Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Ayı Piyasasında Nasıl Hareket Edilir?

Ayı Piyasasında Nasıl Hareket Edilir?

Ayı piyasası, genellikle riski sevmeyen yatırımcıların ağırlıkta olduğu ve hareketsiz piyasalara verilen isimdir. Bu piyasada fiyatlar düşüş eğilimi gösterir ve kar oranları buna bağlı olarak daha azdır. Eğer bu piyasaya göre hareket etmeyi bilmiyorsanız kazanç elde edemezsiniz. Bu sebeple, ayı piyasasında nasıl hareket edilir, sorusuna cevap vermek istiyoruz.

Yatırımcılar genellikle ayı piyasalarında fiyatlar düşük olduğu için ilgili fonları veya hisse senetlerini alarak uzun pozisyonda beklemektedir. Bu yanlış bir tutumdur. Ayı piyasalarında her zaman alım fırsatı olmayacağı gibi bir şeyin değerinin düşük olması da onun değerinin yükseleceği anlamına gelmemektedir.

Piyasalarda veya borsalarda olaya çok hakim yatırımcılar bulunmaktadır. Buralarda para kazanmak için yapmanız gereken ilk şey onlardan daha iyi hareket etmektir. Ayı piyasasında doğru hareket etmenin ilk kuralı fiyatları geçmişten başlayarak incelemektir. Bir şirketin hisse senedinin fiyatı boğa pazarı sırasında 1000 dolarken ayı pazarına gelindiğinde 800 dolar olması alım fırsatı anlamına gelmemektedir. Kısacası ayı piyasasında her şeyin ucuz olması geniş bir yelpazede yatırım yapılması gerektiği anlamına gelmez. Eğer fiyatlar ucuz olduğu için aynı anda birçok şirketin senetlerini toplamaya çalışırsanız ilerleyen dönemlerde bu sizin açınızdan yıkım olur.

Ticaretin en önemli kuralı, bir maldan para kazanmak için onun fiyatını minimum seviyeden almaktır. Bir şirketin hisse senedinin ayı piyasasında %50 değer kaybetmesi daha düşmeyeceği anlamına gelmez. Bu yüzden piyasada ki fiyatları iyi okumalı ve aceleci davranmaktan kaçınmalısınız.

Boğa piyasalarında fiyatlar yüksek olduğu için alım fırsatları kısıtlıdır. Ayı piyasalarının en büyük avantajı ise alım fırsatlarının çok olmasıdır. Tabi ki yukarıda da anlattığımız gibi fırsatları iyi değerlendirmekte fayda var. Toparlamak gerekirse, yapmanız gereken şeyler: dikkatli olmak, fiyatları iyi okumak ve aceleci davranmamaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz