Ana Sayfa Sağlık Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Baş Ağrısı Nasıl Geçer?

Toplumun genel sorunlarından biri de baş ağrısıdır. Neredeyse birçok insan günlük hayatında baş ağrısı sorunuyla uğraşmaktadır. Bizler de bu yazımızda baş ağrısı nasıl geçer sorularınıza cevap vermeye ve sizleri doğru bir şekilde yönlendirmeye çalışacağız. 

Toplumun genel olarak yüzde 48’lik kısmında gözlenen baş ağrısının neredeyse her yaştan insanda olduğu belirlenmiştir. Her ırk, farklı kültürlerden gelen insanlarda bu böyledir. Bazı baş ağrıları kronik şekilde seyir ederken bazı baş ağrıları ise ani olarak gelmekte ve neredeyse günümüzü zehir etmektedir. 

Baş ağrıları yapılan araştırmalar neticesinde kadınlarda erkeklere göre daha fazla gömlenmektedir. Ayrıca bazı baş ağrıları bu kişilerin yaşam kalitelerini neredeyse en minimuma düşürebilmektedir. Bundan dolayı da insanlar bu baş ağrılarından kurtulmak için çeşitli yollara başvurmaktadırlar. Bazıları akupuntur tedavisi görürken bazıları ise ilaç kullanmak gibi bilindik yöntemlerde çareyi aramaktadırlar. 

Ayrıca yapılan araştırmalarda aile hekimlerine başvuran hastalarda 10 kişiden biri sadece baş ağrısı şikayeti nedeniyle aile hekimlerine ve hastanelere başvurduğu gözlemlenmiştir. Baş ağrısının nasıl geçeceğine değinmeden önce baş ağrısı çeşitlerine bakmamız daha doğru olacaktır.

Baş Ağrısı Çeşitleri Nelerdir?

Baş ağrısı için sadece oluşturulmuş bir dernek vardır. Uluslararası Baş Ağrısı Derneği baş ağrısı ile ilgilenen özel bir dernektir. Bu derneğin yapmış olduğu çalışmalarla birlikte baş ağrıları 14 ana grupta sınıflandırılmıştır. Bağ ağrılarının altında ise yatan başka bir sebepten dolayı oluşmuyor ve sadece baş ağrısı olarak meydana geliyorsa buna primer baş ağrısı denilmektedir. Buna örnek olarak da migren rahatsızlığını verebiliriz.

Bununla birlikte sekonder baş ağrıları da bulunmaktadır. Bunlar yüzde 10 olarak görülür ve altta yatan nedenlerden dolayı insanda meydana gelir. Bu hastalıklar beyin, damar hastalığı, sinir sistemi rahatsızlıkları, sinüzit, menenjit gibi hastalıklardan dolayı baş ağrıyabilir. Bu hastalıklardan dolayı baş ağrıyorsa bu sekonder baş ağrısı sistemi içine girmektedir.

Peki sizin baş ağrınızın nedenini merak ediyor musunuz? Gelin sizlerle ağrıyan bölgenin neresi olduğunu bularak hangi çeşit ağrıya sahip olduğunuzu gösterelim. 

Baş Ağrısı Bölgeleri Nelerdir?

Aşağıda yer alan bölgeler yapılan araştırmalar neticesinde belirlenmiştir. Sizler de ağrıyan bölgenize göre hangi hastalık türüne yakın olduğunuzu görebilirsiniz. Ama unutmadan belirtmekte fayda var ki bu verdiğimiz bilgiler araştırmalar neticesinde ortaya çıkan bilgilerdir. Kesin baş ağrısını geçirmek için mutlaka bir doktora başvurmanız ve doktor kontrolünde hastalığınızın teşhisi konması gerekmektedir. 

Gerilim Baş Ağrısı: Genelde baş etrafında oluşur. Başınızın sıkıştığını hissediyormuş gibi bir ağrı yapar. Bu baş ağrıların sebebi ise sinir, strestir. 

Migren: Genelde başın tek tarafında bir ağrı gözlemlenir ve ağrı zonklayıcı şekilde meydana gelir. Baş ağrısı krizleri geçirebilirsiniz. Ani ataklarla başınızda zonklamalar görülebilir. Migren atakları genellikle 4 ile 72 saat sürebilmektedir. Bu baş ağrısı ile birlikte bulantı ve kusma da gerçekleşebilir. Kişi migren ağrısında ses ve ışıktan aşırı derecede rahatsız olmaktadır. 

Küme Baş Ağrısı: Küme baş ağrısı genellikle göz arkasında meydana gelen bir ağrıdır. Şiddetli bir şekilde kendini gösterir belli zamanlarda ataklar gelebilir. Bu ataklar geldiğinde ise gözlerde kızarma ve yaşarmalar görülmesi mümkündür. 

Tansiyona Bağlı Baş Ağrısı: Genelde ense kısmında oluşan bir ağrıdır. Bu ağrı ense kısmında ve etrafında ağırlıklı görülür. Tansiyonun yükselmesinden dolayı kaynaklanmaktadır. 

Trigeminal Nevralji: Yüzde keskin bir ağrı ve yüz kaslarında keskin bir kasılma görüyorsanız bunun nedeni Trigeminal Nevralji olmaktadır. 

Baş ağrıları genellikle aile hekimlerinde rahatlıkla tedavi edilmektedir. Ama altında başka bir neden yatıyorsa mutlaka sebep olan hastalığı bulmak hayati bir önem taşır. 

Baş Ağrılarının Sebepleri Nelerdir?

Bu soruya farklı farklı cevaplar verebiliriz. Çünkü hastalığınızın hangi tip baş ağrısı olduğunu bilmek  gerekmektedir. Örneğin primer baş ağrısı çekiyorsanız, genetik olarak sizlere geçmiş olabilir. Ayrıca beyin damarlarında genişleme yaparsa kimyasal maddeler açığa çıkarak sinirleri uyarır bu da baş ağrısına neden olur. 

Ama sekonder tipli baş ağrılarınız mevcut ise altında farklı farklı nedenler yatabilir. Sinüs sorunları, kulak içi iltihapları, kan damarlarınızdaki hasarlar, damar tıkanıklıkları, tümörler, hipertansiyon sadece bu nedenlerden birkaç tanesidir. 

Ayrıca önemli bir notu da belirtmekte fayda var. Eğer adet sancısı çekiyorsanız baş ağrısı da görebilirsiniz. Adet döneminizdeki stres bu baş ağrısının en temel faktörü olduğunu sizlere hatırlatmak isteriz. 

Şimdi sizlerle birlikte bu ağrıları geçirmek için neler yapmamız gerektiğine geçelim. 

Baş Ağrısı Nasıl Hafifler?

Baş ağrısı geldiğinde ve baş ağrısı ataklarınız ile karşı karşıya kaldığınızda aşağıda yer alan önlemleri uygulayarak hafiflemesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer baş ağrınız geçmezse ve kronikleşirse mutlaka en kısa zamanda bir doktora görünmenizde fayda vardır. Çünkü ağrınızın nedeni yukarıda da özellikle belirttiğimiz gibi bir başka hastalıktan kaynaklanabilir. Bu hastalığın ne olduğunu ve nasıl kontrole alınacağını doktorlar fark ederek hastalığınız ve bununla birlikte baş ağrınız önlenmiş olur. Şimdi sizlerle baş ağrısına iyi gelecek şeyleri sıralayalım.

  1. Bol Bol Su İçin: Eğer baş ağrısı ile karşı karşıya kaldıysanız, mutlaka bol bol su içmeye çalışın. Ne kadar çok su içerseniz, o kadar çok size avantaj sağlayacak ve baş ağrınızı azaltmaya yardımcı olacaktır. 
  2. Ilık Duş Almak: Bir anda baş ağrısı ile karşı karşıya kaldıysanız ılık bir duş almanızı öneririz. Vücut kaslarınız rahatlayacak ve baş ağrınız eskiye oranla epeyce azalacaktır. 
  3. Soğuk Kompres Yapmak: Islak bir bez ya da buz torbası ile başa soğuk press yapabilirsiniz. Bu da baş ağrınızı epeyce geçirmeye yardımcı olacaktır. 
  4. Temiz Hava Almak: Baş ağrısı krizi geldiği zaman çıkabiliyorsanız, dışarı çıkmayı denemelisiniz. Eğer olmuyorsa da odanızın camını açarak içeriyi havalandırabilir, temiz hava ile birlikte vücudunuzun rahatlamasına yardımcı olabilirsiniz. Eğer yapabiliyorsanız da yürüyüş yapmayı deneyebilirsiniz. 
  5. Bir Fincan Türk Kahvesi: Eğer ani bir baş ağrısı ile karşı karşıya kaldıysanız bir fincan Türk kahvesi baş ağrınıza epeyce iyi gelecektir. Bu yüzden aşırıya kaçmamak koşuluyla kendinize köpüklü bir fincan Türk kahvesi yapabilirsiniz. 
  6. Masaj: Ani baş ağrınız olduysa mutlaka enseye, şakaklara ve alna masaj yapmaya çalışın. Bu masaj hafif ve şiddetli ağrıları geçirmek için birebirdir. 
  7. Karanlık Odada Uyumak: Eğer migren ağrınız var ise karanlık bir odada uyumayı denemek baş ağrınızı geçirmek için çok önemli olacaktır. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz