Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Banka Hesabını Birikim İçin Kullanmanın Püf Noktaları

Banka Hesabını Birikim İçin Kullanmanın Püf Noktaları

Vadesiz hesaplar olmazsa olmaz ve neredeyse her kişinin ihtiyacı olan banka hesaplarıdır. Bu hesaplarda birikim yapılabileceği gibi EFT, havale ve fatura veya kredi kartı ödemeleri de yapılmaktadır.

Birikim konusu açmak gerekirse, bu hesaplar üzerinden döviz veya altın alınabilir ve bu varlıklar anlık kurlardan satışa sunulabilir.

Bu yazımızda vadesiz ve vadeli hesabın nasıl açılacağından ziyade, bu hesapları bir birikim aracı olarak nasıl kullanılması gerektiğinden bahsedeceğiz.

Motivasyon

Bir kişinin birikim yapması için motivasyon çok önemlidir. Ülkemizde ki şartlar göz önünde bulundurulduğunda kişilerin birikim yapması için ek bir iş yapması veya yüksek oranda tasarruf yapması gerekiyor. Bankalar ise aldıkları hesap işletim, EFT ve Havale gibi ücretlerden dolayı kullanıcıların motivasyonlarını kırıyorlar.

Bu sebeple açılacak olan hesabın bu tarz ücretlerden muaf tutulması gerekiyor. Bu noktada ise tavsiye edebileceğimiz servis Enpara. Bu uygulama hiçbir masrafı olmayan dijital bir bankacılık hizmeti.

Birikimlerin Değerlendirilmesi

Faizlerin artışı ile birlikte faiz popüler yatırım araçlarının başında geliyor. Kişinin vadeli hesabının ufak tutarlar üzerinden bile faiz seçeneğine sahip olması önemli. Birçok banka 500 TL gibi bir rakama bile günlük faiz işletmektedir. Bu sebeple seçilecek olan vadeli hesabın bu hizmeti içermesi, birikim yapmayı teşvik eden bir sebep.

Alternatifler

Açılan hesapta altın, euro ve dolar gibi yatırım araçlarının aktif olarak alınıp satılması da önemlidir. Bazı bankalar dolarda ki ani artışlara karşı makasları geniş tutarak kişilerin gelir elde etmesinin önüne geçiyor.

Altın hesabı gibi avantajlı bir hizmette her hesapta bulunmamaktadır. Kişiler aldıkları tüyolara veya piyasanın hareketine göre bu tarz araçlarda da birikimlerini değerlendirebilmelidir. Bu sebeple de açılacak olan hesapta bu araçların aktif olarak kullanılması önemlidir.

Bankanın Servis Kalitesi

İlgili bankanın müşteri hizmetlerinin ve ATM gibi servislerinin kalitesi çok önemlidir. Yaşadığınız mahallede veya semtte yatırım yapılacak olan bankanın hiç ATM’si bulunmuyor ise bu tarz bankaları tercih etmemekte fayda var.

Servis kalitesinin bir diğer önemli faktörü ise Dijital Bankacılık uygulamaları. QNB Finansbank ve İşbankası gibi bankalar dijital bankacılıkta ön plana çıksalar da bazı bankalar teknolojik açıdan görece zayıf kalıyor. Bu sebeple birikim için seçilecek olan bankanın bu alanda da iyi olması önemlidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz