Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Altın Hesabı Nedir? Avantajları ve Özellikleri

Altın Hesabı Nedir? Avantajları ve Özellikleri

Altın, dünya tarihinde ki en eski yatırım araçlarının başında gelmektedir. Yüzyıllardır zenginliğin simgesi olan altın, bankalardan önce hala daha ödeme yöntemi olarak kullanılan bir para birimiydi. Bundan 10-20 yıl önce insanlar birikimleriyle altın alıp yastık altına koymakta veya kuyumcularda hesap açmaktaydı. İlk yöntem devlet ekonomisine zarar verirken ikinci yöntemde riski düşük bir yatırım aracı olan altına gereksiz risk yüklemektedir.

Günümüzde bankaların dijitalleşmesi ile birlikte Altın hesabı kavramı ortaya çıktı. Altın hesabı, satın aldığınız altınların kaybolma ve çalınma ihtimalini ortadan kaldıran ve tamamen dijital ortamda yatırım yapmayı sağlayan bir uygulamadır. Altın hesaplarının birçoğunun minimum yatırım tutarı çok azdır. Altınlar gözle görülür şekilde saklanmasa da yatırım miktarınız kadar altın hesabınızda sürekli kalmaktadır.

Altın Hesabı Açmak

Bugün Türkiye’nin en büyük bankalarının hepsinin altın hesabı uygulamaları vardır. Çalışmak istediğiniz bankanın şubesine giderek dilediğiniz gibi altın hesabı açabilirsiniz. Yine birçok bankanın telefon uygulamasından veya İnternet bankacılığından da altın hesabı açabilirsiniz.

Dijital olarak, Kuveyt Türk bankasının bir uygulaması olan; Seninbankan.com.tr adresinden de altın hesabı açabilir yatırımlarınızı saklayabilirsiniz.

Hesap Özellikleri

Altın hesaplarının en büyük avantajı aynı kripto para gibi 0,001 gibi değerlerde de yatırım yapılabilme imkanı sunmasıdır. Örneğin 0,1 gram altın alabilirsiniz. Bu da 24 TL’lik bir yatırım anlamına gelmektedir. Elinize gelen paraları harcamadan bu hesaplarda direkt olarak biriktirebilirsiniz.

Bu hesapların bir diğer özelliği ise alım ve satım limitlerinin mümkün olmasıdır. Örneğin, 100 adet gram altını 200 TL’den aldınız. Satış talebi limitini 190 TL yaparak altının fiyatının azalması durumunda otomatik olarak satıp nakit paraya çevirebilirsiniz. Buda günlük değer kayıplarından kurtulmanızı sağlamaktadır. Aynı işlemi alım ile de yapabilir, altının fiyatı düştüğünde bilgisayar başında olmadan düşük fiyattan altın alabilirsiniz.

Altın hesapları bireysel kullanıcı bilgileri ile açılması durumunda 100,000 TL’ye kadar devlet güvencesi altındadır. Bankanın batması vs gibi durumlarda paranızın teminatı devlet güvencesi altındadır. Sahip olduğunuz altınlar fiziki olmasa da 24 ayar cinsinden saklanmaktadır.

Kısacası altın hesapları güvenilir, uzun vadede kazandıran ve hızlı sistemlerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz