Ana Sayfa Girişimci Başarılı Girişimcilerin 23 Ortak Özelliği

Başarılı Girişimcilerin 23 Ortak Özelliği

Başarı tanımınız ne olursa olsun, pek çok yerde başarı için paylaşılan çok sayıda ortak özellik vardır. Bu özelliklerin hepsine sahip olmasanız sakın, endişelenmeyin. Asıl önemli olan kendinizi sürekli geliştirmek ve sonrasında belirlenmiş hedeflerinize stratejik planlama yoluyla ve ölçülebilir aşamalarla ulaşmak için çalışmak olmalıdır.

Yaptığınız İşi Sevin

Yaptığınız işten zevk almazsanız, karşınıza çıkacak zorlukları atlatmanız gittikçe zorlaşacaktır.

Yaptınız işi Ciddiye Alın

İşinize ve sattığınız ürün ve hizmetlere gerçekten inanmıyorsanız, işinizde etkili ve başarılı olmanızı beklemek sadece bir hayaldir.

Konunuzda Uzman Olun

Çözülmesi gereken her konuda başkalarının yardımına mı başvuruyorsunuz? Kendi işinizin uzmanı olmak size pek çok artı sağlayacaktır.

Planlama Yapın

Başarı için iş planlaması çok önemlidir. Çünkü iyi bir planlama size analiz etmenizi, verileri araştırmanızı ve ortaya konan gerçeklere dayanan sonuçlar çıkarmanızı sağlayacaktır. Ayrıca, iyi bir iş planı hedeflerinizi ve bunları nasıl elde edeceğinizi net görmeniz konusunda da yardımcı olur.

Paranızı Akıllıca Yönetin

Herhangi bir ticari faaliyetin can damarı nakit akışıdır. Gelir ve giderlerinizi iyi yönetmek işinizde başarı sağlamanın temel adımlarından biridir.

İşinizin Müşterinizle İlgili Olduğunu Unutmayın

Tüm faaliyetleriniz müşterilerinizle ilgilidir. Politikalarınızdan garantilerinize, ödeme seçeneklerinizden çalışma saatlerinize, reklam ve promosyon kampanyalarınızdan web sitenize kadar her şey müşteri odaklı olmalıdır. Müşterilerinizin kim olduğunu ve ne beklediklerini bilmek zorundasınız.

Sürekli Kendinizi Tanıtın

Kimse kim olduğunuzu, ne sattığınızı ve neden satın almaları gerektiğini bilmiyorsa nasıl başarılı olmayı bekleyebilirsiniz ki?

Olumlu İşletme İmajı Yaratın

İşletmenizin büyüklüğü önemli değildir. Eğer olumsuz bir imajınız varsa hangi büyüklükte olursa olsun tüm işletmeler bundan kolayca zarar görür.

Müşterilerinizi Tanıyın – Takip Edin

Müşterilerinizi tanıyın ve kişisel ilgi gösterim. Bu size rakiplerinize karşı büyük bir rekabet gücü sağlayacaktır. Satmak kadar müşterilerinizi korumak ve geri gelmelerini sağlamak için de çalışmalısınız.

Teknolojiyi Takip Edin

Yüksek teknoloji dünyasına kapılmadan teknolojinin avantajlarından nasıl yararlanacağınızı da bilmelisiniz. Teknolojiyi ihtiyaçlarınızla uyumlu hale getirin. Unutmayın ki, en iyi teknoloji rakiplerinizi etkileyecek olan değil size yardımcı olan teknolojidir.

Uyumlu Bir Takım Kurun

Hiç kimse tek başına başarılı bir iş kuramaz. Uyumlu çalışacağınız iyi bir takım kurun.

Rekabet Avantajı Yaratın

Müşterileriniz neden rakiplerinize gitmek yerine, sizinle iş yapmayı ya da ürün veya hizmetinizi satın almayı tercih edecek? Başka bir deyişle, sizi rakiplerinizden ayıran özelliğiniz nedir?

Kendinize Yatırım Yapın

En iyi iş ve pazarlama aracınız olan kendinize sürekli yatırım yapın. Kendinizi geliştirin.

Erişilebilir Olun

İstedikleri zaman istediklerini müşterilere verin. Bu da ürünleriniz ve hizmetleriniz hakkında erişilebilir ve bilgili olmanız gerektiği anlamına gelmektedir.

İyi Bir İtibar İnşa Edin

Bir girişimci için itibarı çok önemlidir. İtibar sadece ün değildir. İyi bir itibar verdiğiniz sözlerini yerine getirerek kazanacağın şeydir. Eğer bir şeyi yapmayı teklif ederseniz, teklifinize iyi şekilde yerine getirmeniz gerekir.

Faydanızı Satın

Hedef kitlenizle iletişim kurmak için kullanılan her zaman ve her ortamda ürününüze sahip olmanın veya hizmetinizi kullanmanın getirdiği avantajları gösterin ve bunu satın.

Dâhil Edin

İşletmenizi destekleyen topluluklara dâhil olun, onlarla sosyal amaçlı işler yapın.

Dikkat Çekin

Farkındalık yaratmayı amaçlayan tüm tanıtım faaliyetlerine zaman, para ve enerji harcayın.

Müzakere Yeteneğinizi Geliştirin

Müzakere yeteneği, tartışmasız, her girişimcinin ustalaşması gereken bir beceridir. Müzakere sanatına hâkim olmanız, her zaman kazan-kazan durumu oluşturabilmeniz için gerekir.  Kazan-kazan ilişkileri de sizin uzun vadeli ve karlı iş ilişkileri kurmanızın temelini oluşturur.

Uygun Çalışma Alanı Oluşturun

Maksimum kişisel performans ve verimlilik sağlayacak bir ofis ya da çalışma alanını oluşturun. Ziyaret eden müşteriler için profesyonelliğinizi yansıtan bir ortam çok önemlidir.

Organize Olun

Düzenli kalmanın anahtarı, sahip olduğunuz dosya türüyle ya da masanızda düzeniyle ilgili değil, işinizi yönetmekle alakalıdır.

Kendinize Zaman Ayırın

Başarı sadece çalışmak değildir. Yeri geldiğinde pilinizi şarj edecek kendinize özel zamanlar yaratmaktır.

Her İşi Üstlenmeyin

Aynı anda birçok görevi yapmak, başarılı girişimciler tarafından paylaşılan ortak bir özelliktir. Birçok detay işte boğulup geleceğe bakmayı unutmayın. Gerektiğinde devretmekten çekinmeyin.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz