Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Arbitraj Nedir? Arbitraj ile Para Nasıl Kazanılır?

Arbitraj Nedir? Arbitraj ile Para Nasıl Kazanılır?

Arbitraj günümüzde sıklıkla kullanılan bir yatırım terimi ve kazanç yöntemidir. Arbitraj, borsalar arasında ki fiyat farklarından yararlanılarak alınan varlığı diğer bir borsada daha yüksek fiyattan satarak kar elde etmeye denir. Gerçek bir hayattan örnek vermek gerekirse, Renault Toros model bir araç İstanbul gibi bir metropol şehirde tercih edilmediği için fiyatı düşüktür. Diğer yandan, kırsal kesimde (özellikle köylerde) bu araç sahip olduğu özellikler sebebiyle çok tutulan bir araçtır. Araca olan talep fazla olduğu için aracın fiyatı da yüksek olacaktır. Bu aracı İstanbul’dan satın alıp İç Anadolu’da bir köyde daha yüksek fiyattan satmaya arbitraj denir.

Borsalarda Arbitraj ile Nasıl Kar Edilir

Arbitraj birçok yatırım aracında kullanılsa da şuanda kripto para borsalarında çok daha fazla avantaja sahiptir. Belirli saatlerde iki borsa arasında ki Bitcoin farkı 500 TL’den fazla olmaktadır. Arbitraj’da temel mantık işlem yapılacak olan borsaların hepsinde paraya sahip olmaktır. Örneğin, X borsasında ki Bitcoin ile Y borsasında ki Bitcoin arasında 500 TL fark var. X borsasından alıp Y borsasına satarak 500 TL kazanabilirsiniz. İki borsada da paranız olursa bu işlem çok daha hızlı bir şekilde yapılacağından arada ki fark kapanmadan işlem yapılabilir.

Tabi ki burada bahsettiğimiz ticarette ki miktar yüksektir. 3 borsada paranızın olduğunu ve Bitcoin’in ortalama 20.000 TL olduğunu var sayarsak size gereken tutar 60.000 TL’dir. Bu paraya sahipseniz sürekli arbitraj yaparak gün sonunda ciddi kazanç elde edebilirsiniz. İki borsa arasında ki işlem geçişlerini ve komisyon kesintilerini de hesaba katmak zorundasınız.

Bunun dışında New York borsasından hisse senedi alınarak Almanya Borsasında da satarak da kazanç elde edilebilir. İstanbul’da Euro satın alınarak Londra borsasında da satılabilir. Bu örnekler çoğaltılabilir. Döviz, kripto para, hisse senedi ve diğer yatırım araçlarında arbitraj fırsatları her zaman vardır.

Arbitraj Fırsatları Hangi Borsalarda Vardır?

Yukarıda ki anlatımdan yola çıkarak arbitraj ile kazanç elde etmek size kolay gelebilir. Borsaların içerisine girdikçe durumun böyle olmadığını kolaylıkla fark edebilirsiniz. Arbitraj, etkin olmayan piyasalarda mümkündür. Etkin piyasalarda ise fiyat verilerine ve gelişmelere tüm yatırımcılar aynı anda sahip oldukları için arbitraj bu tarz piyasalarda mümkün değildir. Kısacası, arbitrajın yapılabilmesi için piyasanın hareketli olmaması gerekmektedir.

Arbitraj yaparken işlemlerin çok hızlı gerçekleşmesi gerekmektedir. İşlem süresi uzadıkça kar durumu ortadan kalkabileceği gibi piyasa çok hareketli ise durum zarara bile dönebilir. Arbitraj piyasada ki tüm oyuncular tarafından bilinen eski bir taktiktir. Birçok kurt yatırımcı bu olayı bildiği için bunu yapabilmek adına yazılımlar kullanırlar. Bu yazılımlar ise herksin kullanımına sunulmayan özel üretime sahip pahalı yazılımlardır. İlgili borsaya göre kodlanması ve borsanın şartlarının yazılım tarafından iyi okunması gerekmektedir.

Volatilite

Arbitraj terimini iyi kavramak için volatilite terimini de bilmek önemlidir. Volatilite, finansal piyasalarda işlem gören bir varlığın zaman içerisinde ki fiyatında yaşanan değişikliktir. Standart sapma ile ölçülen volatilite, belirsizliğin arttığı dönemlerde yükselir. Volatilite’nin yükselmesi yeni ve derin arbitraj imkanlarını ortaya çıkarır. Şuanda kripto para borsalarında ki volatilite oldukça yüksektir ve fiyatlar çok hızlı bir şekilde değişmektedir. Bu arbitraj imkanının yüksek olduğu anlamına gelir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz