Ana Sayfa Genel 2019 Engelli Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2019 Engelli Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Açıklanan enflasyon oranları ile beraber sayısı yüzbinlere ulaşan engelli vatandaşların özellikle 2019 yılında ödenecek engelli aylığı konusu akıllarını kurcalıyor. 2018 yılı enflasyon oranın DEIK tarafından yıllık %20,30 olarak açıklanmasının hemen ardından tüm emekli ve çalışanlar gibi engelli vatandaşların da gözü bu oran baz alınarak yapılacak engelli aylığı zammına dikildi. Diğer yandan engelli maaşlarının yanında 2019 engelli bakım maaşı zammı artışı da bu aylık gelir imkanından yararlanan kişiler tarafından yakından takip edilmekte.

Engelli Maaşları Nasıl Alınır?

Engelli maaşı alınabilmesi için devlet tarafından 2022 sayılı kanuna göre kişilerin aşağıda belirlenen kriterlerden birisine dahil olması gerekiyor. Bu kriterler;

  • 65 yaş üzeri olup bakıma muhtaç durumda olmak ve emekli maaşı vb başka bir gelirinin olmaması
  • En az %40 ve üzeri engelli olmak. Devlet tarafından engelliler %40 – %69 arası engellilik ve %70 ve üzeri engellilik kriterine dahil olanlar olmak üzere ikiye ayrılıyor ve buna benzer şekilde devlet tarafından bu engellilere verilen maaş vb imkanlar da bu kriterlerden hangisine dahil olduklarına göre değişiyor.
  • Evde engelli bir kişiye bakıyor olmak. Burada da özellikle evde engelli olup bakıma muhtaç olan birisine bakan ve maaş vb geliri olmayan kişiler de bu engellilik yardımlarından yararlanabiliyor.

Dolayısıyla 2019 engelli bakım maaşı ne kadar olacak sorusu kadar bu geliri bekleyen kişilerin bu sayılan kriterlere dahil olması da önem taşıyor.

Engelli Maaşı Kimler Alır?

Saydığımız engellilik kriterlerine uyan kişilerin öncelikle söz konusu engellilik veya yaşlılık durumlarını sosyal güvenlik kurumuna beyan etmeleri ve bu durumlarını belge veya ilgili raporlar ile ispat etmeleri gerekiyor. Daha sonra devlet tarafından bu kişilere kanunla belirtilmiş şekilde söz konusu yardım ve aylıklar bağlanıyor. Burada özellikle kişilerin engellilik düzeylerinin %70’in altında mı yoksa üstünde mi kaldığı konusu söz derece önemli zira 2019 engelli bakım maaşı ne kadar olacak konusu bu yüzdelik dilim tarafından belirleniyor.

Engelli Maaşlarına Yapılan Zam

2019 itibariyle %40 – %69 arası engellilik durumuna sahip kişiler 480,22 TL engelli aylığı alırken %70 ve üzeri engellilik kriterine dahil olanlar ise 720,33 TL engellilik aylığı alacaklar. Buna benzer şekilde 65 yaş üzeri ve geliri olmayan kişilere yapılan devlet yardımı nitelindeki aylık ise 541,27 TL den 601,58 TL’ye yükseldi. Diğer yandan 18 yaş altı engelli maaşı 2019 ne kadar diye merak eden ve engelli yakınlarına bakan kişilere yapılan ödeme ise 1179 TL den 1305 TL’ye yükselmiş durumda.

Engelli Maaşı Hesaplama

Engelli veya evde bakım ücretlerinin hesaplanmasında devlet tarafından 2019 yılında hem enflasyon artışı hem de asgari ücrette yapılan iyileşmenin dikkate alındılını görüyoruz. Bu sebeple 2019 engelli emekli maaşı ne kadar diye sorulurken bu değişimlerin de dikkate alınması gerekecek. Örnek vermek gerekirse herkes evde bakım parası alamıyor zira evde bakım parası alabilmesi için kişilerin evde bakımını üstlendiği engelle kişinin en az %50 engelliliğe sahip olması gerekiyor. Diğer yandan evde elde edilen toplam gelirden evde yaşayan insanlara düşen payın da aylık bazda 1219,35 TL’den daha düşük olması gerekiyor.

Diğer yandan evde bakımını üstelendiği kişi vasıtası ile aylık almak isteyen kişinin evde bakımını üstlendiği engelli ile mutlaka arasında bir kan bağının da bulunması gerekiyor. Başka bir deyişle engelilik düzeyi ne olursa olsun bir hanede kişi başına gelir 1219,35 TL’den daha fazla ise o haneye bakım yardımı yapılamıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz