Ana Sayfa Pratik Bilgiler Banka Şikayetleri Nereye Yapılır? Başvuru Süreci

Banka Şikayetleri Nereye Yapılır? Başvuru Süreci

Kişiler ile bankalar arasında çözülemeyen sorunlar yaşanmaktadır. Bu sorunlarda kimi zaman banka haklı olurken kimi zamanda kişiler haklıdır. Bankaların büyük bir kurum olması ve birçok maddenin müşterilere imzalatılan kağıtlarda yer alması, kurumların haksız olmayacağı anlamına gelmemektedir.

Bankaların hepsi 4077 sayılı kanuna göre tüm ilçelerde bulunan tüketici hakem heyetlerine şikayet edilebilir. Türkiye Bankalar Birliği’de (TBB) şikayet konularını inceleyen devletin bir başka kurumudur. Bu yazımızda ise herhangi bir sorunda bu kurumlara nasıl şikayet edilebileceğinin aşamalarından bahsedeceğiz.

Hesap işletim ücreti vs gibi ufak durumlarda kişiler, bankanın müşteri hizmetleriyle iletişime geçerek hızlı bir şekilde sonuç alabilir. Yukarıda bahsettiğimiz kurumlar ise çözülemeyen sorunlarda yardımcı olmaktadır. Bu sebeple herhangi bir sorun anında ilk olarak banka ile iletişime geçmek daha yararlı olacaktır.

TBB Başvurusu

TBB’nin resmi adresinde başvuru detayları yer almaktadır. Kuruma şahsen yapılan başvurular kabul edilmemektedir. Kuruma başvuru yapmak için önce bankaya yazılı olarak dilekçe verilmeli ve bankadan “başvuru teyit belgesi” alınmalıdır. Bu belge ile bankaya verilen dilekçenin fotokopisi tüketici tarafından saklanmalıdır.

30 gün sürenin dışında bankanın da 10 günlük bir ek talep hakkı bulunduğu için şikayet süreci maksimum 40 gündür. Bu süreç içerisinde banka başvuruyu incelemek zorundadır. Bankadan gelen cevaptan itibaren 2 ay içerisinde ilgili başvuru formu doldurularak Hakem Heyetine başvuru yapılmaktadır.

Başvurular e-devlet “Hizmetler” sekmesi altından yapılmaktadır. Başvuruyu yaparken;

  • Bankadan alınan yazılı yanıt örneği
  • Başvuru teyit belgesi örneği
  • Bankaya ilk aşamada verilen dilekçenin örneği
  • Başvuru formu

Yukarıda ki belgelerin hepsi e-devlet başvurularında sisteme yüklenmek zorundadır. Bunun dışında TBB’ye mail veya faks olarakta başvuru gönderilebilir.

Süreç bu şekilde işlemektedir. TBB kaydı almasının ardından süreci değerlendirmek için 15 gün süre talebinde bulunmaktadır. Ön değerlendirme aşamasında TBB tüketiciye ulaşarak konu ile ilgili detay talebinde de bulunabilir. Süreç biraz uzun olsa da yapılan başvurular dikkatlice incelenmektedir. Bu başvurular neticesinde haklı olup sorununu çözen birçok kişi bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz