Ana Sayfa Genel Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, Evde Tedavi Yöntemleri)

Baş Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Sebepleri, Evde Tedavi Yöntemleri)

Baş ağrısını geçirmenin yolları olarak gösterilebilecek yöntemler vardır. Ancak baş ağrısına neyin iyi geleceğini düşünmeden önce bu ağrıya ne sebep oluyor onun cevabı aranmalıdır. Farklı birçok etken baş ağrısına yol açabilir. Bu sebeplerin çoğu basit şeyler olsa da bazıları ciddi sağlık sorunlarına işarettir. Baş ağrısını çoğu zaman evde yapılan yöntemler ile geçirebilmek mümkündür. Fakat çok şiddetli ve uzun süreli ağrısı olan ya da zaman zaman baş ağrısı atakları geçiren kişilerin doktora görünmeleri gereklidir.

Baş Ağrısı Neden Olur?

Baş ağrılarına yol açan fazla etken vardır. Ancak en sık baş ağrısı yaratan şey strestir. Kişilerin gündelik yaşamlarındaki ve çalışma hayatlarındaki stresleri genellikle baş ağrılarına neden olur. Şiddetli ataklar şeklinde yaşanan baş ağrısının da nedeni çoğu zaman migrendir. Migrenin neden olduğuna dair kesin bilgi henüz net bir şekilde ortaya konulamamıştır. Fakat bu hastalık bazı zamanlarda dayanılamayacak boyutlarda başta ağrılar meydana getirir. Bunların yanı sıra düzensiz beslenme özellikle de uzun süre aç kalınması kan şekerini etkilediği için baş ağrılarının meydana gelmesine yol açar.

Baş ağrısı çeşitlerinden bir tanesi de ikincil baş ağrıları olarak adlandırılan ağrı tipleridir. Sekonder baş ağrıları olarak da ifade edilen bu ağrıların en temel nedenleri arasında sinüs enfeksiyonu vardır. Ayrıca boyun ve baş bölgesindeki yaralanmalar da ikincil baş ağrıları sebeplerindendir. Bu ağrılara neden olabilen diğer faktörlerden bazıları ise şunlardır:

  • Beyin sinir hastalıkları,
  • Beyin tümörü,
  • Uzun süre susuz kalma,
  • Sarsıntıların yaşanması,
  • Fazla alkol tüketmek.

Kronikleşen Baş Ağrılarının Sebepleri

Bazı baş ağrıları kısa sürelidir. Bu ağrılar basit tedavi yöntemleri ile hızlıca geçirilebilir. Ancak bazı baş ağrıları kronikleşir ve hangi tedavi yöntemi uygulanırsa uygulansın geçmez. Bu kronik ağrılarında farklı nedenleri olabilir. Özellikle ağrı kesici alınmasına rağmen geçmeyen baş ağrıların en önemli nedeni vücudun ağrı kesicilere alışmış olmasıdır. Gereksiz yere içilen ağrı kesiciler vücudun bu ilaçlara karşı bağışıklık kazanmasına yol açar. Bundan dolayı da kaç tane ağrı kesici içilirse içilsin ağrılar geçmez. Uzmanlar tarafından tavsiye edilen şey haftada 3’den fazla ağrı kesicinin alınmaması gerektiğidir.

Baş Ağrısı Tedavi Yöntemleri

En iyi şekilde bağ ağrısının tedavi edilebilmesi için ilk olarak bu ağrıya neden olan şeyin bulunması gerekir. Örneğin migren kaynaklı baş ağrısı tedavi yöntemi olarak atağa neden olan faktörlerin ortadan kaldırılması olarak gösterilebilir. Yüksek gürültü, parlak ışık, açlık, sigara dumanı gibi şeyler migreni tetikler. Bundan dolayı bu etkenlerin ortadan kaldırılması gerekilir. Migren ağrılarının geçirilebilmesi için akupunktur tedavileri de tavsiye edilen yöntemler arasındadır.

Ağrılar için en sık başvurulan yöntem ağrı kesicilerin içilmesidir. Ancak alınan ilaçların bazı yan etkileri de olabilir. Bundan dolayı ilk olarak alternatif yöntemler denenmelidir. Ağrıları geçirmek için söylenebilecek alternatif yöntemlerden bir tanesi baş ağrısı masajıdır. Bu masajlar kişilerin rahatlamasını böylece de ağrıların geçmesini sağlamaktadır.

Baş Ağrısı İçin Evde Yapılacak Şeyler

Baş ağrısını geçirebilmek için evde uygulanabilecek en iyi yöntemlerden bir tanesi buz kompresidir. Buzların enseye ve başa düzenli aralıklar ile konulması baş ağrısını geçiren etkili yöntemlerden bir tanesidir. Baş ağrısı çözüm önerilerinden bir diğeri ise ılık suyla alınan duştur. Vücudun gevşemesini sağlayacak bu duş, baş ağrısının da azalmasına da yardımcı olacaktır. Stresin yarattığı baş ağrısından da kurtulmak isteyen kişiler açık havada yürüyüş yapabilirler. Hem temiz hava hem de hareket etmenin verdiği rahatlama hissi baş ağrısını da geçirecektir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz