Ana Sayfa Genel Alzhemier Olmamak İçin Terk Etmeniz ve Edinmeniz Gereken 9 Alışkanlık

Alzhemier Olmamak İçin Terk Etmeniz ve Edinmeniz Gereken 9 Alışkanlık

Alzhemier veya Demans hastası bir yakınınız var ise bu hastalığın o kişinin ve ailesinin üzerindeki etkilerini çok iyi bilirsiniz.

Alzheimer veya demans olarak bilinen rahatsızlıkların maalesef tedavisi yok. Fakat bu hastalıkların geciktirilmesi ve ertelenmesi gibi koruyucu önlemler söz konusu. Beyninizi ve vucüdunuzu daha sağlıklı tutarak bu hastalıklara karşı korunabiliyoruz. Mesela düzenli spor yapmanın demans hastalığına yakalanma oranını yüzde 70 azalttığı belirtiliyor. 

Amerikan Alzhemier Derneği, 5 milyondan fazla Amerikalı’ nın Alzhemier hastası olduğunu belirtiyor. Bazı ilaçlar bulunmakta ve bu ilaçlar hastalığı tamamen tedavi etmese de belirtilerini azaltmaktadır. Demans’ a yakalanmak istemiyorsanız, bu alışkanlıkları mutlaka terk etmelisiniz. 

1- Sigarayı hemen bırakın

Sigara içmenin zararlı olduğu malum fakat beyninize de zarar verdiğini ve Alzheimer’ a yakalanma riskinin yüzde 45 oranında arttırdığını biliyor muydunuz? Bu, sigarayı bırakmanız için gerçekten çok iyi bir neden.

2- Daha fazla B12 vitamini alın

B12 vitamini demans’ a karşı ihtiyacınız olan vitaminlerdendir. Finlandiya’ da yapılan bir araştırmaya göre B12 vitaminini ne kadar çok alırsanız, Alzhemir’ a yakalanma riskini o kadar azaltırsınız. Yaşlılarda çoğu zaman B12 vitaminin eksik olduğu belirtilmektedir. B12 vitamini her yaştan kişiye oldukça gerekli bir vitamindir. Hayvansal gıdalarda bolca bulunmaktadır.

3- Sporu ihmal etmeyin

Düzenli spor yapın, hem kalbiniz hem kan dolaşımınız için harekete ihtiyacınız var. Tansiyon da dikkat etmeniz gereken başka bir etken.

Kolesterolünüz yüksek ise demans’a yakalanma riskiniz artmakta.

4- D vitamini

D vitamini eksikliğinin de Alzheimer’ a yakalanmaya sebep olan bir faktör olduğu biliniyor. ABD’ de yapılan bir araştırmada D vitamini eksikliğinin Alzheimer’ a yakalanma riskini yüzde 125 arttırdığı görüldü. Araştırmacı Miia Kivipelto SVT’ ye “D vitamini alımı Alzheimer’ a yakalanmamak için önemli faktörlerdendir” açıklamasında bulunmuştur. Olabildiğince güneş ışığı almaya çalışın. Güneş ışığına ihtiyacınız var fakat yaşadığınız yer sebebiyle güneş ışığı alamıyorsanız, D vitamini takviyesi almayı ihmal etmeyin.

5- Kahve için

Çoğu kişi bilmese de kahve beyninizi korumakta. Kahve bolca magnezyum içerir ve güçlü bir antioksidandır. Alzheimer’ a yakalanma riskinizi yüzde 50 azaltır. İtalya’ da yapılan bir araştırma günde bir bardak kahve içmenin Alzhemir’ı önlediğini savunuyor.

6- Başınızı koruyun

Başınızı çok sert bir yere çarparsanız, demans’ a yakalanma riskiniz var. ABD’ de yapılan bir araştırmada travmatik beyin yaralanmasının, Alzhemier’ a yol açtığı görüldü. Motor kullanıyorsanız asla kask takmayı ihmal etmeyin.

7- Alkol tüketmeyin

Alkol tüketimi de demans riskini arttırmakta. Tamamen bırakamıyorsanız, azaltın. Günde bir kadeh şarap içmenin Alzhemier’ ı önlediğine dair araştırmalar olsa da fazla alkol tüketiminin Alzhemier’ a neden olduğu bir gerçek.

8- Beyin egzersizleri yapın

Beyninize tıpkı kaslarınıza davrandığınız gibi davranmalısınız. Bunun için de en bilinen yöntemler bulmaca çözmek ve puzzle yapmak. Yeni şeyler öğrenmekten çekinmeyin. Yeni şeyler öğrenirken beyniniz ekstra efor sarfeder ve bu da sizin için sağlıklıdır. 

9- İyi dinlenin

Araştırmacılar stresle demans arasında bir bağlantı olduğuna inanıyorlar. Stres kişiden kişiye değişebilen bir ölçüye sahiptir. Bu nedenle Alzhemier’ ı n gelişimini nasıl etkilediğine dair araştırmalar sürüyor. Yine uyku beyin için çok önemlidir. Yeterince uyumamak demansa yol açmaktadır. İsveç’ te yapılan bir araştırmada uyku sorunu olan erkeklerin demansa yakalanma riskinin bir hayli fazla olduğunu kanıtladı. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz