Ana Sayfa Hukuk Banka Borcu Ne Zaman İcraya Düşer

Banka Borcu Ne Zaman İcraya Düşer

İnsanlar bankadan kredi çekmek, bankanın kredi kartını kullanmak, çek hesabından ödeme talimatı vermek üzere bankaya karşı borçlanabilir. Banka bu alacaklarını alabilmek için; ilk etapta borçluyla iletişime geçerken daha sonra borcun tahsili için banka bünyesindeki avukatlar devreye girer. Avukatlarda ilk etapta borçluyla anlaşma zemini arar fakat borçlunun borcunu ödemeyeceğine kanaat getirilmesi halinde yasal süreç başlayabilir. Bu yasal sürecin başlama süresi bankaya olan borcun niteliğine göre değişmektedir.

Kredi Borcunun Ödenmemesi Halinde İcra Takibi

Bankadan; konut, tüketici, ticari vs. bir kredi kullanan kişiler, imzaladıkları kredi sözleşmesinde; iki taksit arka arkaya ödememeleri halinde kendilerine karşı icra takibi başlatılmasını kabul ederler. Bu nedenle kredi sözleşmesinden doğan borcun iki ay üst üste ödenmemesi üzerine; banka tüm alacağını almak için borçluya bir ihtarname çeker. Banka tarafından borçluya gönderilen bu ihtarnamede; borçlunun 30 gün içerisinde geçen taksitleri ödemesi gerektiği, ödememesi halinde yasal sürecin başlatılacağı bilgisi yer alır.

Borçlu ihtarnameyi aldığı günden itibaren 30 gün içerisinde bankaya bir ödeme yapmaz ve banka ile borcun ödenmesi konusunda anlaşamazsa, bu sürenin sonunda banka avukatları devreye girecektir. Avukatlar ellerine gelen kredi sözleşmesinin faizi ile birlikte ödenmesi için borçluyu ikna etmeye çalışır. İlk etapta borçluya yardımcı olmak için aradığını söyleyen banka avukatları; eğer borçludan hiç olumlu bir yanıt alamazsa borçluya karşı icra takibini başlatacaklardır.

Kredi Kartı Borcunun Ödenmemesi Halinde İcra Takibi

Herhangi bir bankaya ait kredi kartlarının kullanımından doğan borçlar için kredi kartı sahibinin gününde ödeme yapmaması halinde, ödeme tarihinden 2 hafta içerisinde kredi kartı kullanıma kapatılır. Kredi kartı borcunun 2 ay üst üste ödenmemesi halinde, 2.ayın sonunda banka tarafından yasal sürecin başlatılacağı ve kredi notunuzun düşürüleceğine ilişkin mesaj gönderilir. Mesajı alan borçlunun ödeme yapmaması halinde yukarıda anlattığımız gibi avukatın devreye girdiği süreç başlar.

Kredi kartlarında en azından asgari kısmın ödenmesi; borçlunun temerrüde düşmesini engelleyecektir. Ayrıca banka tarafından yasal süreç başlatılması da söz konusu olmayacaktır.

Kredi kartı yahut kredi sözleşmesi fark etmeksizin banka avukatının borcunuz için sizi aradığında olabildiğince olumlu olmaya çalışmanızda fayda vardır. Nitekim icra yolu ile tahsilatın tefferuatlı olmasından dolayı banka avukatı da sizinle anlaşmak isteyecektir. Sizde böyle bir durumla karşılaştığınızda anlaşma taraftarı olun. Aksi halde avukat icra takibine girişirse; vekalet ücreti, takip masrafı, temerrüt faizi gibi bir çok bedeli ödemek zorunda kalırsınız. Bu nedenle banka avukatı ile restleşmek yerine; borcu ödeyebilmek için size vade yaratmasını isteyin. Zaten sizden alacaklarını alabilmek için ellerinden gelen kolaylığı göstereceklerdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz