Ana Sayfa Girişimci Affiliate Marketing İşi İle Uğraşanların Bilmesi Gereken 6 Terim

Affiliate Marketing İşi İle Uğraşanların Bilmesi Gereken 6 Terim

Affiliate Marketing, aslında tam olarak Türkçe karşılığı bulunmasa da performans odaklı pazarlama sistemi olarak bilinir. Türkiye’de ise Affiliate Marketing yerine Dijital Pazarlama daha çok kullanılır. Aslında her iki iş alanı da birbirine ufak tefek farklılıkları olsa da çok benzerler. 21. Yüzyılın içerisindeyken ve her şey dijital ortam üzerinden ilerlerken, iş yerlerinin dijital ortamı, kendi işlerine entegre etmesinden ve bunun nimetlerinden yararlanmasından daha doğal bir durum olamazdı.

Affiliate Marketing, adından da bilindiği üzere tamamen satış ve pazarlama odaklı bir iştir. Bu nedenle aşağıdaki terimleri bilmeniz, sizi hedefinize daha kolay ulaştıracak ve daha fazla kazanç sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu iş içerisinde olan kişiler genelde aşağıda paylaştığımız terimlere yabancı değiller fakat bizler hem bilmeyenler bilgi sahibi olsun hem de bilenler bilgilerini tazelesin diye sizler için bu terimleri derledik.

LandingPage

Landingpage, aynı zamanda hedef sayfası olarak da adlandırılır. Pazarlama sitelerinin tamamında neredeyse olması gereken ve artık yaygın olarak kullanılan bir sayfadır. Sitelere belirli bir ücret karşılığında reklam verirsiniz. Bu yatırım karşılığında reklamınız sitelerde yayınlanır ve reklama tıklanma oranı arttıkça sizin de bu noktadaki geliriniz artar. Reklama tıklayan kişiler sizin istediğiniz sayfaya yönlendirilir ve orada diledikleri işlemi yapabilir hale gelir. Bu iş için yaptığınız yatırım miktarı arttıkça, sitelerde reklamınızın yayınlanma oranı da artacaktır. Bu da hedef sitenize daha fazla ziyaretçi geleceği anlamını taşımaktadır.

PPC ( Pay Per Click)

PPC, yani açılımı pay perclick olarak bilinen bu terim tıklama başına ödeme anlamını taşımaktadır. Web siteleri üzerindeki trafiği doğrudan sağlamak için kullanılır. Site üzerinde verilen reklama her tıklandığında, reklam veren kişi ödeme almaktadır. Bu yöntemde ödeme tekil kullanıcı ya da toplam tıklama olmak üzere iki türlü yapılmaktadır.

CPM (Cost Per Mile)

CPM, Cost Per Mile’nin yanı sıra Cost Per Mile ThousandImpressions olarak da bilinmektedir. Bu terimin ne anlama geldiğini merak edenler için diğerlerinin aksine burada reklamı yayınlanan site sahibi tıklama başına değil her 1.000 gösterim başına ücret almaktadır. AffiliateMarketing’de bu işlem CPM olarak bilinmektedir. Fakat bu kez reklam veren kişi değil, site sahibi kazanmaktadır. Bu nedenle sitelerde bulunan reklam alanlarının, kaliteli reklam verenlere kiralanması durumu oldukça kritiktir ve her zaman daha fazla kazanç sağlayacaktır.

CPA ( Cost Per Action)

CPA, Cost Per Action olarak bilinmektedir. Bu terimi Türkçeleştirmek gerekirse aksiyon başına ödeme gibi bir sonuç çıkar. Bu terim adı altında hizmet sahibinin para kazanması için kullanıcıların tıklama yapması yeterli değildir. Siteye üye olmak, form doldurmak gibi aksiyon adı verilen işlemleri gerçekleştirmesi gerekir. Nihai olarak da burada kullanıcı alışveriş yaparsa, alışveriş başına kazanç sağlanmaktadır.

Dönüşüm Oranı  (Conversion Rate)

Conversion Rate olarak bilinen ve dönüşüm oranı anlamına gelen terim ile CR kısaltması ile de karşılaşmanız mümkündür. Siteyi ziyaret eden kullanıcıların, site üzerinde yapmasını hedeflediğiniz işlemler bulunmaktadır. Dönüşüm oranı ise size bu veriyi vermektedir. Siteyi ziyaret eden kullanıcıları hangi oranda hedeflediğiniz eylemleri yerine getiriyor? Bu orana conversion rate denilmektedir.

Arbitraj

Arbitraj ise birbirinden farklı reklam modellerinin, birbirilerine oranlanarak gerçekleştirilmesi durumudur. Bu modelde genel olarak PPC den CPA ya da CPM den PPC ye geçiş yapılmaktadır. Bu işlem aracılığı ile reklam için yapılan harcamalar bir kenarda bırakılarak, hem reklamcının hem de site sahibinin kazanç sağlaması hedeflenir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz