Ana Sayfa Girişimci Affiliate Marketing İşine Başlayanlara İpuçları

Affiliate Marketing İşine Başlayanlara İpuçları

Affiliate pazarlama daha önceki yazılarımızın birçoğunda da belirttiğimiz gibi son yılların yükselen değeri, bir altınıdır. İnternet üzerinden bir şekilde para kazanmak ve ürünlerinin satışını daha geniş kitlelere taşımak isteyen kimseler için bu olay ilaç gibi gelir. Affiliate Marketing hakkında daha fazla bilgi için Affiliatte Marketing Nedir? Adlı yazımızdan faydalanabilirsiniz. Ama ne var ki sadece ne demek olduğunu bilmek bir işe girmek için yeterli bilgi değildir. Bunun için bir takım ipuçları ve bilinmesi gereken bilgilerin bilinmesi büyük önem taşır. Biz de bu yazımızda bir takım ipuçları ve size yardımcı olabilecek bilgilere yer verdik.

Başlamaya Hazır Olun

Her işe başlarken kararlılık önemlidir. Fakat bu kadar çok değil. Çünkü özellikle internet üzerinden satış yapan bir kimse iseniz özellikle işler yoluna koyulana kadar büyük bir sabır göstermeniz gerekir. Burada hazır olmak derken illa büyük bir sermayenizin veya yeterli ekibinizin hemen hazır olması gerekmiyor. Yani bunlara sahip olmayan da rahatlıkla bu işe başlayabilir. Burada bahsettiğim hazırlık beyin yapısı olarak hazır halde olmak demektir. Yani yapacağınız iş ve karşılaşacağınız bütün zorluklara hazır olmak zorundasınız. Affiliatemarketing sistemi kurulurken en önce kurulması ve dikkat edilmesi gereken şeylerin başında disiplin gelmektedir. Başarısız olmayı kabullenmeyi öğrenmelisiniz. Bunlara bahane bulmaktan vaz geçip düzeltmek için nasıl bir strateji işlemeniz gerektiğini düşünmeniz gerekiyor. Çünkü aslında her iş gibi bu iş de o kadar kolay bir iş değil. Sağda solda dolanan dedikodulara göre affiliatemarketing çabuk zengin olacağınız, kolay para kazanacağınız bir iş gibi lanse ediliyor. Ama gerçek çok farklıdır. Dirençli olmayı bilmek zorundasınız. Kriz anlarında iyi kararlar alabilmeyi bilmelisiniz. Sürekli olarak kampanyalar üretmeye çalışmalısınız. Özellikle başlarda gece gündüz çalışmanız bile gerekebilir. Var olan sorunları bırakın potansiyel sorunların çözümüne kafa yormak zorundasınız.

Önce Araştırın

Zihin yapınızı bu tempoya alıştırdıktan sonra ise öğrenmeniz gereken şeyleri öğrenmeye başlayabilirsiniz. Affiliate Marketing öyle bir sektör ki sürekli olarak bilgiler ortaya çıkıyor ve öncekiler eskiyor. 1 haftalık bilgilerin dahi eski kabul edilmesi gerektiğini öğrenince çok şaşıracaksınız. Bu yüzden sürekli piyasayı kontrol etmeli, araştırma yapmalı ve bilgi edinmeye çalışmalısınız. Araştırma yaparken çok ve gereksiz bilgilere takılmamalısınız. Bu tip bilgileri mümkün olduğunca hızlı ayıklamalı ve onlara takılıp kalmamalısınız. En çok yapılan hata olarak bu hata gösterilebilir. İşte tam da bu yüzden, genel hatları ile affiliatemarketing hakkında araştırma yaptıktan sonra daha spesifik bir alan üzerine yoğunlaşabilirsiniz. (örn: makale ile pazarlama, ürün inceleme siteleri, vs.). Yani yapmanız gereken şey spesifik alanınızı seçtikten sonra o konu ile ilgili her şeyi öğrenmektir. Bunun dışında her şeyi öğrenmeye çalışmak büyük bir zaman kaybıdır.

Sürekli Öğrenmeye Açık Olun

Affiliatemarketing, yukarıda da bahsettiğim gibi çok hızlı bir şekilde yenilenen ve sürekli değişen bir sistem. Sürekli olarak güncel trendleri takip etmez ve çağın dışında kalırsanız bu işte tutunmanız hayli zor olacaktır. İşte yapılan en büyük hata burada ortaya çıkmaktadır. Yeterli oldukları bir alan bulup öğrenirler ve daha sonra ise bu alanlarda yeniliklerden bir haber kalarak her şeyi eski bilgileri ile yapmaktır. İlk araştırma adı üzerine ilk araştırmadır ve bir nevi siz işe başlarken trend olanları öğrenmenizi sağlar. Mağarada kalmamak gerekir.

Test Edin

Bir diğer hata ise kesinlikle ve kesinlikle öğrenilen yeniliklerin uygulamaya geçmemesi hususudur. Bu hatalar affedilmez hatalardır. Sizin bir bilgiyi öğrenmememiz ile onu öğrenip uygulamamanız arasında hiçbir fark yoktur. Kısa süre içerisinde onunda modası geçecek ve yaramaz hale gelecektir. Yapmanız gereken şey yeni trendleri takip edip yakaladığımız hemen uygulamaya sokmak olmalıdır. Bu test yolu ile kısmi bir alanda olursa daha sağlıklı olur ve daha küçük bir risk alanı ile çalışırsınız. Her şeyin en mükemmelini yapmaya çalışırsanız kesinlikle çok oyalanacaksınız. Bu yüzden bu tamamen vakit kaybı olacaktır. Bu yüzden çok hızlı hareket edip, her yeniliği yakalayabilmelisiniz.

Plan Yapın

Her işte olduğu gibi çok çalışmak değil verimli çalışmak önemlidir. Verimli bir çalışma yapınız ve planınız yok ise isterseniz durmadan çalışın yeteri kadar kazanamazsınız. Bazen normalden çok verimli çalışacağınız 5 saat, bütün bir hafta boyu verimsiz bir şekilde çalışmaktan daha önemli olabilir. En büyük hataların başında bu düzeni bir türlü sağlayamamaktır. Özellikle planlı ve düzenli başlansa dahi birkaç büyük iş aldıktan sonra bu düzeni korumak çok zor olacaktır. Verimin artması için gerekli olan her adımı atmalısınız. Bunun içinde ofis malzemeleri ve benzeri çevresel etkenlerin dahi düzenlenmesi demektir.

Hedefler Koyun

Affiliate Marketing gerçekten denildiği gibi doğru adımlar atıldığında birincil kazanç kapısına dönüşebilir. Ama bunun için sizin de bu işi uzun vadeli düşünmeniz gerekir. Geleceğe dair planlar hedeflere dönüşmelidir. Bu şekilde çalışma temponuz da sürekli olarak kontrol altında olacaktır. Projelerinizi yönetmek için mutlaka önünüze hedefler koyun. Yani bir şirket yönetir gibi işinizi yönetmeniz gerekir. Yani siz onu uzun vadeli düşünürseniz Affiliate Marketing de uzun vadeli bir iş olur.

Her Duyduğunuza İnanmayın

Yukarıda bahsettiğimiz gibi mutlaka yenilikleri trendleri takip etmelisiniz. Fakat öte yandan her duyduğunuza da inanmanız sizi çok gerilere atabilir. Yukarıda test etme ile trendleri deneyebileceğinizden bahsetmiştik. Fakat bunu da eğer alinizdeki hali hazırda kar getiren en karlı projeleriniz üzerinde denemek çok risklidir. Birçok Affilate yapan insan hangi projede odaklanıp hangi projede testlerini yapacaklarını bileme. Kampanyaları test etmek için ellerindeki büyük projeleri ve optimize olanları kullanıp bütün dengeyi bozabilirler. Bu çok yaygın ve tehlikeli bir hatadır. Her yeniliği kovalarken her yeniliğin gerçekten işe yarayacağından emin olmadan dengelerinizi bozmamalısınız.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz