Ana Sayfa Genel Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Evde Tedavisi, Gidilecek Doktor)

Bacak Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Evde Tedavisi, Gidilecek Doktor)

Bacak ağrısına neler iyi gelir sorusunun yanıtından önce bacak ağrısına neden olan şeyin bulunması gereklidir. Ağrının nedenine göre tedavilerin uygulanması en doğru tercih olacaktır. Bacak ağrıları belirli bir yaşta olmaz. Hem çocuklarda hem de yaşlılarda bu ağrılar ile karşılaşılabilir. Bu ağrıların da çeşitli nedenleri mevcuttur. Bazı durumlarda doktora başvurulması gerekse de genellikle evde yapılan şeyler ile bu ağrıların geçirilebilmesi mümkündür.

Bacak ağrısı neden olur sorunun en sıklıkla karşılaşılan cevabı yorgunluktur. Yapılan ağır sporların ardından bacakta ağrılar meydana gelebilir. Ayrıca fazla kilolar da bacağa fazla yük bindirmesinden dolayı ağrıların yaşanmasına neden olabilir. Bunların yanı sıra yaralanmaların ardından meydana gelen travmalar da şiddetli bacak ağrılarına yol açar. Travma nedeniyle ağrı yaşayan kişilerin de doktorlarına başvurmaları gerekir.

Bacak Ağrısı Boy Uzatır Mı?

Özellikle ergenlik çağında olan çocukların bacaklarında meydana gelen ağrılar boy uzamasına yorulur. Yani bacak ağrısı boy uzama arasında doğrudan bir ilişki kurulur. Yapılan araştırmalarda boyun uzaması ağrılara yol açabileceği tespit edilmiştir. Büyüme ağrıları olarak ifade edilen ağrıların nedenlerinden bir tanesi de boyun uzamasıdır. Özellikle geceleri ortaya çıkan bu ağrılar genellikle fazla önemsenen türden değillerdir. Ancak şiddetli şekilde ağrıların yaşanması ve bundan dolayı çocukların gece uykularından uyanmaları bazı tehlikeleri şeylerin de habercisi olabilir. Ağrılar çok şiddetli şekilde yaşanıyorsa doktora başvurulmalıdır.

Periferik Arter Hastalığı

Bacak ağrılarından bir tanesi periferik arter hastalığıdır. Bu hastalık beyin ya da kalp dışındaki bölgelerde bulunan büyük damarların tıkanması ile meydana gelir. Bu rahatsızlıkların nedenleri arasında emboli, damarların daralması ve tromboz gibi sağlık sorunları vardır. Böyle bir hastalığın da yaşanması bacaklara normal akışında kan gitmemesine neden olacaktır. Bu durum da bacak ağrısı ayak uyuşmasına yol açmaktadır. Ayrıca bu hastalığın diğer belirtileri de halsizlik ve krampların meydana gelmesidir. Bu tarz belirtiler ile karşılaşan kişilerin doktora görünmeleri kendileri adına önemli bir konudur.

Bacak Ağrısının Tedavisi İçin Evde Yapılabilecekler

Bacak ağrılarının nedenleri çoğu zaman korkulacak şeyler değildir. Evde uygulanacak basit yöntemler ile bu ağrıyı geçirebilmek mümkündür. Genellikle bacak ağrısı çekenlerin ilk yaptıkları şey ağrı kesici almaktır. Bu ağrı kesiciler oldukça etkili tedavi yöntemleridir. Ancak ağrı kesiciye başvurmadan önce denenebilecek bazı yöntemler de mevcuttur. Örneğin ağrıları geçirebilmek için en iyi yollardan bir tanesi bacağı yüksekte tutmaktır. Özellikle varis kaynaklı bacak ağrısı yaşayan kişiler için bu yöntem sıklıkla tavsiye edilir. Çünkü bacağı yukarıda tutmak kan akışını etkiler ve bacağın rahatlamasını sağlar.

Bir diğer yöntem ise buz tedavileridir. Vücuttaki pek çok bölgede meydana gelen ağrıları geçirmek için buz kullanılabilir. Yapılan soğuk uygulaması özellikle krampların tedavisi için sporcuların da sıklıkla tercih ettiği bir yöntemdir. Buz sinir uçlarını etkileyerek kas spazmlarını önler böylece ağrıların da geçmesini sağlar.

Bacak Ağrıları İçin Gidilecek Doktor

Bacak ağrılarından endişelenmeye başlanması gereken durumlar bacaklarda ağrının yanı sıra yanma ve uyuşuklukların da ortaya çıkmasıdır. Özellikle ağrıların çok olması ve zamanla azalmak yerine giderek artması durumlarında doktorlara başvurulmalıdır. Bacak ağrısı hangi doktora gidilmelidir sorusunun yanıtı ise ortopedistlerdir. Ancak ağrının kaynağına göre başvurulacak doktorlar da değişebilir. Örneğin dinlenme sırasında bacağın ağrıması ve hareket halindeyken geçmesi gibi durumlarda sorun sinirler olabilir bunun için de bölümü tercih edilmelidir. Ağrıların nedeni bacaklardaki kızarıklık ya da şişlik ise bu durumda da genel dahiliye bölümüne başvurulmalıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz