Ana Sayfa Finans Bankalar Dışında Kredi Veren Kurumlar

Bankalar Dışında Kredi Veren Kurumlar

Ülkemizde kara liste yani borcu yasal takibe düşmüş birçok kullanıcı var ve bu kullanıcıların sayısı da giderek artmakta. Bu kişilere bankalar kredi vermemektedir. Yine daha önce bankadan kredi almamış veya finansal hareketleri olmayan kişilere de bankalar kredi verirken birçok zorluk çıkarmaktadır. Bu kişiler mal varlıkları veya gelirleri olsa da kredi kartı kullanmadığı için kredi notu oldukça düşük seviyededir.

Bu kullanıcıları düşünerek bu yazımızda bankalar dışında kredi veren kurumları anlatacağız.

Finans Kuruluşları

Ülkemizde lisanslı ve sertifikalı olarak hizmet veren birçok finans kuruluşu bulunmaktadır. Bu finansal kuruluşlar çeşitli şartları sağlanması durumunda kişilere ve şirketlere kredi vermektedir. Koç Finans şirketi, Koç Holding’e bağlı bir finans şirketidir ve genellikle sıfır araçlar alan kullanıcılara taşıt kredisi vermektedir.

Yine bu şekilde kredi veren birçok finans kuruluşu bulunmaktadır. Factoring şirketleri de yasal şirketler olmakla birlikte senetle borç para vermektedir.

Koç Finans gibi şirketler büyük şirketlerdir ve faiz oranları kampanyalara göre değişiklik göstermektedir. Müşteri memnuniyetini esas alan bu kuruluşlar genellikle sıfır araç satabilmek için bu kredileri vermektedir. Tabi ki bu krediyi alırken çeşitli şartlar aranmaktadır. Finans kuruluşlarının istedikleri şartlar şirketten şirkete değişiklik gösterdiği için genel bir şart bulunmamaktadır.

Tefeciler ve Küçük İşletmeler

Bu tarz büyük finans kuruluşlarının yanında küçük çaplı işletmelerde kredi vermektedir. Galericiler, kuyumcular ve fındık tüccarları da senetle borç para vermektedir. Bu kişiler gerçekten bu işi yaptığı gibi tefeci olup bu işleri paravan olarak da kullanmaktadır.

Bu tarz yerlerin verdikleri borçların genelde yasal bir tarafı yoktur. Eğer senetlerin ödemesi banka üzerinden alınmak karşılığı ile parça parça yapılmıyorsa yasal değildir. Birçok tefeci de parça parça senet işine genellikle yanaşmaktadır çünkü faiz oranlarını kendileri belirlemektedir.

Bu kişilerden para alırken dikkatli olmalısınız çünkü yasal bir dayanağı yoktur. Borcun tamamını zamanında ödeseniz bile borcu veren kişi senetinizi vermeyebilir. Bu durumda da seneti geri almak oldukça zordur.

Eminevim gibi kuruluşlarda peşinatsız ev kredisi vermektedir. Bu tarz ülkemizde yasal dayanağa göre faaliyet gösteren birçok şirket bulunmaktadır. Tabi ki bu tarz yerlerden kredi almadan önce sikayetvar.com tarzı sitelere bakmakta fayda var çünkü bahsettiğimiz şirketin 150 den fazla şikayeti bulunmaktadır.

Toparlamak gerekirse ülkemizde krediyi sadece bankalar vermemektedir. Yasal ve yasal olmayan birçok kuruluş acil para ihtiyacınızı karşılayabilmektedir. Bankalarda ki faiz oranları sabit olmakla birlikte yasal olmayan kuruluşlarda ki faiz oranları değişkenlik gösterebilir. Bu yüzden bankalar dışında kredi alırken iki kez düşünmekte fayda var.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz