Ana Sayfa Genel 2019 Yılında Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar (Yaş Sınırı, Belgeler)

2019 Yılında Engelli Araç Alımı İçin Gerekli Evraklar (Yaş Sınırı, Belgeler)

Engelli araç alımı, günümüzde engelli vatandaşlar için oldukça önemli bir yere sahiptir. Onların da trafikte bulunabilmeleri için özel araçlar üretilmektedir. Bu araçlar ise engelli vatandaşlarımıza oldukça kolaylıklar sağlayabilmektedir ve diğer araçlardan farklı olarak alım yapıldığında ise birçok avantajlı yanları da mevcuttur. En büyük avantajı ise ÖTV indirimli bir araca sahip olmaktır.

Engelli Araç Alım İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Engelli araç alımı için gerekli belgeler kimi yıllara göre farklılık gösterebilmektedir.2019 yılı engelli araç için gerekli belgeler incelendiğinde,

  • En önemli belgenin engelleri bireylerin devlet hastanelerinden, eğitim ve araştırma hastanelerinden ya ilgili tıp fakültelerinden birinden alınan engelli raporu olmalıdır burada bilinmesi gereken en önemli şey özel hastanelerden alınan raporların geçerli olmadığıdır.
  • Alınan raporda engellilik oranının mutlaka yüzde 90 oranında olması gerekmektedir.
  • Engelli olan birey aracı sadece kendisi kullanacak ise bu kişinin H sınıfı ehliyeti temin etmesi gerekmektedir.
  • H sınıfı sürücü belgesi alındıktan sonra fotokopisinin belgeler arasına eklenmesi durumunda araç alımında ÖTV muafiyeti uygulaması mümkün olacaktır.
  • Bütün bu evrakların tamamlanmasından sonra vergi dairesi beyannameleri ve ek dosyaları inceleyerek incelenimin ardından uygun gördüğü anda OTV ödeme belgesini düzenleyecektir.

Engelli Araç Alımında Yaş Sınırı Nedir?

Engelli araç alımı yaş sınırı, bazı kanunlarca düzenlenmiştir ve ÖTV indirimli araç alımında bazı sınırlandırmaların bulunduğu görülmüştür. Bazı durumlarda ise yaş sınırı yoktur. Yaş sınırının olmadığı durum: Eğer bireyin yüzde doksanın üzerinde bir engel durumu var ise yaş sınırı ortadan kalkmaktadır ve her durumda engelli araç temini yapılabilir. Bunun için tek şart ilgili kurumlardan alınan engel durumunu gösteren sağlık kurulu tarafından hazırlanan rapordur. Bu rapor bir ÖTV bayisine götürüldüğü takdirde araç temin edilebilir. Diğer yanda kişinin engel oranın yüzde doksanın altında ise kişinin mutlaka on yedi yaşını bitirmiş olması ve sağlık raporunda özel tertibatlı araç kullanabilir ibaresinin bulunması gerekmektedir.

Engelli Araç Alımı Nasıl Hesaplanır?

Engelli Araç Alımı Hesaplaması,  yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli şeyler alınacak olan aracın ÖTV’sinin motor gücüne ve aracın tutarına göre değişecek olmasıdır. Örneğin 150.000 TL ‘lik araç ile 50.000 TL’lik araca uygulanacak olan ÖTV miktarı aynı değildir ve bu ÖTV indirimi yasaya bağlı olarak değişir. Bu yüzden de engelli indirimindeki tutar alınacak arabanın değişkenlerine bağlı olarak farklı farklı hesaplanmaktadır.

Engelli Araç Satımı İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Normal araçlarda olduğu gibi ÖTV indirimi ile alınan engelli araçlarda satım işlemleri için gerekli evraklar ve şartlar bulunmaktadır. Bu şartlardan ilk bir engelli aracın satılması için aracın alım tarihinden itibaren beş yıllık sürenin geçmesi ve dolması gerekmektedir. Bu süre dolmadan bir satım işlemi gerçekleşirse o zaman ÖTV indirimi ile alınan aracın ÖTV farkının ödenmesi gerekmektedir. Bu araçların satım işlemlerinin başlaması için araç üzerinde kesinlikle rehin işleminin bulunmaması gerekir. Eğer böyle bir karar mevcut ise bu kararın kaldırılması için bir belge temin edilmelidir. Bu belge genelde bankadan alınır ve notere götürülür buradan alınan belgenin ise trafik tescili şubesine gitmesi gerekmektedir. Trafik tescil bu rehinin kalkmasını talep eder daha sonra araç satışa hazır hale gelir. Bütün bu işlemlerden sonra tekrar notere gidilip alıcı adına geçici belgenin düzenlenmesi, araç plakası üzerinde engelli işareti varsa plakanın değiştirilmesi gerekmekte ve daha sonrasında aracın TÜVTÜRK muayenesinin de yapılıp tam olması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz