Ana Sayfa Pratik Bilgiler Ayı Piyasası Nedir?

Ayı Piyasası Nedir?

Ayı piyasası, Hisse senetlerinin düşüşe geçtiği zamanlarda kullanılan bir terimdir. Bir parite yada hisse senedinin düşüş yaşamasıdır. Ayı piyasasında ki trend karamsardır, hisse senedi fiyatları düşüştedir veya düşüşe geçeceği beklenir. Ayı piyasasında satıcılar yoğunluktadır. Alıcıların sayısı, satıcıların sayısına göre oldukça azdır. Borsa da ayı piyasası hakim olursa insanlarda aldıkları hisse senetlerine karşı güvensizlik başlar. Yatırımcı zarara girer. Düşen hisse senetlerinde yatırımı olan kişilerin asla istemeyeceği bir piyasa türüdür. Öte yandan piyasaya girmek adına pusuya yatmış olan kişilerin ise hoşuna gidecek bir piyasadır. Ayı piyasasında fiyatlar aşağı düşer ve yatırım yapmak için fırsat doğan kişilere gün doğar. Ayı piyasası yalnızca bu kişilerin yüzünü güldürür.

Ayı trendi birçok etmenden kaynaklı oluşabilir. Bu düşüş trendinin ne kadar devam edeceği konusu yatırımcı>ların hissine ve o anki ekonominin durumuna bağlıdır. Ekonomik veriler olumlu gelir yada hisse senetlerinin paritelerindeki grafik olumlu sinyaller verir ise ayı piyasası son bulabilir.

Zayıflayan bir ekonominin bazı belirtileri şunlardır:

  • İş dünyasındaki karlılığın azalması
  • Bazı vergi oranlarında ve devlet endekslerinde beklenmeyen değişiklikler görülmesi
  • İş fırsatlarının azalması
  • Satıcı sayısının alıcı sayısına oranla büyük bir artış göstermesi
  • Ülkede yaşayan insanların aldıkların gelirlerde düşüş yaşaması
  • Ticarette esen olumsuz rüzgarlar

Ayı Trendi Genelde 4 Evrede Gerçekleşir

  1. İlk evrede yatırımcılar ciddi anlamda kar elde etmiştir ve bu karı yeterli görüp piyasadan çekilmiştir.
  2. Bundan mütevellit piyasada hızlı bir düşüş meydana gelmiş ve ticari veriler olumsuz sinyaller vermeye başlamıştır.
  3. Bu bağlamda yatırımcıların güveni azalmış ve karamsar senaryo çizenlerin sayısı bir hayli artmıştır. Piyasayı araştırdığınızda bütün hisse senetlerinin düşüşte olduğunu ve fiyatların hızla aşağı çekildiğini görürsünüz. Bu bağlamda kar payı ödemeleri de yükselir ve sisteme acil para sokulması gerekir. Bu evrenin kendi içerisinde ayrı bir özelliği de mevcuttur. Bu evrede fiyatların bu kadar düşmesi ile birlikte spekülatörler devreye girer ve piyasa tamamen allak bullak olur.

Son evrede piyasada ki düşüş hızı azalmış ve yavaş yavaş düşüşün sonuna gelinir. Piyasa kendi içerisinde görebileceği en dip fiyatı görmüştür. Yatırımcılar da bunu fark eder ve piyasada ki varlıkları en dip fiyattan almaya başlar. Böylelikle alıcıların sayısında yükselme görülür ve piyasa yavaş yavaş yukarı doğru hareketlenmeye başlar. Piyasanın yukarı doğru seyrettiği gören diğer yatırımcılar da bu trene katılmak ister ve fiyatların yükselişi hız kazanır. En sonunda ise ayı piyasası sona erer ve kendini boğa piyasasına bırakır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz