Ana Sayfa Pratik Bilgiler 23 Haziran 2019 İstanbul Mahalli Seçimlerinde Hangi Sandıkta Oy Vereceğim?

23 Haziran 2019 İstanbul Mahalli Seçimlerinde Hangi Sandıkta Oy Vereceğim?

23 Haziran 2019 tarihinde sandık başına gidecek İstanbullu seçmenler; yaşadıkları il ve ilçedeki belediye başkanlarını, meclis üyelerini ve muhtarlarını  seçecekler. Seçim meydanlarının iyiden iyiye kızışmaya başladığı şu günlerde bir yandan da YSK tarafından seçim günü için hazırlıklar yapılmaya devam ediyor. YSK bu sene hangi seçmenin nerede ve hangi sandıkta oy vereceğini resmi sitesi üzerinden, muhtarlıklarla eş zamanlı olarak duyuracak.

Mahalli Seçimlerde Nerede ve Hangi Okulda Oy Kullanacağım?

Seçmenlerin son zamanlarda en çok araştırdığı konuların başında “seçimlerde nerede ve hangi okulda oy kullanacağım” sorusunun cevabı oldu. Seçmenler, ikametgah adreslerinin bulundukları il ve ilçelerde oy kullanacaklar. Ancak hangi seçmenin hangi okulda hangi numaralı sandıkta oy kullanacağı YSK tarafından belirlenmektedir.

Öncelikle nerede ve hangi sandıkta oy kullanacağınızı YSK Seçmen sorgulama sisteminden, muhtarlıklarda asılı olan seçmen listelerinden ve size özel E-devlet hesabınızdan öğrenebilirsiniz. Eğer kısa yoldan nerede oy kullanacağınızı öğrenmek istiyorsanız sizin için hazırladığımız yönergeyi takip edebilirsiniz.

  • Karşınıza çıkacak ekranda Tc Kimlik, Aile Sıra numaranızı ve kütüğe kayıtlı olduğunuz il ve ilçeyi girerek sorgulama tuşuna basın.
  • Bilgilerinizi doğru girdiğiniz takdirde karşınıza nerede oy kullanacağınız çıkacaktır.
 • Sorgulama sonucunda, seçmen kaydına ulaşamazsanız, yasaklı olup olmadığınızı kontrol edin. Eğer değilseniz derhal bulunduğunuz yerdeki muhtarlıkla iletişime geçin.

Yerel Seçimlerde Kimler Oy Verebilecek

23 Haziran 2019 mahalli seçimlerine sayılı günlerin kaldığı bu günlerde seçmenler arasında kimlerin oy kullanabileceği merak konusu oldu. Bu kapsamda YSK tarafından yapılan açıklamada seçim tarihine kadar 18 yaşını tamamlayacak olan tüm Türk vatandaşlarının oy kullanabileceği duyuruldu. Önceki senelerde seçmen kütüğünün kesinleşmesinden sonra 18 yaşını dolduran vatandaşlar, oy kullanamazken bu seçimde bu problemde çözülerek 23 Haziran 2019 tarihine kadar reşit olacak herkesin seçmen kütüğünde adı yer alacak.

Kanunlara göre 18 yaşını tamamlamış her Türk vatandaşının oy verme hakkı bulunsa da; bazı durumların varlığı halinde seçmenlerin oy kullanmasını yasaklanmıştır.23 Haziran 2019 Yerel Seçimlerinde oy kullanması yasaklanan kişiler şunlardır;

  • Askeri okullarda subay, öğrenci olan kişiler 18 yaşını doldurmuş olsa dahi oy kullanamayacak. Ayrıca bu tarihte vatani görevini yerine getirmek için askeri hizmette bulunan er, erbaşların da seçimlerde söz hakkı olmayacak.
  • TCK kapsamında bir suçtan hüküm giymiş ve seçim tarihinde henüz infazı bitmemiş kader mahkumları da seçimlerde oy kullanamayacaklar.
  • Kural olarak seçimlere katılmasına izin verilen yurt dışında yaşayan Türk vatandaşlarının da mahalli seçimlerde söz hakkı olmayacak.
 • Seçmen kütüğünde adı yer almasına rağmen seçim gününde oy kullanacağı yer dışında bulunan kişilerde seçimlerde oy kullanamayacaklar.

Bu sayılan kişilerden olmamasına rağmen seçmen kütüklerinde gözükmeyen kişiler bulundukları il ve ilçedeki nüfus müdürlüğüne derhal başvurarak seçmen kütüğünde yer almama nedenlerini öğrenerek seçmen kütüğüne kayıt yaptırabilirler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz