Ana Sayfa Genel Adet Ağrısına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer? (Tedavi Yöntemleri)

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir Nasıl Geçer? (Tedavi Yöntemleri)

Adet sancısı, her ay neredeyse bütün kadınların korkulu rüyası haline gelen bazen çok şiddetli bir halde geçen bir ağrıdır. Bu ağrının meydana gelmesinin en önemli sebebi adet kanamasının sağlıklı bir şekilde rahimden atılmasıyla rahim kasılmaya başlar ve bu bölgede gerçekleşen kan akımı ve oksijen azalmaya başlamasıdır. Bu evrede oksijenin hızlandırılmaya saklanılması bu ağrının azalmasına fayda da bulunacaktır.

Adet Ağrısına Ne İyi Gelir?

Adet ağrısına ne iyi gelir sorusu pek çok kadın tarafından araştırılan bir konu olmuştur. Bu sancıya özellikle ağrının yoğun dönemlerde olduğu zamanlarda sıcak içecekler bunların arasından da bitki çayları çok iyi gelir. Zencefil çayı, papatya çayı, hayıt çayı sakinleştirici özellikleri ile bu çayların başında gelmektedir. Adet sancılarının geldiği anlarda öğünlerin hafif ve azar azar olmasına dikkat edilmelidir ve kesinlikle aç kalınmamalıdır. Ağrıyı geçirmenin diğer bir yolu ise alt karın bölgesine avuç içleriyle ve parmak uçlarıyla dairesel hareketlerle masaj yapılmasıdır. Koltuğa oturulduğu zaman ayağın altına yastık konulması da bu sancılara iyi gelecektir. Sancıların çok çok şiddetlendiği zamanlarda kişilerin ılık bir duşa girmesi de ağrıyı azaltacaktır aynı şekilde hafif bir yürüyüş ağrının azalmasına sebep olacaktır. Fazla kilolara sahip olmanın da adet sancılarını arttırdığı söylemektedir bu yüzden düzenli egzersizlerle fazla kilolardan kurtularak bu sancılardan kurtulana bilinir. Adet öncesinde çok fazla sıkı çalışmak da bu sancıları arttırabilir bu yüzden bu böyle hareketlerden kaçınılmalıdır. Bol bol çinko, kalsiyum, vitamin tüketimi de adet sancılarının azalmasında faydalı olacaktır.

Adet Ağrısı Nasıl Geçer?

Adet Ağrısını Geçirmenin Yöntemleri incelendiğinde karşımıza birden çok yöntem çıkabilmektedir. Bu yöntemlere bakacak olursak,

  • Adet sancıları için ilaçlar ne kadar tercih edilmese de çok şiddetli ağrılar için düşük dozlu ağrı kesiciler kullanılabilir.
  • Ağrı kesici kullanmak istemeyenler ise ağrı kesici ile hemen hemen aynı etkiye sahip olan sıcak su torbasını tercih edebilirler. Bu yöntem ile karına uygulanan sıcaklık ile kan akışı rahatlar ve sancının rahatlamasına sebep olur.
  • Ağrıları hafifletmenin en basit yolu ise bol bol su içip sıvı tüketimini arttırmaktır.
  • Egzersiz yapmakta adet sancılarına iyi gelecektir özellikle yoga yapmak bu bağlamda tercih edilen bir egzersizdir.
  • Adet sancılarının olduğu zamanlarda E vitamini takviyesi yapımı da sancılara iyi gelecektir.
  • Adet döneminin yaklaştığı dönemde kalsiyumu arttırmak adet sancılarını azaltacaktır.
  • Çok fazla bilinmeyen ama etkili yöntemlerden biri de adet dönemlerinde gece uyumadan yastığa damlatılan lavanta adet sancılarına iyi gelir.

Adet Sancısına İyi gelen Besinler Nelerdir?

Bazı besinlerinin içerdiği vitaminler adet sancılarına iyi geldiği bilinmektedir Zencefil adet sancısına iyi gelen besinlerin başında gelmektedir. Özellikle zencefilin kaynatılarak çay halinde tüketimi yapılmaktadır. Fesleğen bitkisi de adet sançışıma iyi gelmesiyle bilinir fesleğen de kaynatılarak suyu içildiğinde iyi gelmektedir. Tarçın sıcak bir suya atılarak çözüldüğünde içine hafif bal atarak içildiğinde adet sancılarını azaltır. Şeker kamışı içerdiği kalsiyum, demir, potasyum, magnezyum gibi vitaminlerle adet sancısına iyi gelmektedir. Rahatlatıcı ve sakinleştirici özelliği ile bilinen papatya çayının da adet sancılarına çok iyi geldiği bilinmektedir.

Adet Sancısı İçin Hangi İlaçlar Kullanılabilir?

Adet Sancısı olduğu zaman çoğu kişi ilaç kullanmak yerine doğal yöntemlere başvurmaktadır. Fakat adet dönemlerinde adet sancıları için ilaç kullanımı sakıncalı bir şey değildir.Bu dönemlerde doktorun da önereceği hafif dozdaki Majezik,  Dolorex,  Apranax, Buscopan, Advil, Maxaljın gibi ağrı kesiciler adet sancılarını geçirmek için kullanılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz