Ana Sayfa Pratik Bilgiler ATM’nin Kartı Yutması ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

ATM’nin Kartı Yutması ve Sonrasında Yapılması Gerekenler

ATM’ler teknolojik cihazlardır ve çeşitli sebeplerle bozulabilir. ATM’ler nadiren de olsa banka kartlarını yutabilir. Kartın ATM’nin içinde kalması durumunda kişi, banka kartını ATM’nin içerisinden alamaz. Bu noktada bankanın ATM’lerden sorumlu yetkilisinin işlem yapması gerekmektedir.

Banka kartı ATM’de kaldığında fiziksel olarak para çekmek imkansız olsa da dijital bankacılık hizmetleri üzerinden ihtiyaç kısmende olsa giderilebilir.

ATM’lerin Kartları Yutmasının Sebepleri

ATM’ler ile banka arasında iletişimi sağlayan kanallar bulunmaktadır. Bu iletişimin anlık olarak kopması durumunda ATM kartı yutar ve kartı geri vermez.

Banka kartı ATM’ye takıldığında uzun süre işlem yapılmaması durumunda ATM uyarı verir ve kişiden işlem yapmasını talep eder. Nadiren de olsa uzun süre işlem yapılmadığında ATM kartı yutabilir.

En önemli sebep ise kartın bloke edilmesidir. Bloke edilen kartlar ATM’ye takıldığında ATM tarafından yutulur. Bu bankanın koyduğu bir güvenlik önlemidir.

Diğer bir sebep ise ATM cihazlarına dışarıdan müdahale edilmesidir. Kredi kartı hırsızları ATM’lere cihaz yerleştirerek kartları kopyalayabilir. Bu yöntem esnasında da dışarıdan müdahale olduğu için ATM kartı yutar. Böyle bir durumla karşılaşılması anında bunun tespiti oldukça zordur. Eğer kartın içerisinde yüklü miktarda para varsa ve ATM cihazında ki bir objeden şüphelenmiş iseniz kartı bloke ettirmelisiniz.

Banka kartının şifresinin 3 kez yanlış girilmesi durumunda da kart yutulabilir. Normalde kart kişiye geri verilirken bazı bankaların aldığı güvenlik önlemi sebebiyle ATM kartı geri vermemektedir. Banka kartının manyetiği bozulabilir veya kırılabilir. Bu tarz sorunlu kartlarda ATM’ler tarafından yutulur.

Kartın Yutulması Durumunda Yapılması Gerekenler

Kartı geri almak veya yenisini çıkarmak için ilgili bankaya mesai saatleri içerisinde gitmelisiniz. Şubeden başvuru yaparak ve bankanın personellerine bilgi vererek kartınızı hızlıca geri alabilirsiniz.

İlgili ATM ile şube arasında bağlantı olmayabilir. Bu noktada telefon bankacılığı ile bildirimde bulunmalısınız. Telefon bankacılığı ile müşteri hizmetleri arandıktan sonra kartın iptalini sağlayabilir ve yeni kart başvurusunda bulunabilirsiniz. Yeni kart en geç 2 hafta içerisinde adresin doğru olması durumunda kişiye ulaştırılmaktadır.

Konuyu toparlamak gerekirse, ATM kartı mesai saatleri dışında yutmuş ise müşteri hizmetleri ile en kısa sürede iletişime geçmek önemlidir. Kartın dolandırıcılık faaliyetinde kullanılması durumunda öncesinden talep oluşturduğunuz için banka size parayı geri iade etmek zorundadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz