Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Avantajları

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) Avantajları

Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) daha önce tanıtmış ve kısaca avantajlarından bahsetmiştik. Bu sistemin detaylarına indiğimizde ne kadar avantajlı bir emeklilik uygulaması olduğunu sizlerde fark edeceksiniz. BES hem yatırım aracı hemde geleceği garanti altına alan bir sistemdir.

Ek Gelir İmkanı

BES’e kaydolan her kişi aynı bir sigortalı çalışan gibi devletin sağlık hizmetlerinden yararlanır. Bunun yanında ki en önemli avantaj ise ek gelir imkanıdır. Normal emeklilik sisteminde yıllarca ödenen paranın karşılığında sadece emekliliğe hak kazanıldığında emekli maaşı alınırken bu sistemde sürekli olarak bir nakit akışı sağlanabilir.

Devlet Katkısı

Bu sistemin devlet tarafından finanse edildiğini belirtmekte fayda var. BES’e yatırılan her paraya ek olarak %25 devlet katkısı verilmektedir. Bu katkıyı alabilmek için ise yıllık düzenli ödeme şartı bulunmaktadır.

Vergi Muafiyeti

Normal yatırım araçlarının bir çoğunda gelir vergisi talep edilmektedir. Devlet destekli bu sistem ise vergiden muaftır. Bu sisteme para yatırarak elde edilen gelirden devlet herhangi bir vergi talebinde bulunmamaktadır. Bu sebeple de yatırılan tutarın enflasyona yenik düşmesi ihtimali de büyük ölçüde azalmaktadır.

Profesyonel Yardım İmkanı

Bu sistemin bir diğer avantajı ise fon yönetiminin alanında uzman kişilerden tarafından yapılmasıdır. Diğer yatırım fonlarında da benzer uygulamalar olsa da bu sistem ek olarak devlet destekli olduğu için bu sistemde para kaybı gibi bir durum söz konusu olmaz. Profesyonel fon yöneticileri yatırılan tutara göre piyasa analizi yapmakta ve yatırılan parayı en iyi şekilde yönetmektedir.

Fonlarda ki Çeşitlilik

BES’in bir diğer  avantajı ise yelpazenin geniş olmasıdır. Bu sistemde birbirinden farklı emeklilik fonları bulunmaktadır ve kişi veya uzmanlar bu fonları değerlendirerek yatırım yapmaktadır. Hisse senedi, altın ve döviz bu fonların başında gelmektedir. Fon türleri ise şirketten şirkete değişiklik gösterdiği için BES’in izin verdiği fonlardan birinde uzman iseniz bu fonu destekleyen kuruma yatırım yapabilirsiniz.

Ödeme İmkanı

BES sisteminde ödeme imkanı noktasında da kullanıcılar düşünülmüştür. Kullanıcılar 1, 3 veya 12 aylık periyotlarda sisteme para aktarabilir. Ödeme periyotu tamamen kişinin gelirine ve isteğine göre şekillenmektedir. %25 devlet desteği ise aylık değil yıllık toplamda yatırılan tutara göre verildiği için kişiler her ay düzenli olarak para yatırmak zorunda değildir.

Aynı zamanda kişinin sisteme para aktarma yapmak istememesi durumunda ödemelere ara verilebilir. Kişi maddi olarak sıkışık olabilir veya parasını farklı bir yatırım aracında kullanmak isteyebilir bu durumda ödemelere 3 ay boyunca ara verilebilir.

Devlet Güvencesi

Sistemin devlet tarafından desteklendiğini belirtmiştik. Devlet tarafından desteklendiği içinde sistem güvence altındadır. Sistemde bulunan tüm para kuruşuna kadar devlet güvencesi altında olduğu için kurumun iflası durumunda bu para kişiye devlet tarafından geri verilmektedir.

Tasarruf İmkanı

Yukarıda saydığımız tüm özellikleri sebebiyle BES tam anlamıyla bir tasarruf fonudur. Ödeme kolaylığı, fon çeşitliliği ve esnek özellikleri sebebiyle bu sistem tasarruf noktasında zorlanan kişilere de kolaylık sağlamaktadır. Yatırımların devlet güvencesi altında olması da kişiye bir öz güven ve rahatlık sağlamaktadır.

Kısacası BES esnek, avantajlı ve kullanıcı odaklı bir emeklilik sistemidir. Bu sistemi kullanıcılar anlık olarak mobil uygulamadan veya İnternet sitesinden takip edebilir. Normalde 100.000 TL’ye kadar olan nakit varlıklara uygulanan devlet güvencesi, bu sistemde tüm tutara uygulanmaktadır. Kısacası BES’de para kaybetmek imkansız iken para kazanmak ve geleceği inşa etmek çok kolaydır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz