Ana Sayfa Genel 2019 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

2019 Yaşlılık Maaşı Ne Kadar, Nasıl Alınır?

Türkiye’de halihazırda yaşlılık nedeniyle devletten yaşlılık maaşı alan çok sayıda vatandaşımız var. 2019 yılında yaşlılık maaşı kaç para olacak diye de en çok bu vatandaşlarımız merak içerisinde. Enflasyonun 2018 yılından önceki yıla nazaran daha yüksek çıkmasının ardından yaşlılık maaşının da bu oranda artması beklentisi gündeme geldi. Bu açıdan bu ödemeden yararlanan vatandaşlarımız 65 yaş maaşı ne kadar olacak sorusu gündeme geldiğinde öncelikle 2018 yılının açıklanan enflasyon rakamlarını dikkate alıyorlar.

Yaşlılık Maaşı Zamları

Yaşlılık maaşı denilen ödeme devlet tarafından 65 yaşının üzerinde olup emekli maaşı veya başka bir düzenli geliri olmayan kişilere verilen bir destek niteliğinde. Türkiye’de şu an itibari ile 600 bin kişiye yakın vatandaş bu 65 yaş yaşlılık aylığından yararlanıyor. 2019 yılında 2018 yılına kıyasla yaşlılık maaşlarına %10 üzeri bir zam veya daha doğrusu iyileştirme yapıldı. Bu sebeple 65 yaş emekli maaşı ne kadar diye merak edenler aslında beklentileri ile orantılı bir artış aldılar diyebiliyoruz.

Yaşlılık Maaşı Kimler Alır?

Yaşlılık maaşı almanın birinci şartı 65 yaşını doldurmuş olmaktır. Keza bu nedenle bu aylığa 65 yaş maaşı adı da verilir. Benzer şekilde 65 yaşlılık maaşı ne kadar olacak diye sorulduğunda da bu aylık ödeme ilk olarak akla gelir. 2018 yılında yaşlılık maaşı alabilmek için söz konusu kişilerin yaşadığı evdeki kişi başına düşen gelirin 483,63 TL nin altında olması şartı söz konusu idi. Bu kişi başına düşen ücret veya gelir sınırı ise 2019 yılı itibariyle 609,67 TL ye çıkarıldı. Bu açıdan aslında yaşlılık maaşı almanın şartlarından birinin hiçbir yan veya ek gelire sahip olmamak değil de devlet tarafından belirtilen ve 2019 yılı itibariyle 609,67 TL olarak öngörülmüş olan aylık kişi başına düşen hane halkı geliri sınırı olduğunu söylemek daha doğru olur.

2019 Yaşlılık Maaşı

65 yaş yaşlılık maaşı 2018 yılında aylık olarak 543,27 TL olarak belirlenmiş iken 2019 yılı itibariyle bu maaş aylık olarak 603,82 TL ye yükseltildi.  Böylece açıklanan maaş zamları ile birlikte de 65 yaş maaşları ne kadar sorusu cevaplanmış oldu. Diğer yandan şayet bir evde 2 kişi 65 yaş üzerinde ise ve devlet tarafından belirlenmiş olan aylık toplam 967,26 TL nin altında gelire sahipler ise o zaman iki kişi devletten aylık 1219 TL 65 yaş yaşlılık aylığı veya başka bir deyişle yaşlılık yardımı alabilecekler.

Yaşlılık Maaşı Hesaplama

65 yaş üzeri maaşı nasıl hesaplanır veya 65 yaş üstü maaşı ne kadar diye sorulacak olunursa aslında bu maaşın kişiden kişiye çok fazla değişmediğini görüyoruz. Ancak buna rağmen 65 yaş üzeri yaşlılık aylığı 2019 itibari ile 603,82 TL ile 606,21 TL arasında çok küçük de olsa farklılık gösterebiliyor. Burada önemle üzerinde durulması gereken başka bir konu ise 65 yaşının üzerinde olan bazı yaşlılar yaşlılıktan veya başka diğer sebeplerden kaynaklanan durumlar nedeni ile yaşlılık durumunun da ötesinde engelli sınıfına görebiliyorlar. BU durumda kişilerin 65 yaş maaşı değil de engellilik maaşı alması durumu ortaya çıkabiliyor.

Burada iki maaşın alınması arasında fark ise 65 yaş maaşını almak için kişilerin kaymakamlıklar aracılığı ile yapacakları gelir testi sonucu ve kimlikleri ile beyan edecekleri yaş durumu yeterli iken eğer engelli aylığından yararlanmak istiyorlarsa bu durumda tam teşekkülü bir devlet hastanesinden alacakları engellilik durumlarını gösterir doktor veya heyet raporu gündeme geliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz