak zam yer alıyor. Her ne kadar emlak vergileri konut değeri üzerinden alınan oransal vergiler olsa da ve genellikle oranları yıldan yıla benzer kalsa da zaman zaman emlak ve taşınmazların kendinden değerlenmesi veya belli bölgelerde özel bazı durumların meydana gelmesi sebebiyle hem oransal hem de rakamsal olarak farklılık gösterebiliyor. Dolayısıyla 2019 emlak vergi artış oranı için bu unsura dikkat etmekte fayda var.

Emlak Vergisi Artışı

Esas olarak devlet her yıl emlak veya arazi üzerinden söz konusu taşınmasın rayiç bedeli veya tapuya kayıtlı bedeli üzerinden belli bir oran şeklinde emlak vergisi alır. Bu sebeple olağan dışı durumlar haricinde aslında oransal olarak alınan emlak vergileri genellikle yıldan yıla değişiklik göstermez. Başka bir deyişle aslından 2019 emlak vergi zammı vergi oranlarında zammı ifade etmez.

Diğer yandan önemli olan şudur ki devletin burada önemli bir konuda belirleyici olma durumu vardır ki bu da söz konusu taşınmazın veya emlak vergisine tabi olan mülklerin yeniden değerleme oranıdır. Bu oran esas olarak sizin üzerinden emlak vergisi ödeyeceğiniz gayrimenkulün devlete beyan edeceğiniz değerinin bu sene hangi oranda artacağıdır.

2019 Emlak Vergisi Oranları

2019 emlak vergi artışı anlaşılacağı üzere esas olarak yeniden değerlendirme oranlarında artış ile paralel olacaktır. 2019 yılı oranlarına baktığımda 2018 yılı oranlarından farklı olmayacak şekilde emlak vergilerinin büyük şehir olan illerde meskenler için binde 2, iş yerleri için binde 4, arsa için binde 6 ve arazi için binde 2 oranında olduğunu görüyoruz. Büyükşehir olmayan iller için ise meskenler için binde 1, iş yerleri için binde 2, arsa için binde 3 ve arazi için binde 1 oranında olduğunu görüyoruz.

Emlak Vergisi Hesaplama

2019 emlak vergi oranları belli olduğuna göre bu oranlardan yola çıkarak devlet tarafından belirlenen yeniden değerleme oranları dikkate alınarak ödenecek olan emlak vergileri kolaylıkla hesaplanabilir. 2019 yılında ödenecek olan emlak vergisi hesaplanırken öncelikle söz konusu yeniden değerleme oranının yarısı yani yüzde 11,86 lık oranı dikkate almamız gerekiyor. Örneğin 2018 yılında bedeli 500.000 TL olarak belirlenmiş olan bir ev için;

500.000 x 1,1186 = 559.300 TL emlak vergisine tabi olacak tutar belirlenecektir. Burada 1000 TL ye kadar olan küsuratlar dikkate alınmayacağı için söz konusu mülkün emlak vergisine tabi nihai tutarı 559.000 TL olarak belirlenecektir. Ödenecek vergi ise bu tutarın binde 2 si olarak

559.000 x 0,002 = 1118 TL olarak ortaya çıkacaktır. Bu şekilde 2019 emlak vergi hesaplama yöntemi ile gerek konutların gerekse arsa veya arazi gibi mülklerin emlak vergileri kolaylıkla hesaplanabilir. Diğer menkullerin hesaplamasında her zaman değerleme oranı aynı kalacak ancak vergi oranı değişecektir.

Emlak Vergisi Nasıl Ödenir?

Emlak vergileri temel olarak iki yoldan yatırılabilir. Bunlardan birincisi klasik yol olan vergi daireleri. Buradan özellikle kendisi hesap yapmakta zorlanan veya internet kanalını kullanmayan mükellefler yararlanıyorlar. Diğer bir yol ise e devlet kanalı ile de ulaşılabilen e vergi dairesi. Bu kanal yolu ile herkes kolaylıkla emlak vergilerini hesaplayabilir ve yine aynı kanaldan kredi kartı ile ödeyebilir. Tabi bu kanalı kullanmanın başka bir avantajı da bankaların kredi kartları ile yapılan vergi ödemelerinde taksit veya ilave puan gibi bir takım ilave avantajlar da sunabilmeleri.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz