Ana Sayfa Genel 2019 Nikâh İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (Belgeler, Başvuru Ücreti)

2019 Nikâh İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (Belgeler, Başvuru Ücreti)

Toplumumuzda evliğin önemi her erkek ve kadın için çok büyük önem taşımaktadır. Evliliğin gerçekleşmesinin en önemli şartlarından birisi ise nikâh merasiminin gerçekleşmiş olmasıdır. Bu nikâh merasimin gerçekleşmesi için ise çiftlerden bazı nikah evrakları istenilmekte ve evlilik müessesenin gerçekleşebilmesi için bu evrakların eksiksiz ve tam olmasına çok dikkat edilmektedir.

2019 Yılı Nikâh için Gerekli Evraklar

Nikah merasiminin tam anlamı ile gerçekleşmesi için çiftlerin başvurularını yaparken bazı belgeleri hazırlamaları ve ilgili belediyeye teslim etmeleri gerekmektedir. Nikâh için gerekli evraklar incelenecek olursa;

  • Çiftler istenilen en önemli belge nüfus cüzdanlarının asıl halidir. Bu nüfus cüzdanında ise mutlaka T.C kimlik numaralarının bulunuyor olması, son 10 yıl içinde güncellenmiş olması ve çiftlerin medeni halleri açık ve net bir şekilde yazmalıdır.
  • İstenilen diğer bir öge ise çitlerin yüzlerinin alın bölgelerinin açık bir şekilde belli olduğu ve son 6 ay içinde çekilmiş olması şart olan vesikalık fotoğraflarıdır.
  • Sağlık raporu getirilmesi de zorunlu evraklardan bir tanesidir. Bu rapor hastanelerden alınabileceği gibi sağlık ocaklarından da temin edebilirler .Ayrıca çiftlerden kan uyuşmazlığı olup olmadığının belirtildiği sağlık raporları istenilmektedir. Bu raporların 6 ay içinde alınmış olmaları gerekmektedir.
  • Bayanlar için daha önceden evlenme yaşamış olanlar var ise, Aile mahkemelerine gidip iddet müddet sürelerinin kaldırılmasını talep etmeleri gerekmektedir.
  • Çiftler ikametgâh ettikleri yerde nikâh kıydırmak istiyorsa bulundukları il-ilçe belediyelerinden ortak izin belgesi almalıdır.
  • Kendi soyadını kullanmak isteyenler ise bunu başvuru sırasında belirtmelidirler.

Nikâh Başvuru Ücreti Ne Kadardır?

Nikah başvuru ücreti, kişilerin bağlı olmuş olduğu belediyelere göre değişiklik göstermektedir. Eğer nikâh belediye salonlarından birinde kıyılacak ise o zaman çiftlerden ücret talep edilmemektedir. Fakat nikâh memuru belediye salonlarının dışına çıkarsa bunun için çeşitli ücretler talep edilebilmektedir. Bu ücretler, iç nikâh dış nikâh, hafta sonunda kıyılacak nikâh, hafta içinde kıyılacak nikah gibi faktörlere göre farklılık göstermektedir. Hafta içinde gerçekleşsek olan iç nikâhlar için ortalama 250-350 TL, dış nikâhlar için 400-600TL arası, hafta sonunda gerçekleşsek olan iç nikâhlarda 400-600TL,dış nikahlarda ise 550-700 TL arasında değişmektedir. Bu ücretler hizmet ve evlilik cüzdanı bedellerini de içermektedir. Bu ücretler bağlı belediyelere göre farklılık göstereceğinden fiyatlar için en iyi sonuç belediyelere ulaşılarak öğrenilebilir.

Evlenme Ehliyet Belgesi Nedir?

Evlenme Ehliyet Belgesi,  2015 yılında Bakanlar Kurulunun verdiği kararla yürürlüğe girmiştir. Bu belge evlenmek isteyen çiftler için gerekli kılınmıştır. Bu belgenin genel amacı ise çiftlerin milli hukuka göre evlenmeye engel herhangi bir engelin olup olmadığını incelemesidir. Bu belgeyi temin etmek ise oldukça kolay olmuştur. Bireyler ilçe nüfus müdürlüklerine tek başına ya da birlikte giderek nüfus cüzdanları ile alabilirler. Bu belgeden ise herhangi bir ücret talep edilmemektedir. Evlenme ehliyet belgesinin geçerlilik süresi ise 6 aydır.

Yıldırım Nikahı için Gerekli Belgeler Nelerdir?

Yıldırım Nikahı, çiftlerin nikah işlemlerinin hemen gerçekleşmesini istediği zaman başvurduğu nikah çeşididir. Böyle durumlarda çiftler için belgelerin hızlı şekilde toplanması çok önemlidir. Bu nikâhta çiftler en az 24 saat öncesinde evlenme isteklerini belediyelere bildirmelidirler. Kimlik bilgilerini, fotoğraflarını, sağlık raporlarını imzaları ile birlikte vermelidirler. Çiftlerden biri yabancı uyruklu ise Türkiye’deki konsolosluklardan, buradan temin edilemiyorsa eğer Dış işlerinden alınan bekar olduğunu kanıtlayan belgeyi de teslim etmelidir. Evlenme memuru ise bu bilgilerin doğruluğunu tasdik ettiğinde işlemler başlamış olur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz