Ana Sayfa Genel Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Çözüm Yolları, Tedavisi)

Bilek Ağrısına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer? (Çözüm Yolları, Tedavisi)

Bilek ağrısını geçiren yöntemler mevcuttur. Bileklerde çok fazla kemik, kas, kıkırdak vardır. Bunların yanı sıra bileklerde bağ dokuları da bulunur. Kaslarda, kemiklerde ya da bağ dokularında problemlerin yaşanması bileklerde ağrıların da meydana gelmesine yol açar. Bilek ağrısına yol açabilecek çok fazla etken vardır. Bundan dolayı tedavi yöntemine geçilmeden önce ağrının temel nedeni bulunmalıdır. Bazı ağrıları geçirebilmek için evde tedavi yöntemleri denenebilir. Ancak ne yapılırsa yapılsın bilek ağrısı geçmiyor diyen kişilerin doktora görünmesi gereklidir.

Neler Bilekte Ağrı Yapar?

Bileklerde meydana gelen sakatlanmalar ya da iltihaplanmalar bilek ağrılarının en sık karşılaşılan nedenleri arasındadır. Dokularda ya da kaslarda yaşanabilecek bu rahatsızlık şiddetli bir şekilde ağrıların yaşanmasına yol açabilir. Ayrıca pek çok kişi bileklerinden çeşitli sakatlıklar yaşarlar. Özellikle sporcuların sıklıkla karşılaştığı bu sorundan tedavi edilerek kurtulabilinir. Ancak kırıkların yanlış iyileşmesi geçemeyen ağrılara neden olabilir. Bilek ağrısı neden olur sorusuna verilebilecek farklı yanıtlar ise şunlardır:

  • Kist,
  • Romatizma,
  • Sinir sıkışması,
  • Karpal tünel sendromu.

El bilek kanalı hastalığı olarak da adlandırılan karpal tünel sendromu, ellerden başlayarak tüm kola kadar yayılabilen bir ağrıya neden olur. Bu hastalık median sinirin el bileğinde bulunan kanal içerisinde sıkışması sonucunda meydana gelir. Özellikle el ve bileklerini sıklıkla kullanan kişilerde görülen bu rahatsızlıktan korunabilmenin en iyi yolu egzersiz hareketleridir.

Bilek Ağrıları İçin Fizik Tedavi

Bilekteki ağrıların tedavi edilebilmesi için ilk olarak ağrının sebebi bulunmalıdır. Bu ağrılar cerrahi müdahale gerektirecek kadar ciddi sorunların habercisi değilse doktorlar genellikle fizik tedavi hareketlerini tedavi yöntemi olarak kullanır. Bu tedavide bir fizik terapi uzmanı bazı egzersizler ve hareketler yaptırır. Bu da bilek kaslarının güçlenmesini böylece de ağrının geçmesini sağlar. Bilek ağrısı fizik tedavi ile genellikle geçebilen bir rahatsızlıktır. Ancak bu tedaviye rağmen geçmeyen ağrılar için uzman hekimlere başvurulması gerekir.

Evde Bilek Ağrısını Geçirebilmek İçin Yöntemler

Bilek ağrısını geçirebilmek için evde denenebilecek bazı yöntemler vardır. Örneğin vücudun herhangi bir yerinin ağrımasında önerildiği gibi bilek ağrısında da soğuk kompresi tavsiye edilir. Buz, kan akışının kontrol altına alınmasını ve yorgun kasların kendilerini yenilemesini sağlar. Bundan dolayı da pek çok sporcu antrenmandan ya da müsabakadan sonra buz dolu küvetlerin içerisine girer. Bileklerde yaşanan ağrılar için de 10 dakika boyunca uygulanan ve günde iki üç kere tekrar edilen buz kompresi oldukça etkili bir yöntemdir.

Evde yapılabilecek şeylerden bir tanesi de bazı basit bilek egzersizleridir. Elin yukarıya doğru 5 saniye bastırılması sonrasında da aşağıya doğru 5 saniye bastırılması ve bunun 10 veya 15 kere yapılması bilek kaslarının güçlenmesini sağlayacaktır. Bilek kaslarını geliştirmek için gösterilebilecek bir başka şey ise el yayı olarak da isimlendirilen bilek güçlendirici aletlerdir. Ayrıca bilek ağrısı nasıl geçer bitkisel yöntemlerinden bir tanesi de özellikle iltihapların geçirilmesi için etkili olan zerdeçal tozunun susam yağı ile karıştırılarak bileğe uygulanmasıdır.

Cerrahi Müdahale Gerektiren Durumlar

Bileğin gün boyunca kullanılması ya da yanlış bir hareket yapılmasından dolayı bilek ağrılarının yaşanması evdeki basit yöntemler ile geçirilebilir. Ancak bazı bilek rahatsızlıklarından dolayı ameliyat olunması gereklidir. Örneğin bağ dokularında kopmaların meydana gelmesi ya da kemiğin kırılması gibi durumlarda cerrahi müdahalesiz tedavi oldukça zordur. Bilek ağrısı için hangi doktora gidilmeli sorunun yanıtı genellikle fizik tedavi uzmanlarıdır. Ancak bazı durumlarda da ortopedist doktorlarının tercih edilmesi gereklidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz