Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Altın Yatırımı Mantıklı Mı? Nerede Saklanmalı

Altın Yatırımı Mantıklı Mı? Nerede Saklanmalı

Bu yazımızda altın yatırımının avantajlarından ve dezavantajlarından bahsedeceğiz. Altın yüzyıllardır tercih edilen özellikle emekli ve yaşlı kesimin en güvendiği yatırım aracıdır.

Riskinin az olması

Altında risk çok düşük seviyededir. 2 yıl önce bugün çeyrek altının fiyatı 210 Türk Lirasıydı. Bugün ise çeyrek altının fiyatı 347 Türk Lirası. Arada ki fark ise 137 TL. 2 yıl önce bugün 200 tane çeyrek alan bir kişi bugün; 27,400 Türk Lirası para kazanmış olacaktı. 200 çeyreğin iki yıl önce 42,000 Türk Lirasına alındığını düşünürsek, anaparanın neredeyse %50’den fazla bir kazanç söz konusu. Bu kazancın net kar olmadığını da bilmekte fayda var çünkü altın fiyatı arttığında döviz, enflasyon ve temel gıda maddelerinin de fiyatları artmaktadır.

Altın yatırım aracı olarak belki çok kazançlı değildir fakat paranın erimesini engeller. Şöyle ki, Türk Lirasının 2 yıl %50’den fazla değer kaybettiğini düşünürsek, 2 yıl önce altın alan bir kişi belki çok kazanç sağlamamıştır fakat parasını TL’de tutsaydı anaparanın alım gücü %50 oranında düşecekti. Kısacası nakit parayı TL’de tutmaktansa altında tutmak size uzun vadede her zaman kazandırır.

Fiyatı düşse bile kaybın az olması

Altının fiyatını üzerinde enflasyon ve dövizin etkisi büyüktür. Dolar 7 TL’den 5,5 TL’ye düştüğünde altında değer kaybı yaşadı fakat alım gücümüzde buna bağlı arttı. Yani kısa vadede yaşanan kayıplar çok önemli değildir. Altın, uzun vadeli bir yatırım aracıdır.

Kuyumculardan altın alıp evde saklamanın yanında kuyumcularda hesap açtırmakta sıklıkla tercih edilen yöntemlerdir. İki yönteminde riskleri ve dezavantajları bulunmaktadır.

Kuyumcunun İflas Etmesi

Birçok ilçede veya şehirlerde kuyumcular sizden aldıkları paraları altın karşılığında tutmaktadır. Verdiğiniz paralar kuyumculara emanet olarak verilmektedir. Kuyumcular sizden aldıkları paraları ticarette kullanabilir. Yaptıkları ticarette zarara uğrar ve iflas ederlerse bu hesaplardan parayı alamazsınız. Yani tüm emeğiniz hiç olmaktadır. Birçok ilçede buna benzer durumlar yaşanmıştır ve yaşanmaya devam edecektir. Bir kuyumcuya para yatırmadan önce onun ticaret ahlakını ve mal varlığını araştırın. Eğer iflas etse bile daireleri, arsaları veya mal varlığı yerindeyse bu parayı bir nebzede olsa geri alma ihtimaliniz vardır.

Altınları Evde Saklamak

Altınları evde saklamanın 2 tane olumsuz yanı vardır. En önemlisi devlet ekonomisine zararıdır. Piyasada dönen parayı siz alıp yastık altına atarsanız, bu ekonomiye ciddi zarar verir. Bu sebeple Cumhurbaşkanı geçtiğimiz aylarda sürekli altınları yastık altından çıkarın demiştir.

Bir diğer olumsuz yanı ise altınların çalınmasıdır. Evde saklanan altınlar her zaman tehlike arz etmektedir. Bu sebeple altınları ne kuyumcuda nede evde saklamak iyi bir fikirdir. Altın hesabı açarak altınları bankada muhafaza etmek hem riski azaltmakta hemde ekonomiye katkı sağlamaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz