Ana Sayfa Genel 2019 Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (Nasıl Çıkartılır?)

2019 Yeşil Pasaport İçin Gerekli Evraklar Nelerdir? (Nasıl Çıkartılır?)

Yeşil pasaport alabilmek için istenen belgelerin tümü teslim edilmelidir. Ülkemizde verilen farklı tipte pasaportlar mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de hususi olarak da adlandırılan yeşil pasaporttur. Yurt dışı seyahatleri için önemli bir konuma sahip olan yeşil pasaport kamu kurum ve kuruluşlarında hizmet vermiş kişilere sağlanır. Ayrıca bu kişilerin eşleri ve çocukları da bu yeşil pasaporttan yararlanabilir. Bu pasaport herkese verilmez. Bundan dolayı yeşil pasaportun alınabilmesi için istenen evraklar diğerlerinkinden biraz daha farklıdır. Yeşil pasaport nasıl çıkartılır sorusunun cevabını bilmek ve bu aşamaları adım adım takip emek önemlidir.

Pasaport Çeşitleri Nelerdir?

Türkiye’de 4 farklı pasaport çeşidi mevcuttur. Kimin hangi pasaportu alacağı o kişinin mesleki durumuna göre belirlenir. Örneğin büyükelçilik ya da konsolosluklarda görev alan, TBMM üyeleri, Yargıtay, Danıştay gibi üst düzey devlet kadrolarında bulunanlara diplomatik yani siyah pasaport verilir. Bu, Türkiye’de en değerli olan pasaporttur. Devlet kurumlarındaki görevlerinden dolayı yurtdışına giden kişilere ise hizmet yani gri pasaport verilir.

Herhangi bir özel görevi olmayan ve sıradan her Türkiye vatandaşının alabileceği pasaport ise Umuma Mahsus Pasaporttur. Bordo pasaport olarak da adlandırılan bu pasaport, 6 ay, 5 yıl ya da 10 yıl süreli olarak alınabiliyor. Son pasaport tipi ise devlet memurlarına verilen yeşil pasaporttur.

Kimler Yeşil Pasaport Alabilir?

Yeşil pasaport yurtdışına çıkışlarda insanların hayatlarını çok kolaylaştırmaktadır. Bordo pasaporta sahip olan kişiler pek çok yere gidebilmek için vize almaları gerekir. Ancak yeşil pasaportu olanlar özellikle Schengen vizesi istenen Avrupa’nın pek çok yerine vizesiz bir şekilde seyahat edebilir. Bu tarz avantajlar sağlayan yeşil pasaport kimlere verilir 2019 sorusunun cevabı ise şöyledir:

  • TBMM eski üyeleri ve bakanları,
  • Birinci, ikinci ve üçüncü derecede görev yapan ya da emekli olan memurlar,
  • Kademe belde belediye başkanları,
  • Ziraat Bankası, Halk Bankası çalışanları.

Ayrıca bu kişilerin eşlerinin yanı sıra çocukları da belirli bir yaşa kadar yeşil pasaporttan yararlanabiliyorlar. Eskiden erkek çocukları 18 yaşına kadar kız çocukları da evlenene ya da sigortalı çalışana kadar yeşil pasaport kullanabiliyordu. Ancak yapılan düzenleme ile hem kız hem de erkek çocukları için bu yaş 25 olarak belirlendi.  Yeşil pasaport nereden alınır sorusunun cevabı ise İl Nüfus Müdürlükleridir.

Yeşil Pasaport Evrakları

Hususi damgalı pasaporta başvuru yapabilmek için gerekli olan evrakların Nüfus Müdürlüğü’ne teslim edilmesi gerekir. Belgelerin eksik ya da hatalı olması işlemin gerçekleştirilememesine neden olur. Bundan dolayı her belgenin temin edildiğine emin olunmalıdır. Yeşil pasaport için istenen belgeler şu şekildedir:

  • Kimlik Belgesi,
  • 2 adet son 6 ay içerisinde çekilmiş olan biyometrik fotoğraf,
  • Yeşil pasaport talep formu,
  • Pasaport defter bedelinin ödendiğini gösteren dekont,
  • Varsa eski pasaport,
  • Öğrenimi süren çocukların öğrenci belgesi.

Yeşil pasaport harç ücreti 2019 yılında 108 TL olarak belirlenmiştir. Ayrıca yeşil pasaport talep formlarının İl Nüfus Müdürlükleri’nden alınması gereklidir. Bunun yanı sıra internet üzerinden de bu forma ulaşabilmek mümkündür.

Yeşil Pasaport Başvurusu İçin Randevu

Önceden pasaport işlemleri emniyet genel müdürlüklerinden yapılıyordu. Ancak yapılan düzenleme ile beraber artık Nüfus Müdürlükleri’nden pasaportlar alınıyor. Bunun için de ilk olarak Nüfus Müdürlüğü’nün internet sayfasından randevu alınması gereklidir. İnternet sitesinde yer alan pasaport seçeneğinin tıklanması ile beraber ekrana çıkan adımlar takip edilerek randevu alma işlemi gerçekleştirilir. Pasaport randevu 2019 için bir başka seçenek ise ALO 199 Çağrı merkezidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz