Ana Sayfa Finans Banka Kredilerinin Görünmeyen Yüzü

Banka Kredilerinin Görünmeyen Yüzü

Bu yazımızda bankaların ve kredilerin görünmeyen yüzünü inceleyeceğiz. Türkiye’de kredi kartı ve kredi kullanımında büyük bir eğitim eksiği var. İnsanlar bankaların paralarını kendi paraları gibi kullanıyor ve ödeme noktasında büyük zorluklar yaşıyorlar. Batık kredilerin milyarlarca TL’yi aşması da bu durumu kanıtlar nitelikte.

Bankalar öyle reklam politikaları izliyor ki verdikleri parayı geri almayacakmış gibi bir izlenim bırakıyorlar. İnsanlar bu sebeple acil ihtiyaç olmasa bile kredilere sarılıyorlar fakat durum gözüktüğü gibi değil. Kredi kullanmadan önce bu yazıyı okumanızda fayda var.

Faiz Oranları

Bugün birçok web sitesinde krediler ile alakalı yazılarda ki faiz oranları gerçek değil. Bu yazılar geçmiş tarihli olduğu için o sitelerde yer alan faiz oranları şuan neredeyse iki katına ulaşmış durumda. Bankaların İnternet sitelerinde yer alan faiz oranlarında da satış hilesi bulunuyor. Bir kredinin faiz oranından ziyade masraflar dahil faiz oranına bakmakta fayda var. Bu bilgiler de İnternet bankacılığında veya bankaların İnternet sitesinde yer almıyor. Net bilgiyi talep etmek için direkt olarak bankanın şubesine gitmek zorundasınız.

Toparlamak gerekirse her bankanın faiz oranı farklı. Yine faiz oranları günden güne değişiklik gösterebiliyor. Yine banka ile aranızda ki finansal geçmişte faiz oranını belirleyen bir etken. Örneğin, maaşınızı kredi çekmek istediğiniz bankadan almak istediğinizde, kredi notunuz yüksekse veya ilgili bankanın kredi kartını kullanıyorsanız size sunulan seçenekler lehinize olabiliyor. Bankalar hali hazırda düzenli ödeme yapan müşterilerine uyguladıkları faiz oranlarında esnek davranabiliyorlar.

Kredi Notu

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi notu ile ilgili yukarıda ki yazımızda detaylı bilgileri verdiğimiz için burada bu konuya çok değinmek istemiyoruz. Cep telefonundan veya İnternet bankacılığından sürekli olarak kredi başvurusu yapmak kredi notuna olumsuz etki etmektedir. Eğer kredi notunuz iyi değilse ve gelir durumunuzda yoksa krediye başvuru yapmanın hiç bir anlam ifade etmediğini bilmelisiniz.

Geri Ödeme

Kredilerin görünmeyen diğer yüzü ise geri ödemelerdir. Birçok kişi ödeyemediği kredileri aldığı için iflas etmekte veya borçları yasal takibe takılmaktadır. Yasal takibe takılan borçlar sizi kara listeye sokmakta ve gelecekte ki 5 yıllık tüm finansal geçmişinizi olumsuz etkilemektedir. Bu bilgiler ışığı altında, çok gerekli olmadıkça kredi başvurusu yapmayın. Kredilerin de ödeme planlarını gelirinize göre ayarlayın.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz