Ana Sayfa Finans Acil Kredi İhtiyacı Nasıl Karşılanır

Acil Kredi İhtiyacı Nasıl Karşılanır

Kredi genellikle kişilerin acil para ihtiyaçları olduğu durumlarda veya ev, araba ve arsa gibi ihtiyaçlar için başvurulan bir yöntemdir. Tabi ki başvurulan tutarın yüksek olması durumunda kredi başvuru süreçleri uzamaktadır. Bu süreçler 1 ayı bile bulabilir. Bir başvuru devam ediyorken diğer bir bankadan başvuru yapmak hem kredi notunu olumsuz etkiler hemde 2 kredi başvurusunun da olumsuz olmasına sebebiyet verir.

Acil kredi ihtiyacı olması durumunda ise bu yazıda bahsedeceğiz kurumlardan veya yöntemlerden yararlanabilir ve acil nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Acil Kredi

Öncelikle kredi çekmek için gerekli şartları sağlamanız gerekmektedir. Kredi notu, aylık gelir veya sahip olunan mallar başlıca kriterlerdir. Geçmiş finansal hareketlerinizde problem varsa veya kara listede yer alıyorsanız kredi çekmeniz imkansıza yakındır. Eğer gerekli şartları sağlamıyor iseniz aşağıda ki yöntemlerden yararlanabilirsiniz.

Faktöring Şirketleri

Bu şirketler yasal kuruluşlardır. Senet karşılığında kredi çekebileceğiniz bu kurumlarda faizlerin çok yüksek olduğunu belirtmekte fayda var. Zaten hangi yöntem olursa olsun eğer kredi çekmenin şartlarını sağlayamıyor iseniz her zaman faizler yüksek olacaktır. Senet veya çekleri bu kuruluşlara ipotek ettirmeniz durumunda kredi ihtiyacınızı giderebilirsiniz. Bu kuruluşlar genellikle büyük şehirlerde bulunmaktadır.

Senetle Altın

Senetle altın acil nakit ve kredi ihtiyacını gidermek için başvurulan başlıca yöntemlerin başında gelir. Kuyumcular bu konuda hizmet veren kurumlardır ve senet karşılığında altın alınabilir. İlgili senedin vadesi geldiğinde borç ödenmelidir aksi takdirde kuyumcular bu senedi işleme koyarak kişinin mal varlıklarına haciz koydurabilir. Kuyumcularda da faiz oranlarının yüksek olduğunu hatırlatmakta fayda var.

Senet veya Çek Karşılığı Kredi

Senet veya çek karşılığı kredi almak başvurulan bir yöntemdir fakat çeşitli riskleri bulunmaktadır. Alınan kurum merdiven altı bir işletme ise çeşitli sorunlar ortaya çıkar. Senedin vadesi gelmeden borç alınan kişi sizi sözlü olarak taciz edebilir. Yine senedi parça parça yapıp ödemeleri banka üzerinden gerçekleştirmek riski azaltan bir yöntemdir.

Kredi Veren Bankalar

Enpara, ING E-Kredi, Cepteteb ve Aktif Bank gibi hizmetler veya bankalar belge talep etmeden belirli miktarlarda krediyi vermektedir. Başvurulacak olan kredi tutarının yüksek olması durumunda; kefil, teminat, gelir belgesi veya yüksek kredi notu gibi faktörler devreye girer. Yukarıda yazdığımız kurumlardan veya hizmetlerden 5,000 TL veya 10,000 TL’ye kadar kredi talebinde bulunabilirsiniz. Enpara, ING ve Cepteteb uygulamaları dijital uygulamalardır ve ilgili kuruluşun resmi sitesine giderek kredi başvurusu rahatlıkla yapılabilir.

Tüm bunların dışında Evkur gibi kurumlardan senet karşılığı mal alınarak ve bu mallar bozdurularak da nakit ihtiyacı karşılanabilir. Tabi ki bu kurumlar senetle mal verdikleri için 2,000 TL’lik bir ürün (vadeye bağlı olarak değişmekle birlikte) 2 katına bile çıkabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz