Ana Sayfa Genel Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, Tedavi Yöntemleri)

Bademcik Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, Tedavi Yöntemleri)

Bademcik iltihabının belirtileri dikkatli bir şekilde takip edilmeli ve ona göre tedaviler uygulanmalıdır. Bademciklerin temel görevi solumayla boğaza ulaşabilecek olan mikropları önlemesidir. Bir filtreleme özelliği de gören bademcikler, vücuda bir mikrobun ulaşmasını önler. Fakat bazı durumlarda bu bademcikler iltihap kaparlar. Bu enfeksiyon da bademciklerin şişmesine neden olur. Bu iltihaplanmalar yoğun bir şekilde ağrıların yaşanmasına yol açar. Bademcik iltihaplanmasının belirtilerinden bir diğeri ise ateşin yükselmesidir. Bademcik iltihaplarının çeşitli tedavileri mevcuttur. Bu rahatsızlıklardan dolayı genellikle hastanelere gidilmez. İlk olarak evde denenen yöntemler ile kişiler iltihaplanmayı geçirmeye çalışır.

Bademcik Enfeksiyonunun Başkalarına Bulaşmaması İçin Yapılması Gerekenler

Boğazda ağrıların yaşanmasındaki en temel neden boğaz iltihaplanmalarıdır. Ancak bunun yanı sıra başka bazı hastalıklar da bademcik ağrısına neden olur. Örneğin bademcik ağrısı nedenleri arasında üst solunum yolu enfeksiyonu vardır. Özellikle kış aylarında kendisini gösteren bu rahatsızlık üşütmenin bir sonucudur. Bu enfeksiyon da bulaşıcıdır. Özellikle de çocuğu olan kişilerin hastalığının kimseye bulaşmaması konusunda dikkatli davranması gerekir. Bunun için yapılması gereken en temel şey öksürürken ya da hapşırırken ağzın kapatılmasıdır. Ağzı kapatmak için elin kullanılması tavsiye edilmez. Hapşırırken kolun iç kısmı kullanılması gereklidir. Çünkü el ile sürekli farklı yerlere temas edilir. Bu da hastalıkların yayılmasına yol açar.

Alınabilecek bir diğer önlem ise maskelerin takılmasıdır. Bu maskeler hem bağışıklık sistemi zayıf olan hastanın dışarıdaki bakterilerden daha fazla etkilenmesini önleyecek hem de hastadan farklı birisine enfeksiyonun çekmesine engel olacaktır. Bundan dolayı ülkemizde çok kullanılmasa da maske takmakta yarar vardır.

Bademcik Ağrısının Antibiyotik İle Tedavisi

Boğaz ağrıları kişilerin gündelik hayatlarını büyük oranda etkiler. Bademciğinde iltihaplanma meydana gelen bir kişi ateşlenmenin de etkisiyle kendisini sürekli olarak bitkin hisseder. Ayrıca yutkunmakta zorluk da yaşanması insanların sürekli olarak acı çekmesine yol açar. Bundan dolayı kişiler de bir an önce bu hastalıktan kurtulmanın yollarını ararlar. Bademcik ağrısı için antibiyotik sıklıkla başvurulan tedavi yöntemidir. Ancak antibiyotiklerin vücuda yararı olduğu gibi zararı da vardır. Bu yüzden antibiyotiklere başlanmadan önce alternatif tedavi yöntemleri denenmelidir. Bu tedavilerden sonra da hala ağrılar devam ediyorsa o zaman antibiyotik kullanılmaya başlanabilir.

Bademcik Ağrısı İçin Gargaralar

Bademcik ağrısı çözüm önerilerinden en etkili olanlardan bir tanesi gargaralardır. Bu gargaralar doktorların tavsiyesi doğrultusunda eczanelerden alınabilir. Ancak evdeki malzemeler ile gargara yapabilmek de mümkündür. Gargara olarak evde en sık hazırlanan şey tuzlu sudur. Dezenfekte etme özelliğine sahip olan tuzlu su, boğazda oluşan enfeksiyonu da geçirecektir. Tuzlu su gargarası yalnızca boğaz ağrıları için değil ağzın içinde olan yaraların tedavisi için de kullanılır. Gargara olarak kullanılacak bir başka şey ise elma sirkesidir. Boğaz ağrısı yaşayan kişiler düzenli olarak elma sirkesi ile gargara yaparlarsa kısa süre içerisinde bu ağrıdan kurtulabilirler.

Bademcik Ağrısını Geçiren Çaylar

Bademcik ağrısı bitkisel tedavileri arasında bazı çaylar vardır. Örneğin bunlardan bir tanesi zencefilli limonlu çaydır. Limon birçok hastalıkların tedavisi için tercih edilen bir besindir. 1 fincan sıcak suyun içine yarım çorba kaşığı rendelenmiş zencefil ile yarım limon eklenmesinin ardından 1 çay kaşığı balın konulması ile hazırlanan bu çay bademcik ağrıları için birebirdir. Tedavi için söylenebilecek bir başka çay ise tarçın ile hazırlanandır. Antibakteriyel bir özelliğe sahip olan bu çay bademciklerde meydana gelen iltihapları önlenmesi için tercih edilebilecek etkili yöntemlerden bir tanesidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz