Ana Sayfa Girişimci Bir Ürün Nasıl Piyasaya Sürülür?

Bir Ürün Nasıl Piyasaya Sürülür?

Ticaret yüzyıllardır en önemli gelir kaynaklarının başında geldi. Neredeyse her çağda en zengin kişiler hep tüccarlar oldu. Fakat ticaret de değişen şartlarla beraber evirildi. Sonunda internet çağında ticaretin de büyük bir bölümü çevrimiçi ortamlara aktarıldı bile. Zaman içerisinde bunun çok daha fazla sektörde ve yüzdede gerçekleşeceğini tahmin etmek için müneccim olmak gerekmiyor. Dolayısıyla bir başka değişle ticaret tüm dünyaya ve her kişiliğe açık. Büyük şirketler de hem reklam yapmak he de satış ortaklığı ismi verilen teknikleri ile sermayesiz ve çoğu zaman tecrübesiz insanlar ile işbirliği yapıyor. Peki, ama ürün pazarlama sektörüne nasıl giriş yapılır? Dahası giriş yaptıktan sonra başarılı olabilmek için nelere dikkat edilmelidir?

Hedef Kitle Belirleyin

Her ürünün alıcısı vardır. Fakat herkes her ürünün alıcısı değildir. Bu yüzden sizin müşterilerinizi iyi belirlemeniz yok önemlidir. Ancak bu sayede reklamlarınızı ve hamlelerinizi daha doğru yapabilirsiniz. Hedef kitleyi başlarken belirlemek her adımınızı daha sağlam atmak ve boşuna para harcamaktan kaçınmak demektir. Kadınlar için bir ürün satıyorsanız bunu erkeklerin daha yoğun olduğu sitelerde yayımlamak mantıksız ve müsrif olacaktır. Tabi ki her sitede böyle cinsiyet eğilimini tahmin etmek kolay değilse de örneğin bir bahis sitesine kadın ürünleri yerleştirmenin bir anlamı yoktur. Öte yandan kadın sağlığı siteleri sizin için çok verimli olacaktır. Hedef kitle belirlemek insanların isteklerini anlamak için de önemlidir. Dolayısıyla boşu boşuna yararsız reklamlar yerine kitlenize yönelik reklamlar ile büyük bir kar ve avantaj elde edebilirsiniz.

Hedef Kitleye Ulaşmayı Bilin

Yukarıda da bahsettiğim gibi hedef kitleyi belirlemenin en büyük avantajı zaten belli bir hedef kitleye ulaşmanın daha kolay olmasından ötürüdür. Bu yüzden hedef kitle belirlendikten sonra yapılacak tüm çalışmalar için hedef kitlenin özellikleri araştırılmalıdır. Nelerden hoşlanır ve ne şekilde reklam yapmalıyım sorusunun cevabı işte bu araştırma ile belirlenmelidir. Çocuklar için üretilen ürünlerde süper kahramanlar veya çizgi kahramanların kullanılması buna güzel bir örnektir. Bir ürünü piyasaya sürmeden önce hedef kitleyi tanımak sizin yapacağınız bütün hamleleri etkileyeceğinden dolayı en önemli, aşamaların başında gelir. Pazarlama planı bu araştırma ve düşünce turlarının sonuçları kullanılarak yapılır.

Sorunu Anlayın

Her sektörde olduğu gibi pazarlama yaparken de karşılaşılan belli sorunlar olacaktır. Müşteri şikâyetlerini de bu sorunları için e alabilirsiniz. Tabi ki bu sorunların halledilmesi işin sağlığı için çok önemlidir. Dolayısıyla bu sorunu nasıl çözeceğiniz gibi konulara kafa yormalısınız. Fakat bunu yapmadan önce asıl sorunun ne olduğunu anlamaya dikkat etmelisiniz. Belki de bir sorunu çözmek için sitenizin altyapısında dahi bir değişiklik yapmanız gerekebilir. Etraflıca düşünün. Unutmayın başarılı insanlar inovatif fikirler üretirler. Siz de sorununuzu çözecek çözümleri üretmeli ve üretene kadar da bu konuda ciddi manada kafa yormalısınız.  Sizi diğerlerinde ayıracak olan ve müşterilerinizden maksimum verim almanızı sağlayacak olan da budur. Ürettiğiniz tüm çözümler size ileride oluşacak sıkıntılar için de çözüm sağlamalı. Yani büyük şirketler sorunları çözmekten ziyade sorunların ortaya çıkmasını engellerler. Ama ne kadar engelleseniz de ister istemez bazı sorunlar peyda olabiliyor. İşte onları da iyi anlayıp çözümlemek gerekiyor. Çözüm kadar sorunun ortaya çıkmasını engellemek de önemli.

Yukarıda bahsettiğimiz önemli teknikler ile nasıl bir ürünü piyasaya sokarken hazırlık yapabileceğimizi gördük. Bir ürün piyasaya girdiğinde hemen alıcısı olmaz. Bunun satıcının ya da tüccarın yeteneği belirler. Özellikle çoğu ürün çok fazla seçenek ile sunulduğundan diğerlerinin arasından sıyrılmak yetenek ve iyi bir hazırlık ister. Bu yüzden yukarıda bahsedilen tekniklerin her biri titizlikle yapılıp daha sonra bu işe girilmelidir. Tabi ki bunlar da bu işte çok başarılı olmak için yeterli olan tekniklerin tamamı değildir. Fakat başlangıç için olmazsa olmazların arasında yer alır. Bu yüzden de bunları gerçekleştirdikten sonra dahi araştırmaya devam etmek esastır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz