Ana Sayfa Girişimci Affiliate Marketingde Instagram Kullanım Rehberi

Affiliate Marketingde Instagram Kullanım Rehberi

2017 senesinin sonlarına doğru Instagram’ın aylık aktif kullanıcı sayısı ortalama 800 milyon civarındaydı ve bu her dört ayda bir 100 milyon yeni kullanıcı ile büyümeye devam etmektedir. Instagram’ın bu potansiyeli onun reklam amaçlı kullanılması sağlayan en büyük bir etkendir.

Neden Instagram Kullanılmalı

Forrester tarafından yapılan incelemeye göre, Instagram birçok sosyal medya platformuna göre en yüksek katılım oranına sahiptir. Instagram’ın kolay kullanılması ve kişisel tercihlere göre ürünü görüntülemesi gibi nedenler onun tercih edilmesini arttırmaktadır.

Affiliate Marketing, Influencer Marketing aracılığıyla yaptığı pazarlama ile bugün bir milyar dolarlık bir endüstriye dönüştürmüştür. Tüm Influencer Marketing pazarlamasının 2020 yılına kadar on milyar dolarlık bir sektör olacağı da yapılan tahminler arasındadır.

Firmalar Influencerlar ile yaptıkları çalışmalardan memnun görünmektedirler. 2016 senesinde Linqia tarafından yapılan araştırma, markaların % 94’ünün bu pazarlama yöntemini etkili bulduğunu göstermiştir. Influencer Marketing herhangi bir pazarlama biçiminde göreceğiniz kadar yüksek bir başarı oranı getirmektedir. Kısacası bu da Instagram üzerinde Influencer ile çalışmanın, başarılı bir Affiliate Marketing için etkili bir yöntem haline getirmiştir.

Potansiyel Instagram Ortaklarında Nelere Dikkat Edilmelidir

Bir Influencer da aramanız gereken temel üç unsuru şu şekilde sıralayabiliriz;

  1. Araştırın. Ürününüz ile iyi uyuşan kişileri seçin. Çünkü markanızı kötü bir Influencer ile tanıttığınızda itibarınızın yeniden düzelmesi çok uzun süre alabilir.
  2. Araştırın. Seçeceğiniz Influencer ve takipçilerini araştırmak önemlidir. Yapılan yorumları okuyun, postları inceleyin, bu da size bu kişinin işinize uygun olup olmayacağı hakkında fikir verecektir. Bu tarz bir inceleme size takipçilerin veya beğenilerin satın alınıp alınmadığı hakkında da bilgi verir.
  3. Takipçi sayılarına dikkat edin. Bazen bir Influencerın sahip olduğu takip sayısı az olabilir ancak unutmayın ki bazen milyonlarca takipçi yerine etkiletişim içerisinde olan takipçi olması önemlidir.

Bu süreç içerisinde en önemli ve unutulmaması gereken unsur güvendir. Çünkü Instagramda ki Influencer Marketing çalışmasının temeli Influencerın takipçileri ile kurduğu güven ilişkisidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz