Ana Sayfa Genel Böbrek Ağrılarına Ne İyi Gelir, Böbrek Ağrıları Nasıl Geçer? (Nasıl Önlenir?)

Böbrek Ağrılarına Ne İyi Gelir, Böbrek Ağrıları Nasıl Geçer? (Nasıl Önlenir?)

Böbrek, vücudumuzda en önemli iç organlarımızdan bir tanesidir ve sıvıların süzülerek dışarı atılmasını sağlar .Böbrek ağrılarının oluşma sebepleri arasında idrar yolu enfeksiyonları, böbrek taşları ve dışarıdan alınan darbe ve yararlanma gibi etmenler vardır. Böbrek ağrıdığında genellikle sırt bölgesine doğru ağrı oluşturur. Bu ağrı genellikle çok şiddetli ve ağrılıdır ve bu ağrılar ciddiye alınıp bir doktora mutlaka müracaat edilmelidir.

Böbrek Ağrılarına Ne İyi Gelir?

Böbrek Ağrılarına Ne iyi gelir, çok araştırılan sorular başında gelmiştir çünkü böbrek en işlevsel ve sağlık için en önemli iç organlardan birini temsil etmektedir. Öncelikle böbrekte bir ağrı hissedildiğinde bol bol su içilmeye başlanılmalıdır. Çünkü su içmek böbrek sağlığı için önemli etmenlerden biridir. Diğer yandan üşütmek, soğuk almak böbrek ağrılarına sebep olacağı için bunu engellemek için ayaklar her daim sıcak tutulmalıdır. Mevcut bir böbrek ağrısı durumunda ise organik limonlarda yapılmış olan taze limonata böbrek ağrılarına iyi gelerek ağrıların dindirilmesinde yardımcı olur. Böbrek ağrısının bir başka yöntemi ise sıcak su torbası ile ağrıyan bölgeye baskı yaparak ağrıyı azaltmaktır. Bütün bunlara rağmen böbrek ağrıları geçmiyorsa böbreklerde ciddi bir durumun olduğunun belirtisi olabilir ve mutlaka en yakın zamanda uzman bir doktora başvurulmalıdır.

Böbrek Ağrıları Nasıl Geçer?

Börek ağrısı geçirmenin çeşitli yöntemleri mevcuttur. Bu yöntemleri inceleyecek olursak;

  • Börek ağrısını geçirmenin en bilindik yöntemi bol bol su tüketmektir. Çünkü çoğu zaman böbrekler susuz kaldığında ağrı yapabilir.
  • Böbrek ağrısını geçirmenin diğer yöntemi ağrı kesici kullanmaktır. Böbrekte kalıcı bir hasarın bulunmaması durumunda ağrı kesiciler kullanılabilir fakat ağrı kesici kesin çözüm olmayabilir.
  • Böbrek ağrılarına iyi gelen nohut havuç tüketimi de böbrek ağrılarına iyi gelir.
  • Son çare olarak böbrek ağrılarını cerrahi müdahale ile sonlandırılmasıdır. Cerrahi müdahele kimi böbrek taşı düşürme durumlarında, idrar yolu tıkanmalarında ve ani böbrek yolu yetmezliklerinde başvurulan yöntemlerdendir.

Böbrek Ağrıları İçin Bitkisel Yöntemler

Böbrek ağrıları için kullanılan bitkisel yöntemler de bulunmaktadır. En doğal yöntem olarak su tüketmektir. Unutmamalıdır ki su böbreklerin yakıtı niteliğindedir. Günde en az 1.5-2 litre su içilmesi yeterli olacaktır. Limon suyu bilin diğer bitkisel yollardan biridir. Limon suyu tek başına kullanılabildiği gibi su ya da zeytinyağı ile de tercih edilebilir. Her derde deva olan ısırgan otu böbrek ağrılarında kullanılan bitkisel yollardan biridir. Böbreklerin normal fonksiyonlara dönmesinde yardımcı olur. Kerevizin antiseptik özelliği bulunmasından dolayı da böbrek ağrılarından kolaylıkla kurtulabilmek mümkündür. Çok fazla bilinmese de mısır püskülü çayının da böbrekler üzerine olumlu etkileri vardır fakat unutulmamalıdır ki günde 3 bardaktan öte kullanılmamalıdır.

Böbrek Ağrısı Nasıl Önlenir?

Böbrek Ağrılarını Önlemenin bazı yolları bulunmaktadır. Bu yolların başında alkol tüketmemek gelmektedir. Böbreğe iyi gelen yiyeceklerin kullanımı mutlaka arttırılmalıdır. Kırmızı et çok fazla kullanılmamalıdır. Çok düşük oranda okşat içeren yiyecekler tercih edilmelidir.İdrarın tutulmaması gerekmektedir. Enfeksiyonların engellenmesi için dışkılama yapıldığı zaman önden arkaya doğru temizlik yapılmalıdır. Küvette duş almak yerine ayakta duş almak tercih edilmelidir. Vajina ve anüs çevresi sert hareketler ile değil dikkat ederek narin bir şekilde temizlik yapılmalıdır. Düzenli olarak egzersiz yapılmaya dikkat edilmelidir. Cinsel ilişkiye girildiği zaman idrar yapılmalı tutulmamalıdır. Kolestrol seviyesi düşük tutulmalı ve böbreklerin sağlığı için çok tuzlu yiyecekler yenilmekten kaçınılmaktadır. Bütün bunlara dikkat edildiği taktirde böbrekde ağrı oluşma oranı oldukça azalacaktır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz