Ana Sayfa Nedir-Nasıl Yapılır Amerikan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Amerikan Vatandaşlığı Nasıl Alınır?

Birçok kişinin merak ettiği ve gitmek istediği yerlerden biri de Amerika’dır. Amerika vatandaşlığı ile ilgili internet dünyasında çokça bilgi kirliği bulunmaktadır. Bizlerde bunlar içerisinde en doğru olanları seçerek nasıl Amerika vatandaşı olabileceğinizi sizlere tanımlamak istiyoruz. Aşağıdaki adımlarla birlikte artık sizler de bir Amerika vatandaşı olabileceksiniz. Dünya turuna hazırsanız, hadi başlayalım.

Amerika Birleşik Devletleri ilk kurulduğundan beri bünyesinde göçmenleri taşımıştır. Bundan dolayı halihazırda hala daha farklı milletlerden ve farklı ülkelerden birçok kişi Amerika’da yaşamaktadır. Amerika en eskilerden beri daha iyi hayat koşulları ve daha mutlu yaşam standardı arayan kişiler için bir kapı olarak görülmektedir. 

Bakınca Amerika’nın geniş coğrafyası ve farklı sosyal yapılarıyla birlikte aslında ne kadar zengin olduğunu görmemek zaten imkansız olurdu. İnsanlar geçici süre Amerika’da yaşamak ya da tamamen bir Amerikan vatandaşının aldığı hizmetlerden faydalanmak için Amerika vatandaşı olmak istemektedirler. Şimdi sizlere Amerikan vatandaşlığı nasıl alınır konularından bahsedelim.

Amerikan Vatandaşlığı Almak İçin Yollar

Amerikan vatandaşı olmak istiyorsanız öncelikle turist vizesi alarak gitmelisiniz. Ama şunu kesinlikle belirtmekte fayda var. Amerika’ya son yıllarda bir çok insan başvurduğu için vize almak bile epeyce zorlu süreçleri içerisinde barındırıyor. Vize almak için bile çok yol kat etmeniz gerekiyor. Bunun için vatandaşlığa en kolay geçebilmenizi sağlayacak olan yol yurttaşlığa kabul yoluyla varandaşlığa geçmekten bahsetmeliyiz. 

ABD Vatandaşı olabilmek için yani yurttaşlığa kabul alınabilmek için sürekli oturma izni olan Green Card almanız gerekmektedir. Green Card sahibi kişiler oturma iznine sahip olur ve Amerikan vatandaşı olan birçok kişinin sahip olduğu avantajlardan yararlanabilmektedir. Amerika’da serbest bir şekilde yaşayabilir ve hatta ateşli silahlara bile sahip olabilirsiniz. Ama tabi ki Green Card sahibi olan kişiler oy veremez, kamusal fonlardan yararlanamaz, mahkemelerde jüri olamaz ve bununla birlikte Amerika pasaportu taşıyamaz. 

Ayrıca belirli periyotlarda sürekli olarak Green Card yenilemesi yapmanız gerekmektedir. Uzun süre Amerika dışında kalmanız durumunda da Green Card’nızın geçersiz olması gibi durumlarla da karşı karşıya gelebilirsiniz. 

Bazı durumlarda Green Card almadan geçici göçmen vize türleriyle de ülkeye giriş yapabilmeniz mümkündür. Bunlara dual intent denilmektedir. Bu göçmen vizeleri geçici ve uzun süreyle Amerika’da kalmanıza olanak sağlayacaktır. Örnek verirseniz H1B vize alt kategorileri olan vizeler bunlar içerisine girmektedir. 

Yurttaşlığa Kabul Yoluyla Amerikan Vatandaşı Olmak İçin Gereken Şartlar

Aşağıda yer alan şartları sağlamanız durumunda yurttaşlığa kabul yoluyla Amerikan vatandaşı olabilirsiniz. 

  1. Sürekli Oturma Statüsü: Genel kural sürekli oturma statüsüdür. Arka arkaya en az 5 yıl boyunca sürekli oturma statünüze sahip olmuş ve yenilemiş olmanız gerekmektedir. Yani bir diğer tabirle Green Card’nızı arka arkaya 5 yıl boyunca yenilemiş olmanız gerekmektedir. Aynı zamanda da bu süre boyunca herhangi bir sorun oluşturmamış ve sosyal ödevleri tamamlamış olmanız gerekmektedir. 
  2. Sürekli İkametgah: Sürekli ikametgah önemli bir şarttır. N400 formuyla yapılan başvuru tarihinden önceki 5 yıl boyunca ikametgah adresinizin Amerika’da olduğunu göstermektedir. 
  3. Amerika’da Fiziken Bulunma: Sürekli ikametgah adresinizde doldurduğunuz kısımda 5 yıl çerisinde en az 30 ay fiziki olarak Amerika’da bulunmuş olmanız gerekmektedir. Yani 5 yıl içerisinde 30 aydan az süre zarfıyla Amerika’da olmanız vatandaşlığı almanız için engeldir. Ayrıca 1 yıldan uzun sürmemesi gerekir. Belirli bir takım iş ve USCIS den alınacak özel müsaade ile bu 1 yıllık azami süre istisna olarak kabul edilebilir.
  4. Yerel İkamet Şartı: Yurttaşlığa kabul yoluyla Amerikan vatandaşı başvurusu ikamet edilen eyalet ve onun bağlı olduğu USCIS bölgesinde yapılmalıdır. O eyalette de en az 3 aydır ikamet ediyor olması gerekmektedir. 
  5. Dil Şartı: Temel düzeyde İngilizce okuyor, yazıyor, anlıyor ve konuşabiliyor olmak gerekir. Bunun için de sürecin sonunda sizlere bir İngilizce sınavı yapılır. Bu sınav ile birlikte vatandaşlığa kabul ya da red edilir. 
  6. Vatandaşlık Bilgisi: Temel düzeyde Amerikan tarihi hakkında bilgi sahibi olmak gerekir. Bunun için de USCIS hazırladığı belgeler sizlere yardımcı olacaktır. 
  7. İyi Bir Ahlaki Karaktere Sahip Olma: Amerika yasalarına bu süreç içerisinde hiçbir şekilde karşı gelmemeniz çok önemlidir. 
  8. Amerikan Anayasasındaki İdeallere ve Prensiplere Bağlı Olma
  9. Amerika Birleşik Devletlerine Bağlılık Yemini Etme

Başvuru Süreci

Yukarıda sizlere gösterdiğimiz şartları sağlamanız durumunda artık en önemli noktaya gelinebilir. Başvuru için N-400 formu doldurulmalı ve 725 dolar tutarındaki Başvuru ücreti ödenmelidir. 

Daha sonra başvuru randevusuna gitmeniz gerekmektedir. Burada sizler mülakata tutulacaksınız. İngilizce ve vatandaşlık sınavlarından geçileceksiniz. Daha sonra ise başvurunun karara bağlanması sürecine geçilir. Eğer başvurunuz olumlu olursa, bağlılık yemini bildiriminin alınması gerekmektedir. En son süreçte ise vatandaşlığa kabul töreni yapılır. Bağlılık yemini edildikten sonra yurttaşlığa kabul belgesi alınır. Bu süreçte 6 ay ve 1 yıl gibi önemli dönemleri içereceğini unutmayınız. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz