Ana Sayfa Finans 29 Ekim’ de Bankalar ve Resmi Kurumlar Kapalı mı?

29 Ekim’ de Bankalar ve Resmi Kurumlar Kapalı mı?

29 Ekim 2018 Pazartesi günü Cumhuriyet Bayramı olarak kutlanmaktadır, Milli Bayram olmasından dolayı 28 Ekim Yarım gün 29 Ekim ise tam gün olmak üzere resmi tatil olarak ilan edilmiştir. Yarım gün olan kısım zaten pazar gününe denk gelmesi nedeniyle pazartesi günü Bankalar, Okullar, Resmi daireler, PTT, Hastaneler, Noter ve Borsa İstanbul (BİST) kapalı mı? Resmi işlemler yapılır mı? Kısaca izahat verelim.

Bilindiği üzere resmi tatillerde Kamu veya Özel Banka fark etmeden kapalı olmaktadır banka şubelerinden işlem yapılması kapalı olması nedeniyle mümkün olmamaktadır. Yine Piyasalarında kapalı olması hasebi ile başka bankalara EFT işlemi de gerçekleşmeyecektir. Cuma Mesai bitiminden sonra hafta sonu da dahil olmak üzere verilen tüm eft talimatları 30 Ekim 2018 tarihinde gerçekleşmek üzere talimat oalrak kayıt altına alınacaktır.

Borsa ve Piyasalar da kapalı olacağından İnternet Bankacılığı kanalından Altın Dolar Euro kısaca döviz alım satımı yapan yatırımcının da Cuma günü mesai bitmeden alacağı pozisyonu iyi belirlemesi gerekir çünkü mesai saati dışında ve resmi tatillerde alım satım makasları çok fazla olduğundan alım satım durumu ciddi zararlara neden olabilir.

Resmi tatil ile birlikte Noter işlemleri de yapılmayacaktır tüm noterler kapalı olacak olup nöbetçi noter vs gibi bir uygulamada bulunmadığını hatırlatma isteriz. Noterler Salı günü hizmet verecek olup, iş planınını kapalı olması üzerine planlamanız sizin zaman açısından yararınıza olacaktır.

Yine 29 Ekim Pazartesi günü, Hastaneler ile birlikte tüm resmi kurumlar da kapalı olacağını bilmenizi isteriz sadece Acil Servisler hastalara hizmet verecektir.  Buna ek olarak PTT kargo firmalarında tatil olacağını bilmenizi isteriz.

Özetle, resmi tatillerde tüm bankalar ile birlikte resmi kurumların kapalı olacağını, resmi hiç bir işlemin yapılamayacağını iş planlamanız var ise örneğin noter ya tatil önü Cuma gününden halletmeniz yada tatil sonu salı gününü beklemeniz gerekecektir. fatura, Kredi, kredi kartı ödemelerinizi de kontrol ediniz ama genelde planlı resmi tatiller önceden belirlendiği için kurumlar yıllık planlarında ve fatura son ödeme tarihlerini tatil günlerine denk getirmezler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz