Ana Sayfa Pratik Bilgiler Asgari Ödeme ve Kredi Notu İlişkisi

Asgari Ödeme ve Kredi Notu İlişkisi

Özellikle öğrenciler ve asgari ücretle çalışan kişiler kredi kartlarının tüm borçlarından ziyade asgari tutarlarını ödemektedir. Asgari tutar ödeme sıklıkla başvurulan bir yöntem olsa da uzun vadede kullanıcılara zarar veren bir ödeme şeklidir. Bu yazımızda asgari borç ödeme ile kredi notu arasında ki ilişkiyi inceleyeceğiz.

Asgari tutar ödemeniz durumunda kredi kartının gecikme faizi yansıtılmaz. Yine yasal takip ve kara liste gibi durumlardan da etkilenmemiş olursunuz. Diğer yandan akdi faiz her kredi kartına uygulanan bir faiz yöntemidir. Bu faizden kurtulmak için kredi kartının asgari borcunu değil tamamını ödemek zorundasınız.

Kredi Notu Olumsuz Etkilenir Mi?

Asgari tutarı ödemek, kredi notunu olumsuz yönde etkilememektedir. Birçok kişi olumsuz etkisi olmadığı için harcamalarına devam etmekte ve asgari ödeme yaparak borçlarını ertelemektedir. Diğer yandan bu bilgiye güvenerek asgari ödemeyi tekrar etmekte büyük bir finansal hatayı beraberinde getiriyor.

Asgari ödeme yapsanız bile borcunuzu son ödeme tarihine kadar ödemek zorundasınız. Son ödeme tarihinde borç ödenmemesi durumunda kredi notunuz olumsuz olarak etkilenmektedir.

Ortaya çıkan bir diğer durum ise borç oranının sürekli olarak artmasıdır.

1000 TL borcu bulunan bir kişi %30 asgari oranından dolayı 300 TL ödeyerek ilgili ayda ki borcunu ödemiş oluyor fakat 700 TL’lik borç bakiyesi bir sonra ki aya aktarılıyor. Bir sonra ki ay 500 TL daha harcama yapması durumunda, 1200 TL’lik borcun %30 asgarisi olan 400 TL’yi ödese de, borç tutarı olan 800 TL bir sonra ki aya aktarılıyor. Bu şekilde hareket edildiğinde borç tutarı sürekli olarak artıyor ve durum ileride finansal sorunların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Kredi notuna etki eden bu faktörlere de dikkat etmek gerekmekte; “mevcut borç durumu” ve “borçların kredi limitine oranı.” Yukarıda ki örnekte de anlattığımız gibi mevcut borç durumu arttığı için dolaylı yoldan kredi notunu da olumsuz etkileniyor.

Toparlamak gerekirse, asgari ödeme yapmak kredi notunu olumsuz etkilemiyor fakat mevcut borcun örnekte ki gibi artması durumunda da, kredi notu uzun vadede olumsuz etkileniyor.

Bu sebeple asgari ödemeyi sadece çok sıkışık olduğunuz durumlarda yapın. Eğer 3 ay üst üste asgari tutar ödemişseniz bir sonra ki ay harcamaları azaltarak mevcut borç durumunu azaltmalı veya sabit tutmalısınız. Eğer bu şekilde planlı hareket ederseniz hem borç yükünden kurtulmuş olursunuz hemde mevcut kredi puanınızı arttırmış olursunuz.

Kriz Anında Yapılması Gerekenler

Yukarıda ki yazımızda finansal kriz anında nasıl hareket edeceğiniz hakkında birçok tavsiye verilmiştir. Bu tavsiyelere uyarak, sürekli olarak asgari ödeme yapmaktan kurtulabilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz