Ana Sayfa Genel BAĞKUR Emeklilik Şartları Nelerdir? (Kadın, Erkek)

BAĞKUR Emeklilik Şartları Nelerdir? (Kadın, Erkek)

BAĞKUR’dan emekli olmak için aranan şartlar, tüm BAĞKUR’a bağlı sigortalıları yakından ilgilendiren bir konudur. Eski adıyla BAĞKUR olan ve Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yapılan sigorta düzenlemeleri neticesinde yeni adıyla 4B olan sosyal güvenceye başlı kişiler, diğer sigortalı çalışanlar gibi emeklilik hayalleri kuruyor. Bu yazımızda BAĞKUR’lu yani 4B’ye bağlı sosyal güvenceye sahip olanların emekli olmalarında gerekli olan şartları ve BAĞKUR emeklilik yaşı kaçtır gibi soruların cevaplarını tüm detaylarıyla açıklamaktayız.

BAĞKUR’lular Kimlerdir?

BAĞKUR emeklilik şartlarına geçmeden önce kafalardaki karışıklığı ortadan kaldırmak adına sosyal güvencesi BAĞKUR olanları açıklayalım. Öncelikli olarak BAĞKUR; kendi adına çalışan, halk arasında serbest meslek olarak tabir edilen iş kollarında çalışan kişilerin sosyal güvencesidir. Dolayısıyla bir BAĞKUR’lu diğer sosyal güvenceler olan SSK’lılar gibi herhangi bir işverene bağlı olarak çalışmaz. Aynı zamanda bir devlet kurumunda memur (emekli sandığı) olarak da çalışmaz. BAĞKUR’a bağlı olan sigortalılar Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK)’ya kendi primlerini kendileri yatırır. Bu sayede hem genel sağlık sigortası hizmetinden faydalanabilir hem de emeklilik hakkına sahip olabilirler. Kanunda geçtiği şekilde BAĞKUR’lular “köy ve mahalle muhtarları ile hizmet akdine bağlı olmaksızın kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar” olarak tanımlanmaktadır. BAĞKUR’un adı yapılan değişiklikten sonra 4B olarak belirlenmiştir.

BAĞKUR Emeklilik Şartları Nelerdir?

Sosyal güvencesi BAĞKUR olanların emekli olma hayallerini etkileyen 3 kritik tarih belirlenmiştir. BAĞKUR emeklilik hesaplama 2019 yılında bu tarihlere göre BAĞKUR’luların emeklilik şartları değişkenlik göstermektedir. BAĞKUR’luların emekliliklerinde büyük önem teşkil eden bu 3 tarih;

  • 1 Ekim 1999 öncesi işe girenler için farklı emeklilik şartları
  • 1 Ekim 1999 ile 30 Nisan 2008 arasında işe girenler için emeklilik şartlarında farklılıklar olmaktadır.
  • Son olarak da 1 Mayıs 2008’den sonra işe girenlerin emeklilik şartları farklı ele alınmaktadır.

Tüm bunların yanında BAĞKUR emeklilik şartları kadın ve erkekler arasında da farklılık göstermektedir. Söz konusu değişiklik gösteren şartlar ve tüm detayları şöyledir:

1 Ekim 1999 Öncesi İşe Girmiş Olanların Emeklilik Şartları

  1. BAĞKUR’lu erkekler için emeklilik şartları: 1 Ekim 1999 tarihinden önce sigortasını başlatmış ve 1 Ekim 1999 yılından bu yana 23 yıl prim ödemiş kişilerde yaş şartı aranmaz. Toplam 9000 gün prim (25 yıl) ödendiğinde emekli olunabilir.

Bu şartı yerine getiremeyen kişiler 25 yılı tamamlasalar bile yaşa takılıyorlar. Dolayısıyla yaşı da belirlenen tablodan bularak emekli olacakları yaşı bulabilirler.

  1. Kadınlar için emeklilik şartları: Aynı tarihler arasında 18 yıldan fazla prim ödemiş olan kadınlar 7200 gün prim (20 yıl) ödedikleri zaman emekli olabilirler. Erkeklerde olduğu gibi bu şartı yerine getiremeyen kadınlar da SGK’nın belirlediği emeklilik tablosu ile emekli olacakları yaşı tespit edebilirler.
1 Ekim 1999 ile 30 Nisan 2008 Arasında İşe Girmiş Olanların Emeklilik Şartları
  1. Erkekler için emeklilik şartları: Belirtilen tarihler arasında ilk defa sigorta başlatmış olan kişiler 9000 gün prim (25 yıl) ödedikleri zaman ve 60 yaşını aşmış olduklarında emekli olabilirler. Bu grupta yer alan BAĞKUR’lular için prim gününün yanında yaşı da doldurmak zorunludur.
  2. Kadınlar için emeklilik şartları: Aynı şekilde belirtilen tarihler arasında ilk defa sigorta başlatmış olan kadınlar da 9000 gün prim (25 yıl) ödemiş olmaları ve 58 yaşını da doldurmaları halinde emekli olmaya hak kazanırlar.
1 Mayıs 2008 Sonrası İşe Girmiş Olanların Emeklilik Şartları
  1. Erkekler için: Belirtilen tarih ve sonrasında ilk defa sigorta başlatmış kişiler 9000 gün prim ve 60 yaş doldurmak zorundadır.
  2. Kadınlar için: Aynı tarihler ve prim günü kadınlar için de geçerli fakat kadınların emekli olmasındaki yaş şartı 58’dir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz