Ana Sayfa Genel 2019 Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (Nasıl Çıkartılır?)

2019 Yeni Kimlik İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (Nasıl Çıkartılır?)

2019 yeni kimlik için istenen evraklar, kimlik başvurusu sırasında teslim edilmesi gerekir. Yeni kimlik kartları uygulaması 2017 yılının Ocak ayında başladı. Eski kimlik kartlarına göre daha avantajlı olan bu kartları 15 milyondan fazla insan aldı. Kimlik yenileme son tarihi 2023 yıldır. O yıla kadar her Türkiye vatandaşı bu kimlik kartlarını almalıdır. Bunun için de bazı belgelerin teslimi eksiksiz bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde başvurusunu yapan kişiler yeni kimliklerini alamayacaktır.

Yeni kimlik kartı çıkarabilmek için başvuru sırasında istenen belgeler şu şekildedir:

  • Eski nüfus cüzdanının aslı,
  • Son 6 ay içerisinde çekilmiş 2 adet biyometrir fotoğraf,
  • Değişim ücretinin yapılmış olduğuna dair belge.

Değişim ücret anlaşmalı bankalara evrak tesliminden önce yatırılmalıdır. Yeni kimlik ücreti nasıl yatırılır sorusunun cevabı ise anlaşmalı bankaların şubeleri ve ATM’lerdir. Dileyen kişiler internet üzerinden de ücreti yatırabilirler. Eski nüfus cüzdanı olmayan kişiler ise kimlik belgesi yerine geçebilecek evlilik cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport gibi belgeler ile başvurularını gerçekleştirebilir.

Evlilik Ya Da Boşanmadan Dolayı Yeni Kimlik Çıkarmak

En çok yeni kimlik kartı alabilmek için kimlik yenilemeye başvurulsa da farklı nedenlerde dolayı da kimlik yeniletilmek istenebilir. Bu nedenlerden bir tanesi de evlenmek ya da boşanmaktır. Evlenmenin ardından kimlik değiştirebilmek için başvuru yapılabilmesi adına ilk olarak nikahı kıyan evlilik dairesinin, gerekli belgeleri Nüfus Müdürlüğü’ne ulaştırması gereklidir. Bu işlemin ardından yeni kimlik için başvuru yapılabilir. Bunun için de şu belgeler istenmekte:

  • Eski nüfus cüzdanı,
  • Son 6 aya ait biyometrik fotoğraf,
  • Evlilik cüzdanı,
  • Değişim ücreti.

Yeni kimlik kartı çıkartırken olduğu gibi evlilik sonrası çıkartılmak istenen yeni kimlik ücreti ödeme işlemi de anlaşmalı bankalara yapılmalıdır. Boşanma durumunda ise diğer belgelerden farklı olarak bir tek boşanma kararının kesinleşmiş olduğunu gösteren şerh istenmektedir. Bu durumda da yeni kimliğe başvuruda bulunabilmek için ilk olarak ilgili mahkemenin kararı Nüfus Müdürlüğü’ne iletmesi gerekir.

Yeni Kimlikler Nereden Çıkartılır?

Yeni kimlik çıkarmak isteyen kişilerin Nüfus Müdürlükleri’ne başvurması gerekir. Başka hiçbir kurumun kimlik çıkarma yetkisi yoktur. Bundan dolayı istenen belgeler ile beraber Nüfus Müdürlüğü’ne gidilmelidir. Özellikle başvurulması gereken bir Nüfus Müdürlüğü yoktur. Kişiler kendilerine en yakın müdürlüğe giderek yeni kimliklerini alabilirler.

Yeni Kimlik İçin Randevu

Yeni kimliğin çıkarılması için randevu alınması şart değildir. Kişiler diledikleri zaman Nüfus Müdürlükleri’ne belgeleri ile giderek yeni kimlik çıkartma taleplerini dile getirebilir. Ancak bu müdürlükler genellikle kalabalık yerlerdir. Bundan dolayı da randevu almadan gidilmesi pek tavsiye edilmez. Kimlik yenileme randevusu internet üzerinden alınabilir.  Bunun için Nüfus ve Vatandaşlık işleri Genel Müdürlüğü’nün randevu sayfasına girilmelidir. Bu sayfada yer alan TC Kimlik Kartı linki tıklanarak randevu alma işlemi gerçekleştirilebilir.

Bir başka randevu alma yöntemi ise ALO 199 çağrı merkezinin aranmasıdır. Bu çağrı merkezinin aranması ile yeni kimlik çıkartmak istendiği söylenerek randevu hızlı bir şekilde alınabilir.

Yeni Kimlik Ücretleri 2019

Yeni kimlik ücreti kimliğin hangi nedenden dolayı çıkarıldığına göre değişmektedir. Yalnızca yenileme amaçlı ise bunun ücreti 2019 yılında 22,50 TL olarak belirlenmiştir. Evlenme ve boşanma gibi nedenler ile kimlik yenilemenin ücreti de yine aynı şekilde 22,50 TL’dir. Şayet bir kişi kimliğini kaybetmiş ve bundan dolayı yeni kimlik çıkarmak istiyorsa bunun için yatırılması gereken tutar ise 45 TL’dir. Bu ücretler Nüfus Müdürlüğü’ne gidilmeden önce ödenmelidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz