Ana Sayfa Pratik Bilgiler Banka Sicilini Düzeltmenin Yolları

Banka Sicilini Düzeltmenin Yolları

Krediye başvururken bankalar ilk olarak sizin geçmiş finansal hareketlerinize ve sicilinize bakmaktadır. Geçmiş dönemlerde ödenmemiş veya ödemesi geciken kredi veya kredi kartı borcunuz olması sizin kredi sicilinize direkt olarak etki edecek ve gelecek finansal hareketleri olumsuz etkileyecektir.

Gerçek hayat kimse borcuna sadık olmayan birine borç para vermek istemez. Bankalarda işletme oldukları için geçmişte borç ödeme noktasında sorun yaşayan kullanıcılara yeni kredi verirken zorluklar çıkartmaktadır.

Kredi sicili incelenirken genellikle son 5 yıla ait veriler ve sizin finansal işlemleriniz baz alınır. Bu sebeple 5 yıl önce sorun yaşadığınız bir kredi yeni krediye başvururken size sorun teşkil etmeyecektir. Borçlarını 3 aydan daha fazla ödemeyen kullanıcılar veya kredilerini ödeyemeyen kullanıcılar kara liste adı verilen bir listeye alınmaktadır. Kara listeden çıkış içinde 5 yıl boyunca finansal hareketlerde sorun olmaması gerekmektedir.

Bu bilgiler ışığı altında 5 yıl boyunda bankacılık işlemleriyle herhangi bir olumsuz ilişki yaşamamaya dikkat etmek zorundasınız. Kredi sicilinizi temiz tutmaya çalışmak, sonraki dönemlerde sicilinizin temizlenmesi için en çok dikkat edilecek nokta olmaktadır.

Kredi Sicilini Etkileyen Faktörler

Kredi siciliniz silinmiş yani temizlenmiş olsa da yine de bu durum sizler için kesinlikle kredi alabileceğiniz anlamına gelmemektedir. Kredi sicili hesaplanırken kredi sicilini etkileyen birçok faktör bulunmaktadır. İlk olarak normal zamanda sizin ödemelerinizi düzensiz ve dengesiz olarak yapmanız ya da geciktirmeniz kredi sicilinizi olumsuz olarak etkileyecektir. Bu durum aslında bankaların gözünde sizin riskli bir kredi müşterisi olacağınız anlamına gelmektedir.

Bunun dışında sizler aynı anda birden çok yere kredi alabilmek için başvuruda bulunur iseniz bu durum da sizin kredi sicilinizi olumsuz olarak etkileyecektir. Çünkü sizin başvuru yaptığınız her kredi başvurusu sonucunda başvurunuzu geri çekmeniz her banka tarafından görülecektir. Kredinin onaylanması sürecinde sizin bu kadar çok kredi başvurusu yapıp geri çekmeniz halinde de kredi sicili konusunda olumsuz bir puan olarak size dönecektir.

Kredi sicilini düzeltmenin en önemli yolu da kredi kart kullanımını arttırıp bunları düzenli ödemektir. Güvendiğiniz insanlara kredi kartını kullandırarak ödemeleri yapmanız durumunda siciliniz hızla yükselecektir.

Üzerinize olan faturalar ve bu faturaların düzenli ödenmesi de sicili kolaylıkla arttıran bir yöntemdir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz