Ana Sayfa Kişisel Finans-Yatırım Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi Nedir?

Bireysel emeklilik sistemi (BES), düzenli bir şekilde sisteme para yatırarak emekliliğinizi dilediğiniz gibi yaşayabileceğiniz, bireyin kendini güvende hissedebileceği özel emeklilik sistemine verilen isimdir. Bireysel emeklilik sayesinde bireyler, emeklilik dönemlerini daha rahat geçirmektedirler.

İnsanlar belirli bir yaşa geldiklerinde iş verimi düştüğü için ve daha zor iş buldukları için geleceğini garanti altına almak zorundadır. Yine bugün emekli primlerini asgari ücret üzerinden yatıran kişiler emekli olduklarında aldıkları maaş özellikle büyük şehirlerde yetmemektedir. Bu yüzden geleceğinizi garanti altına almak için BES gibi özel fonlara girmeniz sizin yararınıza olacaktır.

BES’in Gereklilikleri

İnsanlar gençlik dönemlerinde iş verimlilikleri yüksek olduğu için kazandıkları parayı geleceği düşünmeden harcamaktadır. Sigortalı bir işe sahip olsanız da bugün özel sektörde aldığınız maaşın önemi yoktur. Birçok işveren sigorta masraflarından kaçmak için çalışanlarının emeklilik primlerini asgari ücret üzerinden yatırmaktadır. Bu sebeplerden dolayı da emekli olduğunuzda alacağınız maaşta düşük olacak ve para harcarken sürekli olarak düşünmek zorunda kalacaksınız.

Yaşlılık döneminde rahat etmek için ve hayat standartlarınızı yükseltmek için bireysel emeklilik sistemi muhteşem bir sistemdir. Bu sisteme düzenli bir şekilde para yatırdığınızda emekli olduğunuzda aldığınız maaş çok daha fazla olacak ve para harcarken iki kere düşünmek zorunda kalmayacaksınız.

BES’in Avantajları

Emekli Maaşı, kişinin sigorta primlerini düzenli yatırması halinde ve SGK’nın onaylaması durumunda aylık düzenli olarak aldığı maaşa verilen isimdir. İnsanlar emekli olduklarında genellikle çalışmadıkları için bu aylık ile geçinmek zorundadır.

BES’in en büyük avantajı devlet katkısıdır. 2013 tarihinde başlayan bu sistemde devletin verdiği katkı oranı %25’dir. Bu tatarı alabilmeniz için ise düzenli ödeme yapmalısınız. Tabi ki devlet bu tutarı yatırmadan önce finansal geçmişinizi incelemektedir. Sistemde olan kullanıcıların neredeyse hepsi bu avantajdan yararlanmaktadır.

Sistemin en büyük diğer avantajı ise SGK desteğidir. Bağ-kur, Emekli Sandığı ya da SSK olduğuna bakılmaksızın eğer kişi bu sisteme girerse çalışma hayatı boyunca sağlık hizmetlerinden yararlanmaktadır. Sigortasız çalıştığınızda veya işsiz kaldığınız durumlarda bu sisteme para yatırarak da sağlık haklarından yararlanabilirsiniz.

Toparlamak gerekirse BES, çok eleştiri almasına rağmen birçok insanın dahil olması gereken ve devlet tarafından desteklenen bir sistemdir. Bu sistemde yatırım disiplini esas alınmaktadır. Kişi emeklilik sistemine ne kadar çok para yatırırsa katkı payı artmakla birlikte hesapta biriken para da sürekli olarak artmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz