Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Altının Değerini Etkileyen Faktörler

Altının Değerini Etkileyen Faktörler

Altın yatırımı yapmadan önce altın fiyatlarının artmasını veya azalmasını tetikleyen faktörler konusunda bilgi sahibi olunması şart. Dolar, altın, kripto para ve diğer yatırım araçlarının fiyatlarını belirleyen temel şey arz ve taleptir. Bir ürüne talep arttıkça arzın eksik olması durumunda fiyat artar. Tam tersi durumda da fiyat azalır.

Altında da benzer durum olsa da bu yatırım aracına etki eden birçok farklı etken söz konusudur.

Yatırım Aracı Olarak Altın

Altın fiziksel bir üründür ve doğada serbest bulunan, kolay işlenebilen ve dünyanın var olduğu tarihten bu yana bir değişim aracı ve zenginlik sembolüdür. En güvenilir yatırım araçlarından birisidir ve kolayca nakit paraya çevrilebilir. Altına fiziksel olarak yatırım yapılabildiği gibi dijital olarak da yatırım yapılabilir.

Altın Yatırımı

Yukarıda ki linkte altının neden mantıklı bir yatırım aracı olduğundan ve nerede saklanması gerektiğinden bahsettik. Aşağıda ki linkten de avantajlı bir dijital yatırım olan altın hesaplarından bahsettik. Bu sebeple bu konuya girmeden direkt olarak faktörlere odaklanacağız.

Altın Hesabı

Fiyata Etkisi Olan Faktörler

Küresel Likidite

Bir diğer faktör ise likiditedir. Likidite oranı arttıkça altın fiyatları da artar. Bu konuyu örnekle açıklamak gerekirse; Altına talep arttıkça almak isteyen kişi sayısı da artacağı için fiyatlar artacaktır. Altın sınırlı bir maden olduğu için arz seviyesi her yıl zamanla azalmaktadır. Fiyatları belirleyen ana etken likidite durumudur.

Küresel Enflasyon

Basit tanımla enflasyon fiyatların artışını gösteren bir göstergedir ve her devlet belirli periyotlarda enflasyon oranını ve tahminlerini açıklar. Enflasyonun yüksek olduğu ülkelerde alım gücü düşer ve para zamanla değer kaybeder. Ülkemizde açıklanan enflasyon %25’dir ve bu nakit varlığın bir sonra ki sene yüksek oranda değer kaybedeceği anlamına gelir. Bu sebeple parayı TL’de tutmak mantıklı değildir.

Küresel enflasyonun artması durumunda ise fiyatlar yukarıya doğru hareket gösterir. Tam tersi durumda ise altın fiyatları değer kaybeder. Bu sebeple dünyada söz sahibi olan ülkelerde ki enflasyon oranlarını sürekli olarak takip etmekte fayda var.

Jeopolitik Risk

Altının ticaretinin en çok yapıldığı ülkeler genellikle G7 arasında yer alan ülkelerdir. Bu ülkelerde herhangi bir iç savaş, ayaklanma veya dış müdahale olması durumunda altın fiyatları bundan etkilenecektir. Altın neredeyse her ülkede işlem gören bir varlık olduğu için bu tarz durumlar altın üzerinde çok etkilidir.

Amerika’nın Irak’a savaş açtığı sırada Orta Doğu bölgesi bu durumdan olumsuz etkilenmiş ve bu durum hem petrol hemde altın fiyatlarını etkilemişti.

Reel Faiz Oranları

Basit Faiz ve Bileşik faizde zaman zaman kazandıran yatırım araçlarındandır. Ülkemizde dövizin ani artışı sebebiyle Merkez Bankası faiz arttırma kararına gitmiştir. Bankaların nakit varlıklara verdiği faizlerin %28’e ulaşması sebebiyle insanlar bu yatırım aracına yönelmeye başlamıştır. Bu tarz durumlarda altının popülerliği kaybolduğunda insanlar altınları elden çıkarıp diğer yatırım araçlarına yöneleceği için fiyatlar azalacaktır.

Bu 4 faktör altının fiyatını belirleyen temel sebeplerdir. Altın yatırımı yaparken bu faktörler hakkında bilgi sahibi olup mevcut haberleri ve Merkez Bankalarını takip etmekte fayda var.

Bu arada takip edilmesi gereken kurumların başında Amerikan Merkez Bankası (FED) yer almaktadır. FED şuanda faiz artışına gittiği için altın fiyatları dünya genelinde düşüş göstermektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz