Ana Sayfa Girişimci Affiliate Marketing Sisteminde Kazanç Modelleri

Affiliate Marketing Sisteminde Kazanç Modelleri

Affiliate marketing ortaklık üzerinden para kazanmaya dayanan bir pazarlama anlamına gelmektedir. Bu sistem ile para kazanmanın birden fazla yöntemi vardır. Bu yöntemlerin affiliate programına göre değişebildiğini bilmek gerekir. Dolayısıyla bir affiliate programı ile anlaşırken de bu dikkat edilmesi gereken unsurların başında gelmektedir. Her türlü modelde kazanmak tabi ki mümkündür. Fakat her biri için izlenmesi gereken yol çok önemlidir. Her kazanç modelinde diğerlerinden farklı pazarlama yöntemleri ile daha çok kazanmak mümkündür.

Cost Per Click

Tıklama başına ödeme aklına gelen CostperClick çoğu yerde CPC olarak bilinir. Bu tip satış ortaklığı kazanç modelinde tanıtımını yaptığın ürüne web site üzerinde gelen ziyaretçi, ürün ile ilgili yazdığın içeriğe, linke veya sitede referans linkin ile bulunan banner reklama tıklayarak ürün sahibinin sitesine gitmesi yöntemi ile para kazanılmasına dayanır. Bu tip kazanç modeli ile kazanılabilecek para doğal olarak tıklama sayısına göre değişir. Türkiye’deki affilate şirketlerinin çoğu için bu miktar tıklama başına 4 kuruş ile 15 kuruş arasında değişmektedir. Yurtdışında faaliyet gösteren firmalar için bu miktar daha yüksek meblağlarda olabilmektedir. Bu tip düşük kazanç miktarları firmalardan özel olarak alınan tıklama başı reklam için geçerli olan bir durumdur. Oysaki çoğu site sahibinin ana kazancı durumunda olan sistemde [Google Adsense] kazançlar çok daha fazla olabiliyor.

Hatta bazen Google’ın tıklama başına Türkiye için 2-3 $ civarında bile verdiği oluyor. Öbür taraftan yine yurtdışı kaynaklı siteler için Google Türkiye’de verilen tıklama başına fiyattan kat kat fazla miktarlarda para verebilmektedir. Fakat ne olursa olsun şu anda dünya üzerinde en büyük network ağına sahip olan v en yüksek miktarlarda para kazandıran sistemdir. Aynı zamanda büyük ve kurumsal bir firma olduğundan dolayı çok da güvenilir olan ve en yaygın olarak kullanılan sistem de yine Google Adsense’dir. Bunun haricinde de tıklama başına ödeme yapan birçok firma bulunabilir.

Ülkemizde tıklama başına ödeme yapan firmalar Google Adsense, Gittigidiyor, Hepsiburada.com, Adcash.com, Bitenekadar.com, Adhood gibi firmalar bunların başlıcaları olarak gösterilebilir. Tabi her sistemin kendisi için belli şartlar bulunmaktadır. Yine ne mantıklı olanı Google AdSense gibi duruyor. Kazançlar için ortalama bir değer vermek gerekirse ortalama 200-300 hiti olan bir web siteden aylık 150-200 TL para kazanılabilir. Tabi eğer siteniz İngilizce içerikli bir site ise aynı sayıda tıklama için 400-500 TL gibi bir miktar kazanılabilir. Genelde bu sistemi kullanarak yüksek meblağlar kazananların ya gerçekten yüksek hit alan siteleri vardır, ya da bir kimseye bağlı onlarca site bulunmaktadır. Üstelik böyle siteler oluşturmak da çok kolaydır. Önemli olan içerikte iyi bir puan yakalayıp ziyaretçileri çekebilmektir.

Cost Per Lead

Bu tip reklam sistemi tıklama başı değil üyelik başı durumlarda yapılan ödemeler için kullanılır. Yine kısaltılmış hali CPLdir. Burada yapılacak iş doğal olarak tıklama başına para kazanma sistemine göre daha zordur.  Bu tip kazanç modelinde, adından da anlaşılabileceği gibi reklam veren şirketlerin sitesine yönlendirilen ziyaretçilerin, siteye kayıt olması durumunda size para kazandıran bir sistemdir. Bu modelde kazanılan para için de Türkiye de ödenen para miktarı üyelik başına 25 kuruş ile 2 TL arasında değişmektedir. Yurtdışında veya yurtdışı kaynaklı sitelerle çalışan yabancı içerik üreten şirketler için ise bu oran 1$ ile 6$ arasındadır. Başlıca olarak ülkemizde bu sistemi kullanan firmalar Markafoni, Limango, Trendyol, Daybuyday, Grupanya gibi genelde online alışveriş siteleri ve s4 league, Travian, Locco gibi online oyun siteleridir. Bu sistemde kazanılacak paralar az gibi görünse de aslında bu iş tam olarak da öyle değildir. Günlük 15-20 kişiyi bu şekilde üye yaptığını düşünürsek, aylık 600-700 TL gibi bir para kazanılabilir. Bunu yapmak da aslında o kadar da zor değil. Bunun için çeşitli kampanyalar kullanmakta serbestsiniz.

Cost Per Sale

Türkçeye çevrildiğinde satış başına kazanç olduğu anlaşılabilir. Kısaltma olarak yine baş harfleri olan CPS ile karşımıza çıkmaktadır. Böyle bir Affiliate kazanç programında tanıtımının dahi kendin yaptığın ürünlerden, ürün sahibi ile başta anlaşılan miktarda komisyon kazanılır. Bu sistemde miktar oldukça değişkendir. Öyle ki satış başına verilen komisyon oranlar  %5 ile 80 arasında değişebilmektedir. Genellikle satışı yapılan fiziksel ürünlerin komisyon oranları çok daha az olur. Fakat tabi ki bu ürünler için de sürümden kazanmak mümkündür. Genellikle fiziksel ürünlerde komisyon oranı %5-25 arasında kalır.

Dijital ürünlerin satımında ise komisyon oranı çok daha fazladır. Çünkü dijital ortamda olduğu için bir maliyeti yoktur. Üstelik aynı zamanda ürünü ulaştırma sıkıntısı da yoktur. Dolayısıyla dijital ürünlerde komisyon %25 ile 80 arasında değişkenlik gösteren bir seviyededir. Satış başına ödeme yapan birçok farklı site bulunmaktadır. Bunun için Google da kısa bir araştırma yeterli olabilecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz