Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Almanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Almanya Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Almanya vatandaşlığı günümüzde çok tercih edilen ve en çok merak edilen konulardan biri olmaktadır. Almanya vatandaşlığına geçişlerde bazı kriterler bulunmaktadır. Bu kriterleri merak edenler ve nasıl Almanya vatandaşı olduğunu merak edenler için bu konu hakkında önemli bilgiler vermeye çalışacağız. 

Almanya vatandaşlığı almak isteyenler kan bağı ile vatandaş olabilirler. Kan bağı derken anne ya da babanın Alman olması durumunda Alman vatandaşı olabilirsiniz. Önemli bir nokta hakkında bilgi vermekte fayda vardır. Eğer Alman vatandaşlığını tercih ederseniz Türk vatandaşlığından vazgeçebileceğinizi bilmeniz gerekmektedir. Çift vatandaşlığa karşı Almanya artık çok sıkı bir tutum izlemektedir. Çift vatandaşlık almanızın yanı sıra direkt Almanya vatandaşlığına geçmek daha kolaydır. Türkiye Avrupa Birliği’ne üye olmadığı için eğer Almanya vatandaşlığına geçmek isterseniz, Türk vatandaşlığından vazgeçmeniz gerekecektir. 

Eğer İran ve Afganistan gibi ülkelerde aslen vatandaşlığınız bulunuyorsa, çifte vatandaşlık alamazsınız. Eğer Türk vatandaşlığınız bulunuyorsa ve Türk vatandaşlığından çıktığınız zaman sizlerin miras hakkı kaybolacaksa çift vatandaşlık hakkı alabilmeniz de mümkün olacaktır. 

Almanya Vatandaşlığı İçin Şartlar Nelerdir?

Almanya vatandaşlığı için aşağıda yer alan şartları taşımanız ve yerine getirmeniz gerekmektedir. Aksi takdirde Almanya vatandaşlığı için başvurabilmeniz mümkün olmayacaktır. 

  1. Almanya’da en az 8 yıl oturum izni ile yaşamış olmak gerekmektedir.
  2. Almanca’yı en az B1 seviyesinde bilirseniz 8 yıl yaşama olma şartı 6 yıla kadar düşmektedir. 
  3. Almanya’da kendini geçindirebilecek bir işe sahip olmak gerekmektedir.
  4. Mali durum olarak gayet iyi bir durumda olmak gerekmektedir.
  5. Almanya içerisinde yaşadığı süre boyunca hiçbir suça karışmamış ve suç işlememiş olması gerekmektedir.

Aynı zamanda da Almanya vatandaşlığı için başvurduğunuz sırada Türkiye’den de adli sicil kaydınız istenecektir. Herhangi bir suça karışmış olmanız vatandaşlığınızın reddedilmesi anlamına gelebilir. Eğer AB vatandaşı olsaydınız çifte vatandaşlık hakkınız bulunabilirdi. Ama Türk vatandaşı olduğunuz için sizlerden eğer Alman vatandaşı olmanız durumunda Türk vatandaşlığından çıkmanız istenebilir. 

Almanya vatandaşlığı için ayrıntılı bilgi almak istiyorsanız, Almanya vatandaşlık bürosuna başvurmanız önemlidir. Bürodan istenen belgelerin tam ve eksiksiz bir şekilde teslim edilmesi istenmektedir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz