Ana Sayfa Girişimci Bir Girişimcinin Geliştirmesi Gereken 13 Yetenek

Bir Girişimcinin Geliştirmesi Gereken 13 Yetenek

İşinizde daha başarılı olmanıza yardımcı olacak becerileri geliştirmek, iş hedefleri belirlemek kadar önemlidir. Zayıf yönlerinizi geliştirmek için zaman ayırmak veya güçlü yönlerinizi yatırım yapmak asla kötü bir hamle değildir. Çoğu girişimci işine olduğu kadar kendine de yatırım yapmanın öneminin bilincindedir.

Gelin hem işinizde hem de özel hayatınızda size fayda sağlayacak geliştirmeniz gereken 13 yeteneğe kısaca göz atalım;

İletişim Yeteneği

İletişim, her işin her ilişkinin temelini oluşturur. Etkili bir fikir sağlayacağınız iletişimle büyüyebilir ya da daha doğmadan yok olup gidebilir. Mesela Steve Jobs sadece yaratıcı bir deha değil aynı zamanda güçlü bir iletişimciydi. Birçok uzman da iletişimin bir girişimcinin öğrenmesi ve geliştirmesi gereken en önemli yetenek olduğunu söylemektedir.

Empati Yeteneği

Müşterilerinizle doğru bağlantıları kurmak için empati yeteneği çok önemlidir. Empati yeteneğiniz ile hedef kitlenizi anlar, onların zorluklarını doğru değerlendirir ve doğru çözümler üretirsiniz. Yapılan araştırmalara göre empati eksiliği yeni iş başlangıçlarının başarısızlıkların arkasındaki en önemli faktördür.

Kişisel Markalaşma (Kişisel İtibar Yönetimi)

Online dünyanın sınırları kaldırması, kişiler hakkında kolayca bilgi edinilmesini sağlamaktadır. Başarılı bir kişisel duruş (sosyal alandaki takipçilerinizden yaşıtlarınıza, müşterilerinizden işverenlerinize, paylaştığınız bilgilerden katıldığınız tüm organizasyonlara kadar) sizi başkalarının gözünde başarılı ve profesyonel gösteren unsurlardır. Kötü bir itibar en iyi fikirleri bile kolayca yok edebilir.

Strateji Geliştirme Yeteneği

Doğru eylem planları, doğru stratejiler sizi büyük başarılara ve artan kazançlara götürecek adımlardır. Stratejik karar alma süreçleri konusunda kendinizi geliştirdiğiniz ölçüde kariyer ve iş yaşamında vazgeçilmez hale gelirsiniz.

Orijinal Olmak

Özgün olmak, farkındalığınızı ortaya koyup dikkat çekmek diğerleri arasından sıyrılmanızı sağlayacaktır. Hele ki yoğun rekabet ortamında farklı olmak, sizin rakiplerinize fark atmanızı sağlayacaktır.

Finans Yönetimi

Paranızı nasıl yöneteceğinizi ve büyüteceğinizi bilmek, hem işinizde hem de kişisel yaşamınızda başarının anahtarıdır. Finansal unsurları yönetme kabiliyetinin olmayışı çoğu zaman iflasa kadar giden durumlara neden olabilir. Mutlaka gelirinizi artırmanıza yardımcı olacak teknikleri öğrenin ve bunları işinizi geleceğe taşıyacak doğru stratejilere çevirin.

İkna Edici Yazı Kabiliyeti

Sosyal medyada içerik halen kraldır. Düşüncelerinizi doğru yansıtacak, insanları harekete geçmeye teşvik etmek paylaşımlar önemlidir. Unutmayın ki, işinizi yaparken e-posta pazarlamasından blog yazılarına veya iş tekliflerinden daha fazlasına kadar iyi bir yazma becerisi sizi sürekli ileri doğru götürecektir.

Satış Yeteneği

Her şey söylendikten ve yapıldıktan sonra işinizi sürdürecek tek yetenek satış yeteneğinizdir. Fikirlerinizi satmaktan ürün veya hizmetlerinizi satmaya kadar bu yetenek iş yaşamınızın her adımında hayatınızı kolaylaştıracaktır.

İlişki Kuma Becerisi

Bir girişimci kurduğu ilişkiler ile ileri doğru hareket eder. Size yol gösterecek doğru insanlar, sizin en değerli kaynağınızdır. Gelecekte yeni büyük fırsatlar için potansiyel oluşturacak arkadaşlar edinin, karşılıklı olarak fayda sağlayacak ilişkiler kurun.

Stres Yönetimi

Ayakta kalmak ve oyununuzu kazanmanın anahtarı, stresi yönetmek ve onu olumlu bir sonuç için yeniden kanalize etmektir. İyi bir stres yönetimi hem işinizi hem de sağlığınızı mükemmel durumda tutar.

İnsan Kaynağı Yönetimi

Hedeflerinize ulaşmanıza yardımcı olacak insanlara ihtiyacınız olacaktır. Bunun için, doğru çalışanları bulmanız gerekir. Birlikte çalışacağınız yetenekleri ararken seçici, akıllı ve yöntemli olmaya dikkat edin.

Başarısızlık Yönetimi

Başarısızlık yıkıcı olabilir. Büyük başarısızlıklar motivasyonunuzu ortadan kaldırabilir ve zihninizi haftalar, aylar ve hatta yıllar boyunca olumsuz etkileyebilir. Girişimci olarak başarının sırrı tekrar ayağa kalkmak, parçaları toplamak ve yola devam etmektir.

Paylaşma ve İşbirliği

Bir girişimci olarak farklı kanallarda hedeflerinizi, ilerlemenizi ve zorluklarınızı paylaşmanız şaşırtıcı çözümlere, güçlü ilişkilere ve çığır açan işlere ulaşmanızı sağlayabilir. Bilgi paylaştıkça artar.

Gelecekteki iş başarısını planlamanın birçok yolu vardır. Fakat yeni beceriler veya mevcut olanları geliştirerek kendinize yatırım yapmak, girişimci olarak yapabileceğiniz en akıllı kararlardan biridir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz