Ana Sayfa Genel 2019 Yeni Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (Randevu Alma)

2019 Yeni Ehliyet İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (Randevu Alma)

Ehliyet yenilemek için hangi belgeler gerekli sorusunun yanıtını ehliyet alacak kişiler bilmelidir. Eksik belgeler ile yapılan başvuru kabul olmayacak ve ehliyetler alınamayacaktır. Ehliyet yenilemek ve ilk kez ehliyet almak farklı işlemlerdir. Sürücü belgelerinin alınabilmesi için bilindiği gibi ilk olarak ehliyet sınavlarına girilmeli ve bu sınavlardan geçilmelidir. Sonrasında ise istenen evraklar ile beraber gidilerek sürücü belgesi alınmalıdır. İlk defa ehliyet için gerekli belgeler şu şekildedir:

 • Kimlik belgesi,
 • Sürücü sağlık raporu,
 • Sürücü belgesi dosyası,
 • 2 adet biyometrik fotoğraf,
 • Kan grubu belgesi.

Bu belgeleri edinen kişiler Emniyet Müdürlüğüne giderek ehliyet belgelerini alabilirler. Sürücü sertifikasının alındığı yere bakılmaksızın istenilen bir emniyet müdürlüğüne müracaat edebilmek mümkündür.

Ehliyet Yenileme

Sürücü belgesi farklı nedenlerden dolayı yenilenmek istenebilir. Bu nedenlerden en sık karşılaşılanı ehliyetin kaybedilmesidir. Bunun yanı sıra eski sürücü belgesinin yıpranması, süresinin dolması gibi nedenlerle de yenilemeler yapılabilir. İlk kez ehliyet almak ile ehliyet yenilemek farklı prosedürler gerektirir. Örneğin ilk ehliyetler Emniyet Müdürlüklerinden alınır ancak yenileme işlemleri bu müdürlüklerde yapılmaz. Sürücü belgesini yenilemek isteyen kişilerin Nüfus Müdürlüğü’ne başvurması gerekir. İstenen ehliyet yineleme belgeleri ise şunlardır:

 • Eski ehliyet belgesi,
 • Sürücü sağlık raporu,
 • Kimlik belgesi,
 • Biyometrik fotoğraf,
 • Sürücü belgesi yenileme harcı.

Ehliyet Yenilemesi İçin Nasıl Randevu Alınır?

Ehliyetin yenilenebilmesi için randevu şart değildir. Nüfus Müdürlüklerine belgeleri ile giden kişiler başvurularını gerçekleştirebilirler. Ancak bu şekilde sıra gelme ihtimali düşük olabilir. Çünkü Nüfus Müdürlükleri birçok farklı işlemin yapıldığı yerlerdir. Bundan dolayı da kalabalık olurlar. Bu yüzden en sağlıklı olanı ehliyet yenileme randevusu alınmasıdır. Bunun için Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün randevu internet sayfasına gidilmesi gereklidir. Bu sayfada yer alan sürücü belgesi linki tıklanmalıdır. Daha sonrasında il ve ilçe seçilerek randevu alma işlemi gerçekleştirilebilir.

Ehliyet İçin Sağlık Raporu Nereden Alınır?

Sağlık raporu olmadan ehliyeti almak mümkün değildir. İlk defa ehliyet alacak kişilerin yanı sıra ehliyetini yenileyecek olanların da bu sağlık raporunu alması gerekir. Ehliyet yenileme sağlık raporu da farklı yerlerden alınabilir. Bu raporun alınabilmesi için başvurulabilecek yerler şunlardır:

 • Aile sağlığı merkezleri yani sağlık ocakları,
 • Özel hastaneler,
 • Özel muayenehaneler,
 • Bakanlık ya da üniversitelere bağlı sağlık tesisleri.

Bu tür merkezlere gidilerek ehliyet için gerekli olan sağlık belgeleri muayenenin ardından alınabilir. Sınıf tipine göre istenen sağlık belgeleri farklılık gösterebilir. Bundan dolayı hangi sürücü sınıfı için sağlık raporu alınacaksa muayene sırasında onun belirtilmesi gerekir.

Ehliyet Yenileme Ücretleri 2019 Yılında Ne Kadar Oldu?

Ehliyet ücretleri 2019 yılında zamlanmıştır. İlk kez ehliyet alacak olan kişilerin B sınıfı ehliyet için ödemeleri gereken harç ücreti 613 TL’dir. Bu ücret 2018 yılında ise bu fiyat 495,70 TL’ydi. Bunun dışında ayrıca kağıt bedeli, polis teşkilatını güçlendirme vakfı hizmet bedeli de ödenmelidir. Bunlarla beraber toplamda 800 TL’yi geçen bir miktar sürücü belgesi alınabilmesi için verilmelidir.

Ehliyet yenilmek için istenen ücret ise bundan çok daha azdır. Eski tip ehliyetini evlenme, kayıp, yıpranma gibi nedenlerden dolayı değiştirmek isteyen kişiler toplam 15 TL harç ücreti ödemelidir. Ancak yeni tip ehliyetin aynı nedenlerden dolayı değiştirilmesi isteniyorsa o zaman ücret biraz daha artmaktadır. Yeni tip sürücü belgelerinin değiştirilmesi için istenen tutar 196 TL’dir. Bu harç ödemeleri anlaşmalı olunan bankalara yapılmalıdır. Ödeme işlemleri banka şubelerinden ve ATM’lerden yapılabildiği gibi internet bankacılığı aracılığıyla da gerçekleştirilebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz